Авторські статтіЗдоров'я

Що лікує і калічить ваші зуби

Гігієна порожнини рота ще не гарантує здоров’я, білизну і красу зубів. Є продукти, які дуже шкодять, а є й такі, що їх рятують.

Рекомендується: сир, м’ясо, горіхи, мигдаль, молоко

Найкраще, що ви можете зробити для своїх зубів, вживати сир, м’ясо, горіхи, мигдаль, молоко. У цих продуктах міститься багато кальцію і фосфору, які захищають зубну емаль. При вживанні цих продуктів відбувається ремінералізація, відновлення хімічними сполуками мінерального складу зуба і щільності пошкодженої емалі, при якому мінеральні компоненти надходять у верхній шар зубів.

Не рекомендується: біле борошно і крохмаль

Продукти, що містять багато крохмалю (білий хліб, макарони з білої муки, гречка, кукурудзяна мука, квасоля, сочевиця, картопляні чіпси тощо) можуть завдати великої шкоди вашим зубам. Справа в тому, що в них багато цукру, із-за чого може статися ерозія емалі зубів і початися запалення ясен. Ви запитаєте, як це можливо? Дуже просто. Бактерії порожнини рота, спалюючи цукор, який стає кислотою. Вісь ця кислота і руйнує зубну емаль.

Рекомендується: тверді, хрусткі фрукти і овочі

Якщо вам раптом захотілося що-небудь з’їсти, то тоді краще всього згадати про тверді, хрусткі фрукти і овочі (яблука, морква, редиска, буряки), так як в них багато води, яка розбавляє натуральний цукор. Ці продукти добре очищають зуби, завдяки чому зубна емаль менше пошкоджується. Також фрукти і овочі з високим вмістом води допомагають виробленню слини, що сприяє очищенню порожнини рота від залишків їжі і шкідливих кислот.

Не рекомендується: цитрусові фрукти і соки, а також продукти з високим вмістом кислот

В цитрусових фруктах міститься багато вітаміну С, який дуже корисний для організму людини. Проте, слід пам ” ятати, що в них також багато кислоти, яка може викликати ерозію зубної емалі. У результаті зуби почнуть кришитися і ламатися. Тому не слід зловживати цитрусовими фруктами і соками (апельсин, лимон, лайм, грейпфрут), і продуктами з високим вмістом кислот (солоні огірки і помідори, квашена капуста). Після їх вживання потрібно прополоскати рот чистою водою.

Рекомендується: вода

Протягом дня найкраще пити воду, а не соки або солодкі газовані безалкогольні напої. Вода видаляє цукор і кислоти з порожнини рота, що заважає накопиченню шкідливих бактерій і утворенню зубних бляшок, що створюють кисле середовище, із-за якого пошкоджується зубна емаль. Краще всього, якщо у води міститься фторид. Згідно з науковими дослідженнями фторована вода на 25% краще захищає порожнину рота від бактерій і кислот, ніж вода, яка не має цієї хімічної сполуки.

В 2013 році в журналі Journal of Dental Research була опублікована стаття американських вчених з Університету Північної Кароліни, в якій йшлося, що у дорослих людей, які більшу частину життя прожили в районах з фторованою питною водою, на 30% менше ризик карієсу, ніж у людей, хто живе в районах із звичайною питною водою. При цьому позитивний ефект проявляється, навіть якщо люди починали пити воду з фтором вже у дорослому житті.

Фторування води в громадському водопостачанні наразі проводитися у кількох десятках країн, у тому числі і в Україні. У нашій країні фторування води на водопроводах централізованого господарсько-питного водопостачання регламентується постановою Міністерства охорони здоров’я.

Не рекомендується: соки, солодкі газовані безалкогольні напої та каву

Якщо ви регулярно п’єте солодкі газовані безалкогольні напої і фруктові соки, то ваші зуби постійно піддаються впливу шкідливих кислот. Це означає, що ваші зуби будуть швидше руйнуватися, а в порожнині рота можуть з’єднання явитися виразки. І все це з-за того, що в цих напоях багато цукру, який у роті перетворюється у кислоти.

Останнім часом стільки говорять про шкоду солодких газованих напоїв, що, здавалося б, про це вже знає абсолютно кожна людина. Виявляється, це далеко не так. Наприклад, у Великобританії молоді мами починають давати своїм малюкам вітамінізований напій Ribena ще до того, як вони навчаться ходити. В результаті, «дієта з високим вмістом цукру починається у дітей практично, як кажуть, з колиски.

Не дивно, що з кожним роком все більшій кількості малюків потрібно передчасно видаляти хірургічним шляхом зіпсовані цукром молочні зуби, не чекаючи, що вони самі випадуть. Іноді видаляти молочні зуби у маленьких дітей доводитися навіть під загальною анестезією, що, звичайно, не дуже добре.

Що ж стосується кави, то воно сприяє появі зубного каменю (отверділий зубний наліт) і плям на емалі зуба. Тому після вживання бразильського напою обов’язково потрібно почистити зуби.

Рекомендується: жувальна гумка без цукру

Існує так багато негативних думок про жувальної гумки, що вже мало хто вірить в її користь для порожнини рота. А даремно. Жувальна гумка відмінно чистити зуби, видаляє залишки їжі і деякі зубні бляшки, що викликають кисле середовище. Крім того, жування сприяє виділенню слини, яка теж очищає ротову порожнину від шкідливих кислот. і навіть відбілює зуби. Так що жувальну гумку можна вважати продуктом для відбілювання зубів. Головне, щоб у жувальній гумці не утримувався цукор, в іншому випадку вона принесе вашим зубам більше шкоди, ніж користі.

Не рекомендується: жувальні цукерки

Думаєте, всі цукерки завдають шкоди зубам? В принципі це так. Але тільки, наприклад, від залишків шоколадних цукерок рот можна легко очистити, випивши воду, а ось сліди жувальних, твердих цукерок довго будуть ще у вашому роті. Якщо цукор буде деякий час знаходитися в роті, він вступити в реакцію з бактеріями, у результаті чого з’єднання бути кислоти, що завдають шкоди зубам і яснам. Крім того, через твердих цукерок, наприклад, карамелі, може просто зламатися зуб або відколотися його частина.

Замінники цукру

Замінники цукру (наприклад, аспартам і сукралоза) є хорошим варіантом для людей, які дбайливо відносяться до своїх зубів. У цих підсолоджувачах немає цукру, тобто вони не створюють шкідливі кислоти в порожнині рота і не пошкоджують зубі. Деякі експерти вважають , що замінники цукру можуть заподіяти шкоду здоров’ю, але насправді це тільки в тому випадку, якщо їх вживати у надто великій кількості.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України