Швеція першою серед розвинених країн Заходу хоче піти на кардинальні заходи в енергетичній сфері, а саме – спробувати протягом 15 років повністю відмовитися від нафти, при цьому не будуючи нових атомних електростанцій.
Над програмою перетворення економіки цієї країни, населення якої складає 9 млн чоловік, у першу і єдину в світі економічну систему, не залежну від нафти, працює спеціальний комітет у складі промисловців, академіків, фермерів, виробників автомобілів, урядовців та інших експертів. Через кілька місяців комітет надасть результати своєї роботи в шведському парламенті.
Як повідомив напередодні уряд Швеції, планується замінити всі види органічного палива енергією з поновлюваних джерел. Тим самим шведи хочуть убезпечити себе від можливих потрясінь, коли зміни клімату зруйнують економічні системи держав або нестача нафти в світі призведе до нового стрибка цін, пише
“Наша залежність від нафти повинна бути ліквідована до 2020 року, – сказала міністр економічного розвитку Мона Салін. – Завжди будуть вигідніші альтернативи нафти, і ми доб’ємося того, що при опаленні будь-яких будівель можна буде обійтися без палива, отриманого з нафти, також зникне залежність водіїв від одного виду палива – бензину “.
За тривожним прогнозами енергетичного комітету Шведської королівської академії наук, обсяги поставок нафти в світі досягли піку і незабаром підуть на спад, а високі ціни на неї приведуть до економічного спаду в світовому масштабі.
Мона Салін назвала залежність від нафти однією з найбільших проблем, що стоять перед світом. “Перехід з органічного палива на інші види забезпечить нам величезні переваги, в числі яких зменшення залежності від коливань цін на нафту”, – каже міністр, відзначаючи, що з 1996 року ціна на нафту виросла в три рази.
Пояснюючи амбітні плани шведського уряду, один з його чиновників заявив: “Ми хочемо підготуватися до світу без нафти, і в моральному, і в технічному відношенні. Наш план – це відповідь на глобальні зміни клімату, підвищення цін на нафту і попередження деяких експертів про те , що незабаром запаси нафти у світі почнуть вичерпуватися “.
Швеція, якій довелося пережити серйозну кризу після підвищення цін на нафту в 1970-і роки, сьогодні отримує майже всю електрику від атомних та гідроелектростанцій і використовує органічне паливо головним чином на транспорті. За останні 10 років майже всі системи опалення Швеції були переобладнані під експлуатацію геотермальної енергії або теплових відходів. На референдумі 1980 шведи висловилися за відмову від атомної енергетики, але існуючі атомні електростанції в країні поки продовжують працювати, зазначає британська газета.
Рішення відмовитися від нафти ставить Швецію в лідери світового списку “зелених”. Ісландія сподівається до 2050 року перевести всі свої автомобілі і морські судна на водень, який вироблятиметься на електроенергії, що виробляється з поновлюваних ресурсів. Через п’ять років Бразилія планує перевести 80% транспорту на етанол з цукрової тростини. На минулому тижні президент США Джордж Буш здивував експертів заявою про те, що Сполучені Штати занадто сильно залежать від поставок нафти і обсяги імпорту нафти з Близького Сходу необхідно різко скоротити. Зараз США планують різко розширити свій сектор атомної енергетики.
Британський уряд, яке має намір до 2012 року виробляти 10 відсотків енергії в країні з поновлюваних ресурсів, минулого місяця випустило енергетичний огляд, в якому особливо згадується про плани розглянути варіант збільшення використання атомної енергії. Тим часом у звіті аудиторської фірми Ernst & Young говориться про те, що Великобританія поки занадто повільно просувається вперед у реалізації планів щодо переходу на відновлювані джерела енергії.
“Великобританія володіє найкращим у Європі енергетичним потенціалом вітру і прибережних хвиль, а також енергією припливів і відливів, але вона все ще упускає можливість використовувати їх на благо своєї економіки”, – вважає Джонатан Джонс, експерт з питань відновлюваних джерел енергії аудиторської компанії Ernst & Young .
Офіційні особи шведського міністерства енергетики припускають, що комітет по відмові від нафти порекомендує продовжувати освоєння біопалива величезних лісів Швеції, а також нарощувати впровадження інших поновлюваних джерел енергії, таких як вітер і енергія хвиль.
У галузі використання поновлюваних джерел енергії Швеція йде попереду більшості країн. У 2003 році на базі цих ресурсів у країні вироблялося 26% всієї енергії, у той час як у середньому в ЄС ця цифра становила лише 6%. Тільки 32% енергії у Швеції вироблялося з нафти (у 1970 році – 70%).
Шведський уряд спільно з автомобілебудівними концернами Saab і Volvo проектує легкові автомобілі та вантажівки, які працюватимуть на етанолі та інших видах біопалива. У минулому році Шведське енергетичне агентство повідомило про намір припинити використовувати нафту в державному секторі. На переклад опалення з вуглеводневого палива на альтернативні джерела лікарням і бібліотекам виділені субсидії, а домовласників за відмову від нафти заохочують зниженням податків. Целюлозно-паперові комбінати для виробництва енергії використовують кору дерев, а лісопилки спалюють з цією метою тирсу і тріску.