Найчастіше багато хто звик набирати гриби не кошиками, а відрами і навіть мішками, знаючи, що все лісові багатства доступні до збору і абсолютно безкоштовно
З усіх прибулих до Австрії грибників мало хто знає, що збір грибів в Австрії регламентується, як федеральним законодавством, так і на рівні федеральних земель – виходячи з якого зовсім не означає, що збирати свої «врожаї» в лісі справа проста, що не має обмежень за обсягом збору і видам.
За загальним правилом, в Австрії гриби, ягоди та інші лісові дари належать власнику лісового угіддя. Однак збирати їх можливо і особам, які не є власниками лісу або діючих за згодою. Але тільки в тому випадку, якщо заборона на збір явно не встановлена самим власником лісу і відсутні інформаційні стенди і щити, що забороняють збір ягід, грибів в конкретно визначеному місці. Якщо таких немає, то збирати їх можна вільно, не вносячи плату за свій урожай. Якщо ж така заборона встановлена, то власник лісу цілком може пред’явити грибникові позов про відшкодування збитків, викликаних незаконним збором грибів.
У деяких випадках такої мовчазної згоди власника лісу недостатньо, щоб безтурботно збирати дари природи. На рівні національного законодавства існує ряд обмежень по збору лісових дарів. Так, Законом про ліс 1975 роки (ForstG) передбачена заборона збирати більше двох кілограмів грибів за один день без спеціального дозволу. Також забороняється збір грибів з метою подальшої отримання прибутку, якщо відсутній відповідний дозвіл і відповідна реєстрація комерційної діяльності.
На рівні федеральних земель збір грибів можуть заборонити або обмежити на особливо охоронюваних територіях. Обмеження або заборона можуть також стосуватися окремих видів грибів. Такі обмеження існують, наприклад у Верхній Австрії.
Наприклад, у Верхній Австрії встановлено пряму заборону на збір наступних видів грибів:
– Боровик неїстівний (Schönfußröhrling, Boletus calopus);
– Гігрофор чорний (Juchtenellerling (Camarophyllus russocoriaceus);
– Строчок осінній (Bischofsmütze, Gyromitra infula);
– Груздь червоно-коричневий (Brätling, Laczarius volemus);
– Головач гігантський (Riesenbovist, Langermannia gigantea);
– Мітрула болотна (Sumpf-Haubenpilz, Mitrula paludosa);
– Тулостома (Tulostoma brumale);
Збір грибів може бути обмежено або заборонено взагалі за часом на рівні федеральної землі. Наприклад, в Каринтії заборонені до збору «білі гриби» і «лисички» крім періоду з 15 червня по 30 вересня. Та й то з 7:00 до 18:00 години. І не більше двох кілограм на людину в день!
Загалом, перш ніж відправитися за грибами в Австрії, грунтовно підготуйтеся. Намітьте маршрут, вивчіть заборонні знаки, звірте дату і час! І отримуйте задоволення!
Фото: pixabay.com