По яким типам повітряних цілей може працювати цей комплекс, і наскільки це важливе підсилення
Джерело: Defence Express
Міністр оборони Іспанія Маргарита Роблес заявила, що до вересня 2024 року її країна передасть Україні ще один зенітно-ракетний комплекс MIM-23 Hawk, що в свою чергу означає певне підсилення спроможностей нашої протиповітряної оборони.
Крім того, мова була і про те, що окрім поставки необхідної техніки та озброєння Іспанія в цьому році допоможе підготувати 5 тисяч військовослужбовців ЗСУ.
На цьому тлі логічно виникає питання, а які спроможності може дати нам передача чергового комплексу MIM-23 Hawk на тлі того, що більш актуальним для нашої країни виглядає запит на ЗРК Patriot, котрі можуть збивати в тому числі й балістику.
При цьому варто підкреслити, що вперше про передачу Україні комплексів MIM-23 Hawk було заявлено ще осінню 2022 року, перші публічні результати бойової роботи цього ЗРК в строю Сил оборони України стали відомі вже у жовтні2023 року, а уже в липні поточного року з’явився перший розгорнутий репортаж про роботу наших зенітних на цього типу зенітно-ракетних платформах.
Для початку давайте деталізуємо, що MIM-23 Hawk здатен збивати повітряні цілі на дистанції максимум 32-40 кілометрів (залежно від дистанції), швидкість польоту ракет цього комплексу складає 2,7 Мах, що дозволяє працювати по такому переліку повітряних цілей: дозвукові крилаті ракети, безпілотники, вертольоти та літаки на дозвуковій швидкості та на малій дистанції польоту.
Збиті цілі з одного з ЗРК MIM-23 Hawk
При цьому вже є цілком конкретні приклади, коли наші зенітники на MIM-23 Hawk показують ефективну бойову роботу: наприклад, один із розрахунків може похвалитись, що збив на цьому комплексі 20 “Шахедів”, три крилаті ракети типу Х-59 та одну далекобійну крилату ракету Х-101.
Виходячи із описаного вище, виникає цілком прозора логіка: передача MIM-23 Hawk для України є насправді інструментом для ефективнішого використання ресурсів, коли ракети цього комплексу можна використовувати для ураження більш “масовіших” цілей, як то дрони-камікадзе та дозвукові крилаті ракети.
А от Patriot – якраз берегти якраз більш гострих випадків, наприклад збиття балістичних чи аеробалістичних ракет ворога.