Три царі, також маги, волхви — у західноєвропейській традиції Мельхіор, Каспар (Гаспар, Каспер), Валтасар (Бальтазар, Балтазар, Валтазар, Вальтазар) — люди, які принесли дари немовляті, що народилося у Віфлеємі. Традиційно вважається, що Мельхіор був старцем і королем Аравії, Каспар – юнаком і королем Тарса, Валтасар – середніх літ і царем Ефіопії. Він також описав їхню зовнішність і вік: Мельхіор був бородатим старцем, Каспар — безбородим юнаком, Валтасар — бородатим і темношкірим.
В католицькій церкві пам’ять трьох волхвів відбувається у свято Богоявлення (6 січня, в деяких католицьких країнах — вихідний день). Свято отримало в католицькій церкві назву «свято царів» (Festum regum) або «свято трьох королів» (Festum trium regum)
У Євангелії їхні імена та сан не згадуються, традиція виникла у середньовіччі. Уявлення про волхвів як про східних царів остаточно склалося в середньовічній Європі починаючи з IX століття і опубліковане в Золотій легенді.
Волхвами Сході називали магів, жерців, учених. Бібліїсти припускають, що вони прийшли з Вавилону, Месопотамії, а можливо з Індії, оскільки вони йшли Віфлеємською зіркою не менше п’яти місяців. За цією надзвичайно яскравою зіркою волхви зробили пророцтво про народження Месії у Віфлеємі, знайшли ясла, де народився Ісус Христос. На доказ реальності надзвичайного за яскравістю та різнобарвністю небесного ефекту від зірки бібліїсти наводять обчислення астронома Йоганна Кеплера, який писав про з’єднання Юпітера та Сатурна у сузір’ї Риб із синхронним наближенням до них Марса. Явище яскравої зірки повторюється, за Кеплером, через 794 року.
За переказами, сили волхвів були знайдені імператрицею Оленою. Спочатку вони були покладені в Константинополі, в IV столітті перенесені звідти святим Євсторгієм в Медіолан (сучасн. Мілан), а в 1164 року, за бажанням Фрідріха Барбаросси, в Кельна, де для них — Кельнський собор, найбільший у Європі.
Три волхви вважаються покровителями мандрівників і тому їхні імена часто входили в назви готелів (раніше — заїжджих дворів), наприклад, Zur Krone — «У корони», Zum Stern — «У зірки», Zu Drei Königen — «У Трьох королів».