Спи або помреш. 9 фактів про сон та його вплив на наше життя

Якість і тривалість життя прямо залежить від якості і тривалості сну

Автор: Наталія Кадя

Чим коротше ваш сон, тим коротше ваше життя. Трагікомічність фрази в тому, що найчастіше недостатньо сплять саме ті з нас, хто вважає, що мають недостатньо часу в житті для сну.

Епідеміологічні дослідження виявили: чим коротший сон, тим вище ризик смерті від будь-яких причин, так званої all-cause mortality.

Метью Уолкер, доктор неврології Ноттінгемського університету Великобританії, засновник і директор Центру науки людського сну, кілька десятиліть проводив дослідження впливу сну на здоров’я людини. Клінічна практика професора і результати багаторічних досліджень доводять, що поганий і «неправильний» сон пошкоджують мозок.

Розберемося?

1. Після 20 годин без сну когнітивні здібності мозку понижуються до рівня нетверезої людини. Навіть якщо ми того не відчуваємо, після тривалого неспання наш мозок переходить в режим так званого мікросну, сповільнюючи або повністю гальмуючи всі реакції.

2. Історія про те, що людині достатньо 5 годин сну на добу — не більше ніж історія.
Насправді інколи (але насправді так рідко, що ми маємо більше шансів бути вбитими блискавкою, ніж входити до числа таких людей) — зустрічаються люди з поліморфізмом генів, який дозволяє спати 5 годин на добу і при цьому почуватись добре. Для нормальної людини 5-годинний сон невідворотно призводить до порушень роботу мозку і погіршення здоров’я.

3. Нестача сну впливає на ДНК. Було проведено дослідження, в якому люди спали по 6 годин протягом тижня, а потім показники їх генів порівняли з їхніми ж показниками, але в той період часу, де учасники дослідження спали по 8 годин. Виявилося, що більше 700 генів змінили свою активність, половина з яких знизили активність — гени, які відповідають за імунний захист організму. А інша половина — підвищила — це гени, пов’язані з утворенням пухлин, запаленнями, стресами і захворюваннями серцево-судинної системи.

4. Переведення годинників шкодить роботі серцево-судинної системи. По всьому світу проводиться глобальний експеримент переходу із зимового часу на літній і навпаки. Учасниками експерименту є 1,6 млрд людей із 70 країн. Перехід на літній час, коли ми втрачаємо лише одну годину сну, призводить до збільшення кількості серцевих нападів на 24%, зворотній режим (збільшення на годину) — знижує цей показник на 21%.

5. Саме сон забезпечує відновлення мозку. Нестача сну є однією із найбільш вагомих причин розвитку хвороби Альцгеймера.

Тож:

7 годин — мінімально-достатня тривалість сну без шкоди для роботи мозку і здоров’я.

Правильний і достатній сон має стати невід’ємною складовою, такою ж як і ЗОЖ. Виспатись не можна наперед — сон це не банк, де ми можемо взяти кредит. Людина — єдина жива істота, яка свідомо позбавляє себе сну — тому з еволюційної точки зору «сон в кредит» не має фізіологічних підстав.

Це найкорисніший еліксир природи у протидії смерті

Недостатній сон і нормальний психоемоційний стан несумісні. Хочете управляти емоціями — управляйте сном — він має бути якісним і достатнім.

Те, як ми спимо визначає те, як ми живемо.

Сон — це те, що ми безкоштовно і добровільно можемо робити самостійно, щоб регулювати роботу мозку і тіла. Це найкорисніший еліксир природи у протидії смерті.

У сні важливе все — і кількість, і якість.

Розберемося?

Факт № 1. Якість сну залежить від освітлення приміщення.

Темнота впливає на утворення мелатоніну — гормону сну. Дослідження підтверджують, що годинне читання планшету перед сном у порівнянні з читанням паперової книги викликає затримку мелатоніну на 3 години. В результаті після пробудження ми не відчуваємо, що достатньо відпочили.

Якщо без читання ви не уявляєте свого сну — робіть вибір на користь паперової книги.

Факт № 2. Висипатись наперед чи «за весь робочий» тиждень не має жодного сенсу.

Засипання і прокидання в різний час шкодять сну. На якість сну впливає регулярність і системність. Засинання в один і той самий час покращує якість сну. Кращому засинанню дуже допомагає приглушене світло. Засинайте в кімнаті з мінімальним освітленням.

Для того, щоб «ініціювати» сон, мозку потрібна температура, нижча за ту, в якій ми перебуваємо зазвичай. Тому прохолодна кімната — найкращий помічник у легкому засинанні і міцному сні.

Недоїдання так само негативно впливає на сон, як і переїдання: тривале голодування підвищує рівень греліну і переводить організм в режим «здобути їжу», тому ті, хто голодує більше доби, сплять погано. Якщо безпосередньо перед сном наїстися, ефект буде той самий — тривожний і чутливий сон.
На новому місці спати треба довше.

Факт № 3. На новому місці сон буде тривожним і чутким.

Чи помічали ви за собою, що в новому місці спите гірше, ніж вдома? Бо це справді так, і нейронаука це пояснює.

Коли людина знаходиться в незвичних (будь-яка нова територія) обставинах, одна половина мозку не занурюється в глибокий сон, контролюючи і скануючи таким чином нове для нас оточення на наявність небезпеки. Частина мозку будь-якої миті готова ідентифікувати небезпеку і зреагувати на неї. Тому в незвичних місцях ми спимо більш чутливо і часто відчуваємо, що не виспались.

Факт № 4. Є критично важливий час, в який ви маєте спати.

Мелатонін насправді називають гормоном довголіття. Мелатонін захищає нас від стресів і передчасного старіння, від простудних і навіть онкологічних захворювань.
Він починає вироблятись організмом з настанням темноти, проте піки його активного вироблення припадають на час з 00:00 до 3:00. Саме вночі виробляється 70% добової кількості мелатоніну. Ми засинаємо, а мелатонін починає працювати — відновлює, ремонтує, зміцнює – він один з найсильніших природних імуномодуляторів та антиоксидантів, найбільш потужний поглинач вільних радикалів — нестабільних молекул, які, руйнуючи ДНК, клітини і тканини, сприяють розвитку раку і серцевих захворювань.

Що почитати: Метью Уолкер «Чому ми спимо. Нова наука про сон і сновидіння»

Що подивитись: TED Метью Уолкер «Сон — це наша суперсила»

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

1 × four =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh