Американські військові шукають асиметричну відповідь на “криву вартості та ефективності”, і схоже, вони її знайшли
Джерело: Defence Express
Загалом тут питання можна окреслити так – в збройних силах США задумались, що їм також треба масові далекобійні дрони-камікадзе як дешеві засоби ураження, за взірцем іранських та російських Shahed-136/131 та прикладом війни РФ проти України.
На перший погляд, така думка й рішення може виглядати й так очевидною, але тут варто врахувати контекст, в якому все звучить. Тоді картина стане виглядати значно цікавішою, особливо якщо прочитати всю відповідну публікацію від порталу The War Zone.
Для початку, тут варто уточнити, що ідею про необхідність аналога “Шахеда” для американських військових заявив командувач ВПС США в Європі (USAFE) та союзних ВПС НАТО генерал Джеймс Хеккер, під час одного із онлайн-заходів, які організував Інститут аерокосмічних досліджень (AFA). Це підкреслює, на якому реально високому рівні у США задумались про необхідність свого аналога “Шахеда”.
Загальна постановка питання від генерала Хеккера звучала так. Мовляв, зараз ситуація принципово відрізняється від часів “Холодної війни” в плані номенклатури боєприпасів, які можуть використовуватись на полі бою. І на цьому тлі окремим викликом виглядають далекобійні дрони-камікадзе, які можуть коштувати усього кілька десятків чи пару сотень тисяч доларів, і котрі можуть бути в наявності навіть у «недержавних угрупувань».
Виклик полягає не тільки у масовості виробництва та можливого застосування такого роду зброї, але й у тому, що протидія їй обходиться непропорційно по затратам. І тут вкотре постає питання про те, що на дрон вартістю в десятки тисяч доларів в бойових умовах доводиться витрачати зенітну ракету вартістю в кілька мільйонів доларів.
Звісно, лінійний вихід у цій ситуації американські військові уже напрацювали. Тут мова зокрема про те, що в Армії США хочуть скопіювати нашу систему виявлення “Шахедів” із майже 10 тисяч датчиків як таку, що вимагає доволі обмежених затрат на протистояння далекобійним дронам-камікадзе ворога.
Однак тут командувач ВПС США в Європі запропонував піти ще далі, цю ідею він сформулював як “вийти за криву вартості та ефективності”, а по суті звучить усе доволі простіше – мовляв, ворог теж повинен мати справу з тим, як йому збивати американські аналоги “Шахедів”, витрачаючи на це дефіцитні зенітні ракети.
Єдине, що тут не до кінця є зрозумілим – чому генерал ВПС США Хеккер вирішив протиставити часи “Холодної війни” та логіку сучасного застосування далекобійних дронів-камікадзе.
Бо якщо пригадати один історичний приклад, то США та ФРН ще у 1980-хх роках спільно працювали над попередником “Шахеда” під назвою DAR, який створювався як дешевий і технологічний засіб знищення систем ППО країн “Варшавського договору”. Про історію цього проекту ми розповідали в окремій публікації.