Навіть без ілюзій щодо запрошення до членства, Україна все одно очікує важливих кроків від Альянсу
Джерело: Defence Express
Сьогодні, 9 липня, у Вашингтоні формально стартує саміт НАТО, який проходить на 75 річницю створення Альянсу, хоча офіційні заходи розпочнуться лише завтра. І одразу треба зазначити, що в Україні не мають жодних ілюзій щодо отримання від Альянсу офіційного запрошення для приєднання, повідомив український президент Володимир Зеленський.
А очільник МЗС Дмитро Кулеба зазначив, що очікування від цього саміту для України зводяться до посилення нашої обороноздатності, та отримання “суттєвого кроку о членства в НАТО”. Водночас у США доволі цікаво розписали бачення на все це зі свого боку. І у публікації The Conversation, виокремили чотири ключові пункти, два з яких присвячені Україні.
Зокрема питання членства України у НАТО все одно повинно бути піднято. Але все це, на думку видання, зведеться до делікатної семантики – пошуку такого формулювання, яке має задовольнити всіх членів Альянсу. Бо деякі члени НАТО, і мова йде не про Угорщину, а, як йдеться у матеріалі, про США та Німеччину не готові до цього та висувають очевидно формальні вимоги щодо верховенства права та боротьби із корупцією.
Тому все зведеться до пошуку таких формулювань в офіційній заяві, яка буде демонструвати прогрес у порівнянні із минулим роком, але все одно не вийде за межі “кроків на шляху”. Хоча деякі країни-члени НАТО дійсно виступають за більш рішучі формулювання.
При цьому, окрім членства у НАТО, вкрай важливим є питання підтримки України озброєнням. При цьому по обидва боки Атлантики, бо можливо лише згадати провалля у наданні зброї від США через політичні чвари у Вашингтоні. І Столтенберг, який зараз передає повноваження новому генсеку НАТО Марку Рютте, активно просував консолідацію під егідою Альянсу довгострокової допомоги Україні з метою зробити її передбачуваною. Але, зазначається, що замість цього рішення, члени НАТО можуть просто задекларувати виділення 43 млрд доларів на рік, без взяття довгострокових зобов’язань.
На цьому “український блок” з двох питань, на думку американського видання буде завершений. А новою темою стане питання Китаю та Індо-тихоокеанського регіону, бо хоча вперше у НАТО заговорили, що Пекін є джерелом викликів ще у 2019 році, досі жодної стратегії проти нього на рівні Альянсу не існує. При цьому у Європі часом розглядають НАТО виключно, як союз для дій у Європі, в поточних умовах – проти РФ, і не вбачають загрози від Китаю.
Водночас фактор Китаю у підтримці РФ у війні проти України, також прямо показує, що він напряму торкається європейського сегмента НАТО незалежно від його бажання. Більше того, вже втретє у саміті візьмуть участь лідери Японії, Південної Кореї, Австралії та Нової Зеландії. Саме тому питання чіткої стратегії проти Китаю буде одним з ключових на цьому саміті.
Але четвертим і можливо основним пунктом обговорення може стати єдність самого Блоку. Бо Альянс, це не лише про оборону, це і про політику, як зовнішню, так і внутрішню. І в ситуації, коли прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, який лише за пару днів до саміту поїхав до Путіна, що викликало гнів європейських лідерів – лише один з прикладів. Бо паралельно у Франції ледь не прийшло до влади відкрито пропутінське Національне об’єднання.
А головна загроза – взагалі вихід з НАТО, чи максимальне обмеження участі самих США, де і буде проходити ювілейних 75-й саміт із гаслами щодо його непохитності. Але все це із думкою про можливий прихід до влади Дональда Трампа з його проголошеною політикою ізоляціонізму, що загрожує глобальним зсувом для усього світу.