Нещодавні результати дослідження Робочої палати свідчать, що в оплаті праці людей, які працюють, в Австрії існують значні відмінності залежно від класів доходів.
У 2023 році середня брутто-зарплата працівників і службовців (без урахування стажистів) в Австрії становила близько 2 990 євро на місяць при 14 окладах. Ці дані надала Робоча палата Верхньої Австрії. Медіанний дохід, який вказує на те, що 50% австрійців заробляють більше, а 50% – менше, становив 2 768 євро брутто.
Робоча палата виконала значну роботу, використовуючи дані Головного об’єднання австрійських соціально-страхових фондів, щоб створити десять класів доходів. “Якщо відсортувати всі близько 4,35 мільйона працівників і службовців в Австрії за розміром їхніх доходів і розділити на десять рівних груп, вийде така картина розподілу доходів”, – повідомляє Робоча палата.
Від менш ніж 1 290 євро до понад 5 268 євро
Медіанна зарплата являє собою дохід, що знаходиться точно в середині всіх зарплат, якщо їх відсортувати за розміром. Це означає, що половина працівників заробляє більше, а інша половина – менше медіанної заробітної плати. Медіанну заробітну плату часто використовують для усунення викривлень, пов’язаних з аномально високими або низькими доходами, і для отримання точнішого уявлення про типовий рівень доходів.
Дані показують, що десяти відсоткам працездатного населення в Австрії, незважаючи на трудову зайнятість, доводиться обходитися з максимальним доходом в 1 290 євро брутто, в той час як ще десять відсотків заробляють понад 5 268 євро брутто на місяць. Звіт про доходи 2023 року від Федерального міністерства мистецтва, культури, державного управління та спорту також підкреслює різницю в доходах між чоловіками та жінками.
Стале зниження гендерного розриву в оплаті праці
Очевидно, що різниця в доходах, як і раніше, існує, проте протягом багатьох років вона повільно, але неухильно знижується. Так, гендерний розрив в оплаті праці (Gender Pay Gap) у 2012 році становив 13,3%, у 2018 році – 10,3%, а до 2022 року знизився до 8,1%. Однак найпомітнішим цей розрив залишається для працівників у приватному секторі, де він становить 18,8%, а також серед жінок і чоловіків, які працюють повний робочий день протягом усього року, з різницею в 12,5%.
Таким чином, статистика за доходами в Австрії підкреслює важливість врахування класів доходів і гендерної рівності в питаннях оплати праці. Це дослідження може слугувати відправною точкою для подальших обговорень і дій, спрямованих на поліпшення умов праці та справедливих компенсацій для всіх працівників.
Сергій Сіверцев
За матеріалами: heute.at