Відповідно до закону, за кожен рік переробітку після пенсії – надстаж – українцям нараховується додаткова сума. При цьому ті, кому не вистачає відпрацьованих років, зможуть їх докупити.
При цьому українців цікавить, чи можуть вони продати понаднормовий стаж, особливо якщо їхні пенсійні виплати невисокі.
Видання “На пенсії”, повідомляє, що розмір пенсії залежить не тільки від стажу, а й від заробітної плати. Тому навіть за значного стажу, виплати можуть бути невеликими.
Наприклад, 55-річний стаж гарантує пенсію за віком у 55% від заробітної плати. Кінцева сума пенсії формується з урахуванням усіх надбавок.
До таких надбавок належить і доплата за надстаж. Вона розраховується так: за кожен рік стажу пенсія збільшується на 1% від основного розміру, але не більше ніж на 1% від прожиткового мінімуму. Однак нарахування залежить від того, коли людина вийшла на пенсію:
- якщо це сталося до жовтня 2011 року, понаднормовий стаж для чоловіків рахуватимуть після 25 років стажу, а для жінок – після 20 років;
- після жовтня 2011 року надстаж для чоловіків рахуватимуть після 35 років стажу, а для жінок – після 30 років;
Як відомо, прожитковий мінімум в Україні зараз становить 2361 гривню. Таким чином, пенсіонер, який має 30 років понаднормового стажу і пенсію, вищу за мінімальну, отримає до 708 грн доплати (23,61 грн за кожний рік понадстажу).
- 2361 грн. х 30% = 708 грн.
Пенсіонерам, які працюють, важливо пам’ятати, що під час розрахунку їхніх виплат використовується прожитковий мінімум, що діяв на момент їхнього виходу на пенсію. Актуальний прожитковий мінімум буде враховуватися тільки після їхнього звільнення, і тоді ж будуть проведені відповідні доплати.
Перевірити, які надбавки включено до загального розміру пенсійної виплати, можна в місцевому відділенні Пенсійного фонду.
Якщо у людини недостатньо стажу згідно з сучасними правилами, пенсія може не бути призначена навіть після досягнення віку в 65 років. Такі люди можуть звертатися по державну соціальну допомогу або додатково докуповувати стаж. На жаль, українці не мають змоги продавати, передавати чи дарувати свій стаж, оскільки подібна опція не передбачена чинним законодавством.
Нагадаємо, в Україні ухвалено новий закон, який стосується пенсії та нарахування пенсійних виплат. У документі враховується страховий стаж, набутий за кордоном, навіть якщо з цією країною не укладено угоду щодо пенсійного забезпечення та внески до Пенсійного фонду України не сплачувалися.
Водночас якщо після 60 років (терміну виходу на пенсію) продовжувати працювати, одержувані щомісяця виплати можна збільшити на 6%, тобто приблизно на 350 гривень.