Подорожі

Стамбул очима інтроверта: 25 порад із власного досвіду

Катерина Бакланова

Мандрівник зі стажем

Враження від поїздок Катеріні Бакланової — це завжди найкращі рекомендації до дій для туристів. Цього разу Катя розповість нам про всі аспекти подорожі в Стамбул.

Я ніколи не любила галасливі міста і натовпи людей, того не була в Індії, Таїланді та інших азіатських країнах. Альо Стамбул якось проскочивши крізь мої внутрішні фільтри, і зародилася ідея все ж подивитися, про що з таким захопленням розповідають багато знайомих. Так ми і вирішили, де проведемо травневі свята.

Короткі висновки для тих, хто збирається в найкрасивіше місто Туреччини вперше, нижче:

Кулінарний ТОП-5. Що скуштувати у Стамбулі?

1. Чай по-турецьки

Тут справжній культ чаю. Його, здається, п’єр ють все навколо: гріються на сонці перед мечеттю туркені з дітьми, ринкові торговці, седобородые чоловіка в темному одязі, туристичних.

Чай можна купити на поромі, в кафе, на ринку і в будь-якому людного місці — уважно озирніться по сторонах і з великою ймовірністю побачите продавця з підносом, склянками і величезним термосом.

В ідеалі варто пити чай з скляних стаканів у формі тюльпана, при такій подачі він здається якимось особливо смачним. Коштує недорого — близько 1.5 TRY ($0.5).

2. Кава по-турецьки

Кращий кави за чотири дні ми пили в якомусь провулку. Просто йшли і наткнулися на хлопця з візком, від якої виходив запаморочливий аромат.

Кава, зварена на піску, виявився міцним і дуже смачним. Його варто пити навіть без цукру, щоб не перебивати смак, але можна, як я, порушити всі традиції і закусити кави солодким лукумом.

3. Балик-экмек

Близько Галатського мосту (з боку Істікляль) є рибний ринок, де вусаті турки голими брудними руками готують найсмачніші бутерброди, які мені доводилося їсти. При вас обсмажити свіже рибне філе, покладуть його в булку, щедро посиплють приправами, додадуть цибулі і сбрызнут лимонним соком.

Якщо ви бридливі, просто постарайтеся вимкнути цю опцію під час візиту сюди. Балик-экмек дійсно смачний і, як виявилося, цілком безпечний (двічі доведено моїм ніжним шлунком). Коштує він близько 8 TRY ($2.7).

4. Сіміті

Так називаються смачні бублики з маком, які, як і чай, тут продають на кожному розі. Вони коштують всього 1 TRY ($0.35) і гарантують, що від голоду в Стамбулі не помре навіть турист з мінімальним бюджетом. Якщо хочете купити сіміті, шукайте торговців з візками.

5. Кефте

Котлетки з рубленого м яса (як правило, турки використовують баранину) з цибулею і спеціями, приготовані на грилі. Подають їх практично в будь-якому кафе і ресторані, так що виїхати зі Стамбулу, не спробувавши кефте, вам навряд чи вдасться.

Емоційний ТОП-5. Чим зайнятися в Стамбулі?

1. Фотографувати котиків

Шукати моделей для зйомки не доведеться, просто вийдіть на вулицю. Коті в Стамбулі скрізь, вони красиві, відгодовані і улюблені місцевими жителями. Я ні разу не бачила, щоб хтось виганяв кота або проявляв агресію до тварині іншим способом. Зате біля багатьох магазинів стояти миски з водою та їжею, а на ринку коті іноді нахабно лежати поперек прилавка — торговці тільки посміхаються.

2. Курити кальян

Навіть якщо ви не курите і насторожено ставитеся до кальянам, тут однозначно варто хоча б спробувати. Справа не стільки в кальяні, скільки в самому процесі. Знайдіть кальян, де відпочивають місцеві, сядьте на диван і кілька годин пускайте дим у небо, потягуючи чай і спостерігаючи за оточуючими.

Так, саме в небо, — багато кальянні знаходяться у дворах, провулках, за мечетями, прямо на вулиці. Їду в таких закладах зазвичай не подають, як і алкоголь. Крім кальяну, в меню можуть виявитися тільки чай і каву.

Рекомендую кальянний дворик Erenler ?ay Bah?es? (Yeni?eriler Caddesi, 36/28). Вам потрібна вулиця, в яку переходити Divan Yolu. Йдете по правій стороні, проходьте колону, мечеть Алі-паші, потім побачите ворота кладовища. Вам туди.

Усередині дуже тісно, гамірно і висить димова завіса? Отже, ви прийшли за адресою. Прямо у дворі під навісами стоїть безліч канапок і стільчиків, де сидять і курять кальян самі різні люди. Є і туристи, але більше місцевих (від компаній молоді до седобородых дідусів).

Кальян коштує 17 TRY, на вибір пропонують кілька «смаків» тютюну. Палити його можна годинами — між столиками постійно снує людина з ємністю для вугілля і додає жар, все це входити в ціну. Їжі тут немає, тільки напої: вода, сік, чай і кава. Чай на підносі розносять регулярно, є трав’яний, яблучний і чай по-турецьки. Якщо вам потрібно, просто машете рукою, і на столик надавати склянку. На виході говорите їх «старшого», скільки чаю випили, і розраховуєтесь.

3. Слухати азан (заклик до молитви)

Робити це можна з будь-якої точки міста, в будь-якому випадку поруч виявиться мечеть. Незважаючи на дитинство, проведене в Криму, де мечетей досить багато, я була під сильним враженням.

Починає співати один муедзин, до нього приєднується другий, третій… І через кілька хвилин здається, що співає весь місто. Ці звуки навіть занурюють в якусь подобу легкого трансу.

4. Побачити Стамбул з висоти 236 метрів

Велика частина туристів прагне піднятися на Галатскую вежу, з якої відкривається гарний вид на околиці. Там постійно натовпу людей, майданчик маленька, для мене такий варіант був дуже некомфортним.

Альтернатива знайшлася швидко — будівля «Сапфір», розташоване в районі Бешикташ, біля станції метро 4Levent. Його висота зі шпилем — 261 метр, оглядовий майданчик знаходиться на позначці 236 метрів.

Піднятися туди можна на ліфті, квиток коштує 18 TRY для дорослого і 15 TRY для студентів та осіб старше 65 років. Вид зверху запаморочливий в прямому сенсі слова.

5. Гуляти по житлових районах

Якщо заглибитися в квартали вздовж набережної, ви знайдете ті самі фотогенічні кольорові будівлі, в які багато закохуються по знімках з Інтернету ще до приїзду в Стамбул.

Місцеві жителі реагували на нашу появу абсолютно спокійно, якщо ви одягнені пристойно і ведете себе не зухвало, проблем бути не повинно. Головне — пам ” ятати, що фотографувати людей без їх дозволу (особливо жінок в мусульманській країні) все ж не варто.

Туристичний ТОП-5. Що подивитися в Стамбулі?

1. Блакитна мечеть

Вона вражає своїми розмірами і декором з білих і блакитних керамічних плиток. Для туристів є окремий вхід зі зворотнього боку мечеті, взуття потрібно зняти і залишити в камері зберігання, тому обов’язково візьміть з собою шкарпетки.

Відвідування мечеті можна в будь-який момент з 9:00 до заходу сонця, крім годині намазу. Вхід безкоштовний. Вийшовши з мечеті, обов’язково сядьте на лавку, щоб помилуватися розташованої напроти Айя-Софією.

2. Палац Топкапі

Тут довгий час знаходилася резиденція султана, а також жили його наложниці. В музеї зібрано багато тематичних колекцій (посуд, зброя, годинники тощо), вартість вхідного квитка — 30 TRY, окремо оплачується вхід у Гарем (15 TRY) і Церква Святої Ірини (20 TRY).

Всі три фрази об’єкти можна відвідати по карті Museum Pass. Також на території палацу знаходиться Скарбниця, де представлено безліч цікавих експонатів (правда, туди зазвичай стоїть величезна черга).

3. Цистерна Базиліка

Підземне водосховище Константинополя, вміщає приблизно 100 тисяч тонн води. Тут атмосферно — темно і сиро, зі стелі капає, а у води періодично мелькає риба.

Кінематографісти не пройшли повз такого скарбу, в Цистерні знімалися епізоди фільмів «З Росії з любов’ю» з циклу про Джеймса Бонда і «Одіссея» Кончаловського. А ще це місце знайоме шанувальникам творчості Дена Брауна, в Цистерні розгорталася дія декількох глав його роману «Інферно».

Обов’язково знайдіть дві величезних голови Медузи, які, здається, дивляться прямо в душу своїм льодяним поглядом. Вхід в Цистерну розташований в декількох хвилинах ходьби від Блакитної мечеті Айя-Софії, виглядає, як маленька непримітна будівля. Легко ідентифікується по черзі біля дверей.

4. Вулиця Істікляль

Істікляль — центральний проспект Стамбула, де зосереджені розважальні заклади, ресторани і магазини. Ввечері у вихідний тут не проштовхнутися, гуляють займають практично весь простір навколо, а в центрі людського моря пливе ретро-трамвай. Тут же зазвичай починаються всі страйки і мітинги, тому напередодні травневий свят, наприклад, селитися в цьому районі туристам не рекомендують.

Гуляючи Істікляль, загляньте в сімейний ресторан Sabirtasi (Istiklal Cad. No:112). Знайте непросто — коли дійдете до будівлі з табличкою 112, дивіться на вивіски на під’їзді. Якщо бачите назва ресторану, значить, прийшли за адресою — піднімаєтеся по сходах на самий останній поверх і з майданчика потрапляєте в приміщення, швидше схоже на квартиру гостинних турків, ніж на заклад громадського харчування.

5. Мечеть Сулейманіє

Друга за розміром мечеть Стамбула. Побудована за наказом султана Сулеймана Законодавця, дружиною якого була відома на весь світ Роксолана. У дворі мечеті знаходиться мавзолей, де похований султан і його мудра дружина.

Практичний ТОП-5. Поради мандрівникам

  • Купіть Museum Pass. Варто карта 85 TRY, дійсна 5 діб з моменту першого візиту в музей. З неї ви без черги відвідайте Айя-Софію, палац Топкапі, фортеця Румелихисар, Археологічний музей, Музей турецького та ісламського мистецтва і ряд інших, менш популярних, музеїв. Цікава, в першу чергу, економія не фінансів, а годині, адже черзі в ту саму Айя-Софію вражають своїми розмірами.
  • Якщо ваш рейс прибуває в аеропорт імені Сабіхи Гекчен, дістатися до міста можна наступним чином. Сідайте в автобус, наступний по маршруту Е11, і їдете до станції Kad?k?y. Біля кінцевої зупинки знаходиться пристань, звідки регулярно відправляються пороми на європейську сторону, до Emin?n?. Візьміть чай або каву в барі, вийдіть на відкриту палубу парома і насолоджуйтеся краєвидами, що відкриваються. Якщо пощастить опинитися тут рано вранці, ви побачите що прокидається Стамбул в легкій імлі — незабутнє видовище!
  • Свіжовичавлені соки варто купувати на ринках, тут вони набагато дешевше, ніж у продавців близько туристичних визначних пам’яток. Наприклад, апельсиновий фреш навпроти воріт Валіде Хан на Гранд базарі ми пили по 1 TRY ($0.35) за склянку.

  • На Гранд базар (Kapal??ar??) варто заглянути, на мій погляд, тільки заради самої будівлі. Купувати тут сувеніри не варто, так як асортимент не відрізняється різноманітністю, а ціни завищені. Виняток — туристи, готові торгуватися до перемоги. Інші ж можуть придбати магніти і брелоки в будь-якому магазинчику в центрі.
  • Варто їсти у закладах, де немає меню російською і наполегливих зазивав, що стояти біля дверей. Це збільшить ваші шанси повечеряти смачно і недорого.

Ностальгічний ТОП-5. Мої найяскравіші враження

  • Танцювальне шоу в театрі Hodjapasha. Красиві костюми, відрепетирувані номери і заводна музика. Квітки варто придбати на сайті заздалегідь, так як місця розподіляються в порядку їх придбання, хто перший, тієї сидить найближче до сцени. Ми були на шоу Rhythm Of The Dance, яке однозначно коштувало витрачених грошей. Зараз ціна квитка — 80 TRY за особу (близько $27).
  • Сусідство злиднів і розкоші. Гуляючи по місту, ви будете часто згадувати знамениту фразу управдома з фільму «Діамантова рука»: «Стамбул — місто контрастів!». Поряд з розкішними будівлями мечетей і палаців цілком можуть виявитися руїни житлового будинку.
  • Відсутність кондукторів у трамваях. Взагалі, громадський транспорт Стамбула — тема для окремої розмови. Система просто вразила мене своєю простотою та продуманістю. Є карта, на яку ви кладете гроші з допомогою повсюдно встановлених зручних автоматів. Чинна вона на всіх видах транспорту, включаючи пара. При вході зчитується інформація з картки і списуються кошти. Все, немає потреби в кондукторі, який протискується крізь натовп з криком «Передаємо за проїзд!», і контролерів, вычисляющих «зайців».
  • Імам у вуличній чайної. Якось ввечері ми пили чай в невеликому закладі для місцевих поруч з квартирою, яку знімали. Зайшов імам, з усіма статечно привітався і сів пити чай неподалік. Вісь так запросто, поруч з роботягами і туристами, відпочивав вельми шанований у мусульманських колах людина.
  • Дахи Валіде Хан. Неподалік від мечеті Нуруосмание, на території Гранд базару, знаходиться цікаве місце. За воротами ховається комплекс якихось складів і ательє, на які туристи і не подивилися б, альо віді з даху… Тут вас чекає цілий квест: потрапити за ворота, знайті дідуся з ключами від виходу на дах, поспілкуватися з ним мовою жестів (на англійській він знає пару слів, російською не володіє), сторгуватися, видати плату за вхід і, нарешті, опинитися нагорі. Звідси відкривається дуже гарний вид на навколишні райони Стамбула, рекомендую. Детальна інструкція про те, як знайті Валіде Хан, є на форумах Вінського.

А скільки коштує поїздка в Стамбул?

Явились в місті У 2015 року поїздка в Стамбул на чотири дні на двох обійшлася нам приблизно в $850. З них:

  1. Авіаквитки на двох — $370. Якби не травневі свята, можна було б придбати квитки дешевше.
  2. Апартаменти (3 ночі) — $177.
  3. Харчування, включаючи відвідування кафе, купівлю їжі та напоїв у вуличних торговців — 260 TRY ($96), $65 з яких були витрачені на пиво в «Хард-рок кафе». Якщо пиво прибрати, то близько $75 за 4 повних дні удвох ми проїли.
  4. Кальян — 79 TRY ($30) за три відвідування. Ходили курити в один і той же заклад, сума включає власне кальян і чай.
  5. Сувеніри собі та друзям (лукум, магніти, тютюн для сигарет і для кальяну) — 70 TRY ($26).
  6. Музеї — 250 TRY ($92), включаючи купівлю двох музейних карток по 85 TRY кожна. Сума, що залишилася — відвідування Цистерни Базиліка, підйом на оглядовий майданчик будівлі «Сапфір» і дах Валіде-Хан, які в карту не входили.
  7. Транспорт у Стамбулі — 35 TRY ($13). Карти не купували, вони нам дісталися від друзів. На цю суму поповнили два заходь, близько 2-3 TRY на одній з карт залишилося.
  8. Квітки на танцювальне шоу в Hodjapasha — 140 TRY ($52).

* Курс на поточний момент: $1=3,66 TRY.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України