Людство навчилося застосовувати багато хімічні сполуки з користю для себе. Навіть такі агресивні речовини як кислоти, луги є корисними, якщо їх правильно використовувати. Це твердження можна застосувати і кальцинованій соді, яка є хімічно активною, але дуже корисною і застосовується повсюдно.
Що таке кальцинована сода?
Сода – знайома речовина, яка часто використовують у побуті. Вона присутня в кожному будинку, але ми зазвичай користуємося харчовою содою. Поряд з нею розрізняють ще кілька видів цієї хімічної сполуки, таких як кальцинована і каустична сода. Якщо карбонат натрію (каустичну соду) застосовують частіше в різних сферах народного господарства через її сильною лужної реакції, то кальцинована сода застосовується і в домашніх умовах. Ще наші мами і бабусі користувалися нею для прання білизни та видалення застарілих і стійких забруднень. Таку соду ви можете придбати на сайті АТК. На сторінці
Кальцинована сода, що це таке? Карбонат натрію або кальцинована сода – це натрієва сіль вугільної кислоти, має хімічну формулу Na2CO3. Вона являє собою речовину у вигляді великих або дрібних кристалів білого кольору. Кальцинована сода швидко поглинає вологу з навколишнього середовища, тому не рекомендується зберігати її у відкритих ємностях або в приміщеннях з підвищеною вологістю.
Кальцинована сода зустрічається в природі у великих кількостях, часто в підземних пластах у вигляді ґрунтових розсолів або мінералів в морях і озерах. Існують різні способи отримання кальцинованої соди з хімічних сполук.
Чим відрізняється від харчової соди
Кальцинована сода відрізняється від звичної нам харчової. Головною її відмінністю є те, що кальцинована сода має більш сильну лужну реакцію – рн 11. На відміну від неї харчова сода є слабкою і має рн близько 8. Відрізняються вони і на вигляд – кальцинована більш рихла.
Зважаючи на те, що кальцинована сода більш сильна, вона частіше застосовується для очищення різних стійких забруднень. Слід пам’ятати, що вона не так безпечний, як харчова. І хоча не впливає на навколишнє середовище так агресивно, як каустична, працюючи з карбонатом натрію, потрібно дотримуватися певних правил, які забезпечать безпеку для шкіри, органів дихання та зору. Крім того, кальциновану соду заборонено приймати їжу і використовувати в процесі її приготування, тому рекомендується не зберігати разом з продуктами харчування.
Властивості і склад кальцинованої соди
Кальцинована сода – речовина, що має кристалічну структуру, зазвичай безбарвна або білого кольору. Розчини кальцинованої соди мають сильну лужну реакцію. Речовина є пожежо – і вибухобезпечним, однак по дії на людину її можна віднести до 3 класу небезпеки.
Так як така сода хімічно активна, при роботі з нею потрібно дотримуватись заходів безпеки. При попаданні на слизові, вона призводить до подразнення тканин, а також здатна викликати опік. Якщо вона потрапила в очі або на шкіру людини необхідно уражену ділянку ретельно промити. Кальцинована сода дуже добре поглинає вологу, а з’єднуючись з водою, створює розчин, який є більш агресивним. Тому робота з нею у приміщеннях з підвищеною вологістю має більший ризик.
Стандарт, який застосовується в промисловості для соди кальцинованої — ГОСТ 5100 85. Він був прийнятий ще в часи СРСР, але діє досі. Згідно нього, кальцинована сода ділитися на марку А і Б. Ці дві соди трохи відрізняються за масового вмісту деяких хімічних елементів, що дає можливість застосовувати їх в різних галузях народного господарства.