У зв’язку з появою в ЗМІ матеріалів щодо проблемних питань, які виникають під час отримання послуг соціальної та професійної адаптації учасниками АТО, а також інформації щодо виділення державою та використання коштів на ці заходи, Управління комунікацій та преси Міністерства оборони України повідомляє наступне:
за інформацією Департаменту кадрової політики Міністерства оборони України та Головного управління персоналу Генерального штабу ЗС України, постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 2015 року № 149 затверджено Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів щодо надання соціальної та психологічної допомоги центрами соціально-психологічної реабілітації населення. Відповідальним виконавцем бюджетної програми є Державна служба України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції.
Відповідно до підпункту 1 пункту 3 Положення про Державну службу України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції (далі — Служба), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 № 416, одним із основних завдань Служби є реалізація державної політики у сфері соціальної та професійної адаптації військовослужбовців, які звільняються, осіб, звільнених з військової служби та учасників антитерористичної операції.
У 2015 році Службі згідно з бюджетною програмою на соціальну та професійну адаптацію учасників антитерористичної операції (крім військовослужбовців, звільнених в запас або у відставку) передбачено видатки у сумі 27 549,0 тис. грн (на адаптацію близько 5 тис. осіб) за бюджетною програмою КПКВК 2505170 «Заходи з соціальної та професійної адаптації учасників антитерористичної операції (крім військовослужбовців, звільнених у запас або у відставку)».
Також Кабінетом Міністрів України 13 жовтня 2015 р. ухвалено постанову № 837 «Про внесення змін до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів із соціальної та професійної адаптації учасників антитерористичної операції (крім військовослужбовців, звільнених у запас або відставку)».
Зазначений Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів із соціальної та професійної адаптації учасників антитерористичної операції (крім військовослужбовців, звільнених у запас або у відставку), передбачає здійснення закупівлі відповідних послуг обласними та Київською міською державними адміністраціями.
Постанова від 13 жовтня 2015 р. № 837 поширює функції закупівлі таких послуг і на районні органи соціального захисту населення.
Для отримання послуг соціальної та професійної адаптації особа повинна мати посвідчення учасника бойових дій (інваліда війни або учасника війни) та документ, що підтверджує безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення. Таким документом може бути один із нижчезазначених (оригінал або його копія):
наказ Антитерористичного центру при Службі безпеки України або інший документ, що підтверджує залучення особи до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення;
довідка про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, згідно з додатком до Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413;
рішення відомчої (міжвідомчої) комісії про встановлення особі статусу учасника бойових дій, як такій, що захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брала безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.