Аналізуємо ще один аспект альянсу кремлівського та північнокорейського режимів
Джерело: Defence Express
Очільник ГУР МОУ Кирило Буданов у своєму інтерв’ю для The Economist розповів зокрема про те, що КНДР отримує від РФ за передачу солдат ядерні технології, які загрожують катастрофою для Південної Кореї. Але там треба звернути увагу й на слова про те, що Північна Корея від Росії отримує також і “системи запуску підводних ракет”, зрозуміло що в обмін на солдат для окупаційних військ.
На перший погляд, тут наче й так все зрозуміло, що під фразою про “системи запуску підводних ракет” йдеться про крилаті та/або балістичні ракети, які можуть запускатись із підводних човнів. Але в цій історії є багато нюансів по темі співпраці між Росією та КНДР, у яких варто розібратись детальніше.
Наприклад, у березні 2023 року Північна Корея заявила про начебто успішний пуск крилатих ракет з підводного човна, при цьому дальність цього пуску не розкривалась.
Судячи з усього, для цього випробування був залучений північнокорейський дизель-електричний підводний човен “8.24 Yongung”, котрий був спущений на воду в 2019 році, має три вертикальні шахти для запуску балістичних ракет та базується на радянському проекті 629 зразка 1950-1960-х років. У складі флоту КНДР це єдина субмарина такого роду.
Будова єдиного підводного човна Північної Кореї для запуску балістичних ракет, ілюстративна інфографіка від H I Sutton
Тут також слід звернути увагу і на повідомлення від жовтня 2022 року про те, що північнокорейський режим начебто успішно запустив балістичну ракету з пускової установки, яка була взагалі розміщена на дні озера. Тобтро режим чучхе намагався створити враження, що у нього начебто є навіть пускові установки підводного базування, якими також можна погрожувати цивілізованому світу.
Однак тут можемо припустити, що в даному випадку північнокорейський режим використав щось на кшалт випробувального стенду для пуску балістичних ракет, за взірцем аналогічних радянських агрегатів початку 1960-х років.
І заодно маємо звернути увагу й на те, що після березня 2023 року взагалі не було ніяких повідомлень про те, щоб Північна Корея знову проводила випробувальні пуски крилатих ракет морського базування, особливо із підводних човнів.
Тому на цьому тлі можна зробити наступне припущення. До певного моменту північнокорейський режим самостійно намагався створити свої технологічні можливості, по пуску балістичних ракет з підводних човнів хоча би на рівні СРСР зразка 1960-х років, та по пуску крилатих ракет на рівні СРСР зразка 1980-х років, і тут заодно стає доречним згадати про С-10 “Гранат” як прямого попередника крилатих ракет “Калибр”.
Зліва – випробувальний стенд ПСД-4, зправа – дослідний підводний човен С-229, які Радянський Союз в 1960-х роках використовував для випробувальних пусків балістичних ракет морського базування, архівне зображення ілюстративного характеру
Самостійно впоратись з таким викликом північнокорейські конструктори не змогли. Тому Пхеньяну і довелось просити Москву про відповідний “трансфер технологій”, який оплачується “бартером”, тобто поставкою живої сили для російських окупаційних військ.
Водночас, слід звернути увагу й на такий специфічний факт: після 2010 року в розпорядженні Північної Кореї з’явилась балістична ракета середньої дальності Hwasong-10 або Musudan наземного базування, котра підозріло нагадує радянську балістичну ракету Р-27 морського базування.
Раніше Defense Express писав про те, що РФ дала Північній Кореї матеріали і документацію на виробництво ракет KN-23 для ударів по Україні, і це не все.