Техно

Сороки перехитрили вчених, допомагаючи один одному знімати пристрої стеження

В Австралії прикріпили крихітні, схожі на рюкзак пристрої відстеження до п’яти австралійських сорок для пілотного дослідження – вчені не очікували виявити абсолютно нову соціальну поведінку, яку рідко можна побачити у птахів

Наша мета полягала в тому, щоб дізнатися більше про рух і соціальну динаміку цих високоінтелектуальних птахів, а також випробувати ці нові, міцні та багаторазові пристрої. Натомість птахи нас перехитрили. Як пояснює наша нова дослідницька робота, сороки почали демонструвати докази спільної «рятувальної» поведінки, щоб допомогти один одному видалити трекер.

Про це повідомиляє Голос українською з посиланням на місцеве видання ABC.

Хоча ми знайомі з сороками як розумними і соціальними істотами, це був перший відомий нам випадок, який показав такий тип, здавалося б, альтруїстичної поведінки: допомога іншому члену групи, не отримуючи негайної відчутної винагороди.

Один із трекерів, який важить менше одного грама. (Постачається: Домінік Потвін)

Пілотне дослідження було одним із перших у своєму роді — більшість трекерів занадто великі, щоб поміститися на середніх і маленьких птахів, а ті, які мають, як правило, мають дуже обмежену ємність для зберігання даних або терміну служби акумулятора. Вони також, як правило, є одноразовими.

Вчені навчили групу місцевих сорок приходити на відкриту, наземну «станцію», яка могла б заряджати батарею трекера без проводів, завантажувати дані або вивільняти трекер і джгут за допомогою магніту.

Наш новий дизайн трекера був інноваційним, дозволяючи магніт звільняти джгут. (Надається: Домінік Потвін) Жгут був міцним, лише з одним слабким місцем, де міг функціонувати магніт. Щоб зняти джгут, потрібен був магніт або якісь дійсно хороші ножиці. Ми були в захваті від дизайну, оскільки він відкрив багато можливостей для підвищення ефективності та дозволив зібрати багато даних. Ми хотіли побачити, чи буде новий дизайн працювати, як планувалося, і дізнатися, які дані ми можемо зібрати. Як далеко зайшли сороки? Чи мали вони шаблони чи розклади протягом дня щодо руху та спілкування? Як вік, стать чи ранг домінування вплинули на їхню діяльність?

Все це можна було розкрити за допомогою крихітних трекерів — вагою менше одного грама — ми успішно оснастили п’ятьох сорок. Все, що нам потрібно було зробити, це чекати, спостерігати, а потім заманити птахів назад на станцію, щоб зібрати цінні дані.

Багато тварин, які живуть у суспільствах, співпрацюють один з одним, щоб забезпечити здоров’я, безпеку та виживання групи. Насправді було виявлено, що когнітивні здібності та соціальна співпраця корелюють.

Тварини, які живуть великими групами, як правило, мають підвищену здатність до вирішення проблем, наприклад, гієни, губани та домашні горобці. Австралійські сороки не виняток. Як загальний вид, який відмінно вирішує проблеми, він добре пристосувався до екстремальних змін середовища проживання з боку людей.

Під час нашого пілотного дослідження вчені з’ясували, як швидко сороки об’єднуються, щоб вирішити групову проблему. Протягом 10 хвилин після встановлення останнього трекера ми стали свідками, як доросла самка без трекера працювала зі своїм клювом, щоб спробувати зняти шлейку з молодшої птиці.

За кілька годин більшість інших трекерів було видалено. На третій день навіть в домінантного самця групи було успішно демонтовано. Вчені не знали, чи одна й та сама тварина допомагала один одному, чи вони поділяли обов’язки, але ми ніколи не читали про інших птахів, які співпрацювали б таким чином, щоб видалити пристрої стеження.

Птахам потрібно було розв’язати проблему, можливо, спробувати тягнути та відрізати різні ділянки джгута разом із своїм клювом. Вони також повинні були охоче допомагати іншим особам і приймати допомогу.

Відстеження сорок має вирішальне значення для зусиль щодо збереження, оскільки ці птахи вразливі до збільшення частоти та інтенсивності хвиль спеки під час зміни клімату.

У дослідженні, опублікованому цього тижня, дослідники з австралійського міста Перта показали, що рівень виживання пташенят сороки під час спеки може становити 10 відсотків.

Важливо, що вони також виявили, що більш високі температури призводили до зниження когнітивної продуктивності для таких завдань, як пошук їжі. Це може означати, що кооперативна поведінка стає ще важливішою в умовах постійного потепління клімату.

Як і сороки, ми, вчені, завжди вчимося вирішувати проблеми. Тепер нам потрібно повернутися до креслярської дошки, щоб знайти способи зібрати важливіші дані про поведінку, щоб допомогти сорокам вижити в мінливому світі.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України