Україна цього тижня отримає зелене світло на отримання ракет з касетними боєприпасами великої дальності, вироблених у США, за словами американського учасника ракетної кампанії Києва, який назвав цю зброю кардинальною для українських військових зусиль.
Про це повідомляє Голос Українською з посиланням на Newsweek
Ден Райс, колишній офіцер армії США та випускник Вест-Пойнта, раніше був спеціальним радником українського головнокомандувача генерала Валерія Залужного, консультуючи щодо американської зброї, яка може допомогти переломити ситуацію проти повномасштабного вторгнення Росії, яке почалося 24 лютого 2022 р.
Зігравши важливу роль у рішенні Білого дому надіслати 155-мм трубчасті покращені звичайні боєприпаси подвійного призначення (DPICM) в Україну на початку цього року, Райс відтоді наполягала на поставках касетних боєприпасів великої дальності, якими українські США зроблено M142 High-Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) та інші платформи.
Нагадаємо: Голос українською вже повідомляв про те, що у США вже ж таки наполягають: ATACMS для України буде у касетному варіанті
Довгоочікуване схвалення ракет DPICM із радіусом дії трохи більше 100 миль, як сказала Райс Newsweek у понеділок, здається неминучим, оскільки Білий дім наближається до того, щоб нарешті зняти блокування з постачання армійської тактичної ракетної системи великої дальності MGM-140, відомої як ATACMS—до Києва.
«Цього тижня, швидше за все, буде схвалено касетні ракети HIMARS», — повідомив Райс, який нині є президентом Київського американського університету, посилаючись на розмови з «американськими особами, які приймають рішення, і американцями, які повинні реалізувати їх доставку в Україну» як основу. за його передбачення.
«Я кажу українцям. Отримання схвалення цього тижня для HIMARS DPICM кардинально змінить ситуацію», — сказал Райс. «І без потреби в навчанні та змінах він, швидше за все, буде на полі бою наступного тижня, що матиме величезне значення. Коли ці ракети запускаються, вони долають звуковий бар’єр. Для мене це звук свободи».
Newsweek звернувся електронною поштою до Білого дому, Пентагону та Міністерства оборони України, щоб отримати коментар.
Райс кілька місяців працював із законодавцями США та офіційними особами Пентагону, наполягаючи на модернізації боєприпасів, як він раніше казав Newsweek, щоб «виграти війну» для Києва, дозволивши українським силам спустошити російські командні пункти, центри логістики та маршрути постачання в окупованій країні. «сухопутний коридор» півдня України.
Київ давно наполягає на ракетах ATACMS, версії яких можуть доставляти тверду фугасну боєголовку на 290 миль. Версії ракет з касетними боєприпасами мають меншу дальність і розкидають сотні бомб над цільовою зоною.
Білий дім постійно відмовлявся постачати будь-яку версію ATACMS через занепокоєння щодо внутрішніх запасів і побоювання, що її використання Україною може викликати ескалацію у відповідь з боку Москви.
Президент Джо Байден, схоже, готовий дати зелене світло передачам ATACMS після його зустрічі з президентом Володимиром Зеленським на Генеральній асамблеї ООН минулого тижня в Нью-Йорку. Який варіант зброї та скільки ракет буде надано, залишається незрозумілим, як і терміни доставки.
Райс вважає, що ракета ATACMS M39 із радіусом дії трохи більше 100 миль, а також ракети меншого радіусу дії M26 і M26A1 — усі озброєні касетними боєприпасами — можуть стати потужною зброєю для українських військових і сходинками до ракети найдальшої дії з унітарною системою. вибухова бойова частина.
Брифінги з високопоставленими законодавцями «допомогли комітетам Палати представників і Сенату з міжнародних відносин і збройних сил краще зрозуміти, що таке сімейство касетних боєприпасів для гаубиць і HIMARS», – сказав Райс.
«Один високопоставлений член сказав мені, що це допускає компроміс. Раніше вони вважали, що вибір є подвійним — або все з 190-мильною ATACMS з єдиною боєголовкою, або нічого».
Ракети M26 і M26A1 запускаються з HIMARS та інших західних систем залпового вогню з шести ракетних блоків. Більша ATACMS M39 запускається як одна ракета за допомогою іншої капсули, встановленої на тих самих машинах.
«Надання їм кластерних варіантів радіусу дії 20, 28 і 100 миль стало ідеальним компромісом», — додала Райс. «Три M26, M26A1 і M39 — це все, що необхідно мати» українцям, сказав він. «Я вірю, що вони виберуть M26, M26A1 і M39 як компроміс для 190-мильної ATACMS».
Райс зазначив, що американські касетні ракети, заплановані на утилізацію, але ще не знищені, можуть швидко надійти на озброєння України.
«Їх (ракети – ред.) планується знищити, тому їх балансова вартість становить 0 доларів», — сказав він. «Насправді значення негативне, оскільки вартість знищення є значною порівняно з доставкою в Україну. Отже, республіканці, які не хочуть витрачати гроші на Україну, не можуть сперечатися. Це смертельно і безкоштовно».
Але реальні ефекти від можливої передачі для ЗСУ ракет ATACMS можуть виявитись ще більш неочікуваними в позитивному плані, наприклад може виникнути можливість вивільнити певну кількість модернізованих українських ракет “Нептун” для ударів по військовим об’єктам на території РФ чи безпосередньо “Кримському мосту”, вважає Long War Journal.
Водночас, як припускають автори Long War Journal, коли ЗСУ таки матимуть повноцінну можливість застосовувати ATACMS для ударів по рашистам, це дозволить зокрема певним чином “перерозподілити” наявний у нашому розпорядженні ракетний арсенал.
І таким чином “вивільнити” певну кількість модернізованих ракет “Нептун” для ударів по наземним цілям з тим, щоб почати бити такими КР по тому ж “Кримському мосту” як знаковому об’єкту для логістики армії РФ.