Невдовзі модель існування Росії буде ідентичною Радянському союзу – існування за залізною завісою, в економічному вакуумі
Росія напала на Україну і зазнає втрат не тільки на фронті, але на свої території. Окрім тисяч загиблих своїх співгромадян в Україні росіяни вже отримали девальвацію рубля, ріст ставок за кредитами та іпотекою, інфляцію, та фізичну ізоляцію від всього цивілізованого світу.
На черзі – ріст цін на споживчі продукти та дефіцит.
За кілька днів економіка Росії впала до рівня 90-х років. Невдовзі модель існування Росії буде ідентичною Радянському союзу. Життя за залізною завісою, відсутність можливості вільно пересуватися світом, економічний вакуум. Економіка буде працювати на внутрішнього споживача, виробляючи низькоякісні товари, буде дефіцит імпортних товарів, рубль втратить свою цінність, а основним затребуваними експортними товарами будуть нафта та газ.
Ситуація на 1 березня 2022 року
– Після блокування міжнародних резервів центральний банк Росії зупинив продаж валюти для гасіння паніки серед бізнесу та населення. Востаннє ЦБ РФ продав валюти на 18,8 млрд рублів. Це було 25 лютого, а потім були санкції. Саме тому продавати валюту для гасіння паніки в. Путін зобов’язав експортерів — вони повинні продавати 80% валютної виручки.
-YouTube заблокував російські пропагандистські канали RT та Sputnik на території Європи
– Авіакомпанії РФ відмовляються вивозити росіян з Європи через санкції, адже це ризик втратити літаки, які вони отримали за договорами лізингу від європейських компаній. Уже як мінімум шість великих компаній отримали від європейських лізингодавців повідомлення про розірвання договорів та повернення літаків.
– Центробанк РФ намагається зупинити втечу іноземних інвесторів. Регулятор заборонив російським брокерам продавати цінні папери за дорученням нерезидентів. Тобто іноземці, які раніше купили цінні папери емітентів РФ, не можуть їх продати, щоб врятувати капітали на тлі самознищення економіки Росії.
– Автоконцерни General Motors і Harley-Davidson відмовилися поставляти автомобілі та мототехніку в Росію. Раніше постачання продукції у РФ зупинили: Volkswagen, Skoda, Audi, Porsche, Volvo, Daimler Truck.
– Тайвань підтримає відключення російських банків від SWIFT.
– У РФ починається дефіцит імпортних продуктів харчування. Ресторани почали переписувати меню і переходити на локальні низькоякісні продукти через девальвацію рубля та розрив ланцюжків поставок. Деякі продукти та алкоголь можуть зникнути з полиць.
– Американські кіностудії Disney, Sony та Warner Bros відмовилися від показу своїх прем’єр у РФ. Росіяни зможуть побачити нового “Бетмена” та “Морбіуса” від Marvel хіба що на піратських сайтах. Netflix відмовився включати російські пропагандистські канали у свій сервіс.
– Підсанкційний Сбєрбанк підвищив ставки за іпотекою відразу на 7,3% в.п — до 18,6%.
– Міжнародні платіжні системи MasterCard та Visa відключили від своєї мережі кілька російських банків.
– Перші країни цивілізованого світу відмовилась від покупок російської нафти. Канада більше не купуватиму нафту у Росії. Також країна приєдналася до санкцій проти Росії, введених країнами G7.
Ситуація на 28 лютого 2022 року
В результаті нападу Росії на Україну російська економіка за кілька днів опинилися в міжнародній ізоляції. Європейський Союз, Велика Британія, Канада та низка інших країн заблокували міжнародні резерви центрального банку РФ.
Підсанкційні банки були відключені від міжнародної міжбанківської системи SWIFT. Деякі магазини відмовляються приймати картки ВТБ, проблеми з оплатою через GPay та APay.
Міжнародні корпорації одна за одною зупиняють поставки техніки, автомобілів, комплектуючих та чіпів в Росію, компанії виходять з інвестиційних проєктів.
Євросоюз та Північна Америка закрили свій повітряний простір для російських літаків, а лізингові компанії вимагають від авіакомпаній з Росії повернути літаки.
В Росії сильна паніка серед населення, черги до банкоматів та пунктів обміну валют. Населення намагається зняти валютні депозити та отримати фізичний долар, конвертуючі рублю у валюту.
Центробанк РФ був змушений відразу підняти облікову ставку з 9,5% до 20%, банки підняли ставки на споживчі кредити до 40%, а ставки за іпотекою взлетіли до 18%.
Очільник Кремля Путін наказав російським експортерам продавати 80% валютної виручки.
Найбільша норвезька нафтова компанія Equinor виходить зі спільних підприємств з Роснафтою, згортає інвестиції попри втрати компанії в $1,2 млрд.
Джерело “Бізнес Цензор”