Американці заявляють про нове застосування стратегічної авіації в конфліктах на Близькому Сході, і цю заяву варто проаналізувати
Джерело: Defence Express
Центральне командування (CENTCOM) збройних сил США повідомило про масований авіаційний удар, який був проведений 8 грудня 2024 року по бойовикам ІДІЛу в Сирії, “слідом” якого стала власне поява відео у соцмережах з американськими штурмовиками A-10 в сирійському небі.
Заявляється, що в рамках цього удару було уражено 75 цілей, по яким було застосовано загалом 140 високоточних боєприпасів. При цьому окрім A-10, для удару також були застосовані F-15 та навіть стратегічні бомбардувальники B-52.
Хоча в своєму повідомленні CENTCOM не розкриває кількість задіяних для цього удару літаків, тут привертає сам факт використання стратегічної авіації проти “непропорційного” противника. Бо навряд чи угрупування ІДІЛ в Сирії має настільки стратегічно вагомі об’єкти, щоб для їх ураження треба було піднімати в повітря B-52, що для самих американців навряд чи є простою процедурою.
Бо можемо для ілюстрації пригадати розповідь про те, що іноді доводиться стукати по приладам, коли мова про підняти B-52 в повітря, бо це прямо пов’язано із плачевним станом сегменту американського ОПК, який відповідає за обслуговування стратегічної авіації.
Ну й крім того, у жовтні 2024 року США піднімали в повітря стратегічні бомбардувальники B-2 Spirit з протибункерними бомбами проти хуситів в Ємені, але на цьому тлі виникало питання, чи зможуть так бомбити хоч Іран. Тобто знову було питання про застосування стратегічної авіації проти “непропорційного” противника, що виглядає взагалі доволі дивним.
Однак справедливості заради тут слід зауважити, що самі військові США в цій історії можуть мати свої цілком прагматичні мотиви, в рамках яких використовувати B-52 проти бойовиків у сирійських пустелях – насправді цілком раціональна річ.
Сума цих мотивів може виглядати наступним чином. В самій Сирії, хоча режим Башара Асада уже повалено, ситуація ще не виглядає стабільною, зміни тактичної обстановки відбуваються постійно, тому можна сказати, що “умови близькі до бойових”.
Відповідно, необхідність завдати удар по бойовикам ІДІЛу в Сирії для збройних сил США могла стати гарною нагодою вчергове перевірити готовність стратегічної авіації до виконання завдань за призначенням.
Крім того, є і наступний момент – вкрай обмежений контингент військ США в Сирії, який налічує усього 900 “багнетів”, головним чином спецпризначенці. Зараз самі США в ситуації по Сирії переслідують мету не дати ІДІЛу “підняти голову”, і схоже, що перед американськими військовими тут виникла стратегічна дилема, яку можна сформулювати так – “яку з необхідних надмірностей обирати, залучення стратегічної авіації чи перекидання додаткових військ в нестабільний регіон?”.
Як бачимо, командування збройних сил США в даній ситуації обрало перший варіант, котрий має не тільки свої мінуси, але й плюси також.