Ще одним продуктом, який набуває популярності з поширенням культури здорового харчування є зелена гречка. Почнемо з того, чим же вона відрізняється від коричневої, до якої ми всі давно звикли. Перед тим як потрапити на наші столи, звична з дитинства гречка, виявляється, проходить промислову обробку – пропарювання, сушіння, смаження. Самі ці процеси надають їй відомого всім коричневого кольору. Але чи багато корисних властивостей у продукті, що пройшов багаторазову теплову обробку? Пропарена або обсмажена гречка втрачає все те, чим так багата, і наш організм змушений витрачати свої власні сили на вироблення вітамінів, мікро-і макроелементів з цього «убитого» високою температурою матеріалу. Адже при температурі вище 40 градусів за Цельсієм починають знищуватися всі вітаміни і мінерали, які містяться в живому, свіжому продукті.
Зовсім інша справа – це зелена гречка, яка потрапляє до споживача прямо з поля. Гречана крупа багата вітамінами Е і В , також до складу гречки входять кальцій , калій , залізо , фосфор , цинк , йод , марганець , клітковина. Усі вітаміни , які містяться в гречці зберігаються в ній круглий рік. Вона містить приблизно 13 % білка – це досить високий показник. Він високоякісний, досить легко засвоюється, чудово збалансований за складом амінокислот. Має низький глікемічний індекс. Тим, хто стежить за своєю вагою, харчуванням і рівнем цукру в крові, такий продукт підходить точно. Зелена гречка містить рутин. Він знижує артеріальний тиск, допомагає зміцнювати стінки судин, і регулює роботу серцево-судинної системи.
Знижує рівень холестерину. Відомо, що холестеринові бляшки, відкладаючись на стінках судин, перешкоджають нормальному надходженню крові до серця і мозку. Регулярно вживаючи зелену гречку істотно знижується ризик інфаркту та інсульту.
Містить клітковину, яка так потрібна для хорошої роботи шлунково-кишкового тракту. У складі гречки є тільки корисні жири. У кількісному вимірі в зеленій гречці жирів не багато всього приблизно 3 г, але вони досить корисні. Омега-6 жирні кислоти Омега-3 людський організм просто не виробляє, тому їх необхідно регулярно поповнювати в нашому організмі. А отримати їх можна тільки з їжею, і в цьому випадку гречка цілком може стати таким джерелом корисних жирів.
Як проростити зелену гречку
Звичайно її можна зварити, але користі з неї буде небагато. Найкращий спосіб вживання – це оживити гречку, тобто проростити її. Пророщена гречка вимагає трохи більше зусиль для приготування , але це того варте.
Отже беремо зелену гречану крупу, насипаємо в глибоку миску і ретельно промиваємо. Далі заливаємо її водою і залишаємо на кілька годин в темному місці (це може бути звичайна кухонна тумбочка). Потім зливаємо воду і залишаємо в цій самій мисці пророщуватись. Кожні 7-8 годин крупу потрібно промивати від утворюваного слизу. Перші паростки з’являються дуже швидко. Не варто пророщувати дуже довго. Найкориснішими вважаються зерна з паростками 0.3-0.5см. А пророщену гречку можна тримати в холодильнику до 5 днів.
Як вживати пророщену гречку
Пророщену крупу можна їсти як самостійний продукт, але людині, яка до такого не звикла, навряд чи сподобається така страва. Тому найкраще гречку додавати до овочевих салатів або до смузі.
Рецепт смузі на сніданок
На дві порції:
Склянка води
1 банан
1ч.лож. меду
1-2 ст.лож. пророщеної гречки
Листя шпинату (свіже або заморожене)
Перемелюємо все в блендері і неймовірно смачний, корисний і енергетичний сніданок готовий.
Де купити зелену гречку
Ще недавно знайти зелену гречку на ринку чи у магазині було зовсім не просто. Бо популярністю користувалася звичайна гречка, яка пройшла термічну обробку. Але сьогодні на полицях будь-якого супермаркету, особливо великих, можна знайти і зелену гречку. Вже очищена, без домішків і лушпиння, вона має ніжно-бежевий колір. Ще один варіант – замовляти в магазинах здорового харчування, яких зараз є дуже багато.
Гречану крупу можна назвати не просто найкориснішою, але і найбільш безпечною. При вирощуванні гречки пестициди не використовуються, але навіть якщо зернові ростуть на удобрених полях, то можна сміливо вживати зелену гречку в їжу – вона не накопичує шкідливих речовин і вважається одним з найчистіших в екологічному сенсі продуктів.