Необхідно зрозуміти, що Bitcoin – це три окремі компоненти, що об’єднуються з метою утворення децентралізованих платіжних систем. https://tsecrypto.com/ детально пояснить кожен із компонентів:
- Мережа Bitcoin;
- Криптовалюта, яку має ця мережа – монета BTC (біткоїн);
- Блокчейн Bitcoin.
Де працює Bitcoin?
Bitcoin оперує в одноранговій мережі, яка не потребує допомоги від посередників для перевірки та виконання транзакцій користувачів. Клієнти мають можливість просто під’єднати свій пристрій до Bitcoin мережі та завантажити книгу, яка доступна всім та має записи всіх історичних транзакцій Bitcoin.
Що таке блокчейн Bitcoin?
Реєстр користується технологією блокчейну, яку ще називають “технологія розподіленого реєстру”. Вона дозволяє робити прозорі дії з крипто транзакціями: зберігати їх, перевіряти та впорядковувати. Життєво важливі параметри платіжної системи, яка ґрунтується на нульовій довірі, – це прозорість та незмінність. Статті про блокчейн стануть у пригоді, якщо ви бажаєте розібратися в темі криптовалюти.
Кожного разу, як нова транзакція підтверджується та додається до реєстру, мережа показує останні зміни, оновлюючи копію в кожного користувача. Це можна представити як Google документ, що автоматично зберігається та оновлюється кожного разу як будь-яка людина з правом доступу редагує його.
Процеси блокчейну
Як зрозуміло з його назви, блокчейн-Bitcoin – це цифровий рядок блоків (елементів коду, у яких міститься інформація про транзакції з монетами), які є хронологічно впорядкованими. Та варто відрізняти перевірку транзакцій і майнинг Bitcoin, що є двома окремими процесами. З цього є два висновки:
- Майнинг відбувається попри додавання транзакції до блокчейну.
- Швидке збільшення кількості транзакцій з Bitcoin не впливає на зростання швидкості знаходження нових блоків майнерами.
Bitcoin неважливо, який обсяг транзакцій очікує підтвердження: він запрограмований так, щоб нові блоки утворювалися в блокчейні через кожні ~10 хвилин.
Проблема подвійних витрат
Завдяки тому, що блокчейн має публічний характер, кожен учасник цієї мережі може відстежити транзакції з Bitcoin у реальному часі. Така особливість зменшує вірогідність проявлення проблем з онлайн-транзакціями, які ще відомі як “подвійні витрати”. Вони виникають, коли клієнт хоче витратити одну й ту ж крипту двічі. Наприклад: Петро, який має 1 Bitcoin, хоче одночасно відправити його Маші й Тані сподіваючись, що система цього не помітить.
Якщо розглядати традиційну банківську систему, то там така подвійна витрата грошей запобігається завдяки центральному органу, що й здійснює погодження. У випадку з готівкою такої проблеми теж не виникає, бо неможливо дати двом різним людям одну й ту саму купюру.
Досягнення консенсусу
На відміну від традиційних банків, у Bitcoin є безліч копій бухгалтерської книги. Тож необхідно, щоб усі користувачі одночасно погодилися з реальністю кожної операції з Bitcoin. Таку угоду між сторонами користувачів називають консенсус.
За аналогією з банком, який постійно оновлює баланси своїх клієнтів, кожна людина, яка володіє копією реєстру Bitcoin, відповідальна за підтвердження/оновлення балансів кожного власника монети. Тому постає питання: як Bitcoin мережа може забезпечити досягнення консенсусу, якщо в усьому світі є тисячі копій основної бухгалтерської книги? Це можливо завдяки відомого процесу “Proof-of-Work” (укр. Доказ виконання роботи).