ЄС|NATO

У Польщі оголосили зміст компенсаційних угод на закупівлю 96 ударних вертольотів AH-64E Apache

Що змогла виторгувати Польща за компенсаційними угодами у США за закупівлю 96 Apache

AH-64E Apache (всі фото: US DoD)

Гранична ціна 96 ударних вертольотів AH-64E Apache Guardian становить 12 млрд доларів і передбачає офсетні угоди, які мають залишити хоча б частину коштів у Польщі

Джерело: Defence Express

У Польщі оголосили зміст компенсаційних (офсетних) угод у межах масштабного контракту на закупівлю 96 ударних вертольотів AH-64E Apache Guardian. Це вкрай важлива частина закупівлі, яка дозволяє залишити частину грошей у національній економіці.

Особливо враховуючи те, що у серпні 2023 року США дали дозвіл закупити ці вертольоти за граничною ціною у 12 млрд доларів. Перший набір угод був підписаний у вересні 2023 року. За ними Польща на протяжностях авіазаводу у Лодзі буде обслуговувати РЛС та систему наведення ракет вертольотів Apache.

Але сьогодні, 5 серпня, міноборони Польщі уклало домовленості із Boeing i General Electric. У випадку з Boeing, який є кінцевим виробником Apache, як пише польське видання Defense24, мова йде про можливість на національних потужностях обслуговувати вертольоти.

А із General Electric укладено угоду щодо передачі компетенцій не просто з обслуговування, а з капітального ремонту двигунів T700 та CT7, які використовуються в Apache. А окрім того, у цілому ряді інших вертольотів, включно з AH-1Z Viper та UH-1Y Venom, UH-60 Black Hawk та машин на його базі, а також європейських NH90 та AW101. Як зазначає видання, це може дозволити Польщі стати центром обслуговування цих двигунів.

Двигун T700

З боку Defense Express зазначимо, що зміст офсетних угод для Польщі дійсно доволі значний. Справа в тому, що за звичною пропорцією вартість закупівлі становить лише 30% від загальної вартості експлуатації за весь час. Тобто якщо Польща витратить 12 млрд доларів на 96 Apache, то ще 28 млрд доларів будуть витрачені впродовж десятиріч їх експлуатації та частина з них залишиться у Польщі.

Водночас справедливою може бути і думка, що для такої масштабної закупівлі компенсаційні угоди не відрізняються масштабністю. Наприклад, Корея у межах контракт з Румунією на 920 млн доларів за 54 САУ K9 побудує з нуля завод з їх виробництва та поверне 736 млн доларів за офсетною угодою.

Але Корея зараз лише завойовує європейський ринок та зацікавлена у створенні нових виробничих протяжностей. А AH-64E Apache наразі є унікальною пропозицією у своєму класі і тому цілком користується своїми монопольними правами.

І саме тому багато країн починають придивлятися до значно дешевших альтернатив. Наприклад, Німеччина замість проблемних Tiger та дорогих Apache замовила H145M на базі цивільного вертольоту. А Україні запропонували не менш прагматичний легкий ударний вертоліт Bell 407M також на базі цивільної моделі.

На останок додамо, що намір Польщі закупити таку кількість машин був озвучений ще у вересні 2022 року, але тверда угода досі залишається не укладеною.

Андрій Петренко

Останні повідомлення

Російський танкер “тіньового флоту” взяли на буксир у Балтійському морі

У Балтійському морі пошкоджений нафтовий танкер Eventin, який належить до російського "тіньового флоту", був взятий…

3 хвилини тому

Сербії знадобилося два роки, щоб розгорнути китайські ЗРК FK-3

Сербія ще у 2020 році закупила в КНР зенітні ракетні комплекси, які виграли боротьбу у…

28 хвилин тому

На фронті не стихають бої, атаки росіян продовжуються

Від початку доби на фронті відбулося 121 бойове зіткнення. Наші захисники зупиняють ворога, тримають рубежі…

34 хвилини тому

Tomahawk, який би був ідеальним проти російських авіабаз РФ: чим завершився проєкт MRASM AGM-109H

Крилата ракета, що здатна повністю вивести з ладу авіабазу - звучить більш ніж цікаво, але…

45 хвилин тому

Наруга над 12-річною дівчинкою у Відні: Маск називає виправдувальний вирок “божевільним”

Ілон Маск знову звертає свій погляд на Європу - в даному випадку на Австрію. Ілон…

54 хвилини тому

Україна планує закупити ЗРК SAMP/T за рахунок заморожених російських активів в Італії

Міністерство оборони України продовжує активно працювати над зміцненням протиповітряної оборони країни. У суботу, 11 січня,…

58 хвилин тому