Попри те, що відомо про місце пуску, місце зберігання та навіть місце виробництва іранських ракет все далеко не так просто
Джерело: Defence Express
Іранська масштабна атака балістичними ракетами по Ізраїлю залишила величезний масив інформації щодо аналізу, як можливостей іранської ракетної програми, так і протиракетної оборони Ізраїлю. А разом з тим і деяких деталей, бо мова йшла про забезпечення запуску величезної кількості ракет – 181 у декількох хвилях менше ніж за 30 хвилин.
І звісно в Ірані вже встигли показати невеликий пропагандиський ролик із деякими деталями атаки. Зокрема із використанням підземних сховищ для самих ракет та пускових. І хоча сама інформація про їх наявність не є новиною, вона накладається на локалізацію місця запуску частини ракет.
Це стало можливим завдяки відео, що сфільмували з пасажирського літака, що здійснював політ у районі міста Шираз на півдні Ірану. Це місто – п’яте за населенням у країні й прямо з його околиць і був здійснений залп.
Точні координати місця пуску дослідив аналітичний James Martin Center for Nonproliferation Studies за рахунок наявного відео та нових супутникових знімків на яких помітні сліди від пуску ракет.
Цей район знаходиться на південь від міста і знаходиться в ущелині вздовж якої йде асфальтована дорога, яка закінчується нічим.
А от детальний огляд публічних знімків з сервісу Google Earth, які хоч і зроблені ще у жовтні 2022 року, повністю розкривають весь сенс цього пускового району. Бо у скелях пообіч дороги – портали у підземні укриття. І від місця виїзду з підземного укриття до стартового майданчика близько 2 км.
Роботи над цим підземним комплексом почались літом 2017 року. І вочевидь передбачали створення широкої мережі тунелів, по яких можуть рухатись пускові, складів з ракетами та місця для розрахунків та обслуговуючого персоналу.
І де саме, під багатометровою товщею гори проходять ці тунелі – доволі важко дослідити. А для того, щоб їх дієво уразити потрібні або спеціальні протибункерні авіаційні бомби, які треба скинути над ціллю увійшовши у повітряний простір Ірану на глибину від 180 км, якщо летіти з Перської затоки, або 400 км у випадку польоту з боку Іраку. А якщо використати ракети, то мова повинна йти про таких монстрів, як південнокорейська балістична ракета Hyunmoo-V з бойовою частиною у 8 тонн.
При цьому для Ірану саме такі укриття є звичними. Бо на північ від того самого Ширазу знаходиться ще два комплекси аналогічних підземних укриттів. І з огляду на можливість подивитися знімки за минулі роки, вони були споруджені ще до 2003 року.
При цьому вважається, що саме у районі міста Шираз діє підземний завод, на якому і виробляються ці ракети.