Для профілактики застуди та боротьби з початковими стадіями простудних захворювань у дітей можна використовувати японську систему масажу шиацу. Її творець Токухіро Намикоши хоча і заснував школу для підготовки професійних масажистів, вважає, що можна застосовувати масаж шиацу на самому собі.
Для цього не обов’язково займатися на курсах масажистів, цілком достатня уважно вивчати опис методу. Допускаються до лікування масажем особини, які не мають важких захворювань внутрішніх органів, згортаючої системи крові.
Шиацу — це терапія за допомогою натисків пальцями, в якій майже не використовуються точки акупунктури. Шиацу — метод лікування, в якому пальцями і долонями рук створюється натискування на певні точки тіла. Такий масаж дозволяє підтримувати і покращувати здоров’я та сприяти лікуванню.
При масажі за методом шиацу частіше використовуються великі пальці рук. Натиски завжди виробляються твердо, опуклою частиною пальця перпендикулярно поверхні шкіри. При масажі обличчя і живота використовуються вказівний, середній і безіменний пальці. Не можна виробляти поштовхи, що нагадують удари по тілу. Хоча ступінь необхідного натиску залежить від стану хворого, завжди потрібно перебувати в такому положенні, яке дозволив б у разі необхідності використовувати вагу всього тіла.
За винятком ділянок навколо шиї, де годину натиску ніяк не повинно перевищувати 3, тривалість одного натиску повинна бути від 5 до 7 с. Тиск повинен бути достатнім, щоб викликати відчуття на межі болю. Сеанси шиацу не слід проводити понад 5 хв.
При боротьбі з простудними захворюваннями використовуються точки передньої частини шиї, потилиці, задньої сторони шиї, надпліччя, міжлопаточної області, грудях і верхній частині живота.
Почати шиацу слід з натисків великими пальцями в передній частині шиї на точки, що лежати на грудино-ключично-соскоподібного м язу. Ця м’яз добре видно на передньо-боковій поверхні шиї при повороті голови в протилежну сторону: від верхнього кута грудини до соскоподібного відростка черепа, що знаходиться за вухом.
Потім проводитися масаж точок задній поверхні шиї. Для цього використовуються натиски трьома пальцями. І надплечную область можна масажувати самому, а п’ять міжлопаткових точок обробляються з допомогою інших, натиск тут виробляється великими пальцями з використанням ваги тіла масажиста.
При проведенні шиацу на грудній клітці після обробки міжреберних проміжків треба звернути особливу увагу на точки по середній лінії грудей. Окремо масажують точки на грудях, що лежати в борозні, що відокремлює грудей від плеча.
Точки потилиці ефективні при підвищеній температури. Точки передній поверхні шиї вимагають особливої уваги при запальних процесах у носоглотці (тонзиліт, фарингіт тощо). Заблокувати розвиток простудного захворювання іноді вдається за рахунок масажу межлопаточной області. Точки грудної клітини можуть служити для профілактики запалення легень.
Шиацу можна проводити по декілька разів на день дітям і дорослим. Кожну групу точок обробляють по 5-6 разів. При масажі грудної клітки у жінок молочну залозу треба обходити. З профілактичними цілями масаж потрібно проводити не частіше одного разу на день, але повністю.
СОКОЛОВ Павло Павлович,
лікар, кандидат медичних наук