Новини

Стартап: що це?

Ти напевно в курсі унікальних стартапів XXI століття: Airbnb, Uber, Snapchat, SpaceX, Xiaomi та ще десятків інших супер-прибуткових компаній. Для багатьох стартап проекти — це трійця талановитих хлопців, які одного разу в гаражі зловили з повітря ідею і тут же реалізували її на колінці. З шурупів та болтів виникла новаторська пропозиція, яка порвала ринок. Насправді все набагато складніше і, звичайно, цікавіше.

«Стартап — це …»: сучасні визначення

Після серії вдалих проривів дослідники бізнес-моделей почали аналізувати, як же працюють стартапи і що відрізняє їх від будь-якого іншого бізнесу і відрізняє взагалі. Сьогодні існує кілька версій того, що можна називати стартапом:

  • будь-яке нове підприємство, яке випускає продукт на свій страх і ризик, а його прибуток нестабільний. Як довго підприємство слід вважати новим? Від 3 до 5 років. Коли компанія існує понад 10 років її стартапом вже ніхто не назве;

  • компанія, яка є протилежністю міцним корпораціям. Насправді, тут спрацьовує стереотип. Говорячи про стартапи, ми уявляємо молодих людей, які працюють на межі можливостей і без структури. У той же час в стартапах працюють люди різного віку, а їхні обов’язки можуть бути чітко прописані;

  • стартап як емоція або стиль життя, коли приєднуючись до нової справи людина готова ризикувати стабільністю заради майбутнього зростання;

  • швидкозростаючий молодий проект. Стартап проект — це завжди про швидкість, зростання й розширення. Якщо молодий бізнес не зростає з високою швидкістю, його не можна назвати стартапом;

  • компанія, яка вирішує актуальні проблеми і робить упор на сучасні технології та інновації. Більшість стартапів відкриті для експериментів;

  • організація, яка ще не перейшла рубіж «50, 100, 500». Частина дослідників вважає: щойно твоя компанія заробила перші 50 мільйонів, набрала в штат 100 співробітників, а вартість бізнесу склала 500 мільйонів, вона перестає бути стартапом.

Отже, якщо ти використовуєш готову бізнес-модель, йдеш второваним шляхом, ти не стартапер.

Запуск лінійки кремів для обличчя від б’юті-блогера — НЕ стартап. Сотні блогерів вже випустили креми, вже звернулися до виробництва, вже реалізують продукт в Інстраграм. Створення соціальної мережі Facebook — стартап. До Цукерберга ніхто навіть не підозрював, що таке соціальна мережа.

Якщо світ ще ніколи не бачив нічого подібного до того, що ти випускаєш, — це стартап. Якщо ти використовуєш нові технології або створюєш їх — це стартап. Якщо ти стартував з мінімуму, але стрімко розвиваєш бізнес — це стартап.

Якими бувають стартапи

У своєму стартапі ти можеш відштовхуватися від вже готового продукту або послуги, але удосконалювати їх. Такі стартапи найчастіше зазнають поразки або приживаються тільки на певній території. Так, наприклад, сталося з мережею ВКонтакте, яка стала популярною в основному в країнах СНД. Стартапи типу ВК називають успішними копіями.

В пару до «успішних копій» ставлять стартапи — «агресивні прибульці». Вони захоплюють ринки колосальними знижками або продуктами, які тотожні компанії ще не пропонують на території запуску.

Один з найбільш складних і невизначених шляхів — створення інновацій. Ніхто не знає, чи буде пропозиція затребуваною і чи принесе хоч якийсь прибуток. Проекти — «темні конячки» приносять стартаперам вибухові прибутки або приголомшливо провалюються, але саме вони рухають прогрес. Колись «темними конячками» були Twitter, YouTube, Twitch, Airbnb, Houzz, Instagram. Тепер ці компанії коштують мільярди. Інвестори, які відмовили їм у допомозі, кусають лікті.

Де взяти гроші на стартап

Стартап — це проект, який часто можна вивести на ринок без значних вкладень, а ось масштабування стартапу вимагає великих грошей. Перспектива прибутку, навіть спочатку сумнівна, привертає інвесторів. Вони не зацікавилися? Ти не хочеш ділитися прибутком? Є багато шляхів залучити інвестиції:

  • найпростіший — FFF. Ти береш гроші у сім’ї (Family), друзів (Friends) або тих, хто не дуже розбирається в можливих ризиках (Fools);

  • посівні інвестиції від венчурних фондів. Вони вкладають інвестиції в потенціал, а не в прибуток, і в подальшому можуть вимагати участі в управлінні компанією;

  • бутстреппінг — випуск продукту ти фінансуєш за свої гроші. Як правило, їх вистачає на розробку і сигнальні зразки, але в подальшому залучення інвестицій буде необхідним для зростання;

  • IPO — вихід на фондовий ринок і первинний продаж акцій. На залучені кошти можна розвивати стартап;

  • бізнес-ангели — приватні меценати, які підтримують інноваційні проекти.

Щоб завоювати інвестора, тобі потрібен не тільки крутий продукт і швидкі темпи зростання. Буде потрібна міцна талановита команда і потенційно широкий ринок для реалізації продукту. Він має бути потрібним всім і кожному. В ідеалі.

Як створюють стартап

Всі стартапи, виходячи з визначення, проходять різний шлях. Деякі домагаються інвестицій миттєво, інші — за кілька років. Частина з них уже переросли у великі компанії, інші — влилися в роботу корпорацій, інші — ще розвиваються або, на жаль, провалилися. Але всі вони мають схожі стадії росту:

  • pre-seed — точно формулюється ідея;

  • seed — вивчення конкурентів, ринку, пошук спонсорів, підготовка запуску;

  • створення прототипу;

  • тестування — усунення багів, тестування користувачами;

  • виведення продукту на ринок.

Якщо стартап спрацював, ти все зробив правильно. Якщо ні, — зробив помилку:

  • не врахував конкуренцію;

  • неправильно розподілив інвестиції;

  • не передбачив складнощів і шляху виходу з кризи;

  • допустив технологічні помилки і недостатньо тестував продукт.

На кожному етапі вдумливо аналізуй ситуацію і не випускай, здавалося б, незначних деталей.

При створенні стартапу дізнавайся про потреби користувачів, досліджуй пропозиції конкурентів, організуй роботу команди і майбутні шляхи реалізації продукту.

Якщо хочеш зрозуміти, чи варта твоя ідея того, аби перетворити її на продукт, приходь на курс Product-Market Fit та взагалі на курси по розвитку власного бізнесу на онлайн-платформі LIFTA.SPACE. Ти покроково розбереш, як підготуватися до запуску стартапу, а також зможеш уникнути типових помилок у інноваційному бізнесі та залученні інвесторів.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України