Авторські статті

Чому в Україні зникли цигарки

Сенсационный материал! Почему в Украине пропали сигареты и как Гройсман с Насировым построили контрабандную империю

Поки з українських магазинів зникають сигарети із-за арешту складів найбільшого дистриб’ютора, на західному кордоні контрабанда досягла небувалих масштабів. Тіньові обороти від переправлення на Захід цигарок, які в Україні коштують у рази дешевше, за оцінками експертів, досягають декількох десятків мільярдів доларів і осідають у кишенях великих «шишок», пише Дмитро Міцкевич.

Старожили «сигаретного бізнесу» стверджують: тютюнова мафія відчуває себе ще комфортніше, ніж при колишній владі, а доходи контрабандистів істотно зросли. У зведеннях Всесвітньої митної організації Україна в останні роки утримує сумнівне лідерство одного з головних постачальників «лівих» цигарок. За оцінками польського Мінфіну, близько 40 відсотків тютюну, який підпільно завозять в Європу, — з України.

Тютюнові «каравани»

Офіційна статистика підтверджує зростання контрабанди за останні два роки. І це тільки конфісковані сигарети — а скільки їх ще проходити через кордон не поміченими.

«У 2015 році 970 випадках були затримані 2 мільйони пачок цигарок, а в 2016 в 1083 випадках — на 400 тисяч пачок більше. Збільшення — на 19 відсотків», — розповів «Країні» Роман Стахів, співробітник прес-служби Західного регіонального управління прикордонної служби. Неофіційно прикордонники зізнаються, що сигарети вивозять цілими автокараванами.

На прикордонно-сигаретній«годівниці» жирують тисячі українців — від простих «човників» з прикордонних сіл, де кожен другий заробляє на перепродажі дешевих українських сигарет, до прикордонників, митників і силовиків з «дахом» на самих верхах української влади. «В темі» і залізничники, яким викладають за переправлення цигарок у вагонах, і господарі тютюнових фабрик, які штампують «наліво» величезні партії сигарет, в тому числі підробок відомих брендів, і, природно, не платять з них податки.

Європейці — «в долі»

Європейські прикордонники і митники найчастіше теж «в долі».

У Польщі зараз як раз розслідують свіжу справу проти учасників одного з таких міжнародних «профоб’єднань». Прокуратура Підкарпатського воєводства звинуватила у хабарництві шістьох своїх митників з польсько-українського кордону і двох їхніх українських спільників. У 2014 році вони збирали данину з українських контрабандистів за переправлення цигарок до Польщі в пунктах пропуску в Медиці та Корчова (по ту сторону від українських КПП Шегині і Краковці на Львівщині). Такса становила від 500 до 10 тис. злотих (3,5-67 тис. грн), в залежності від кількості цигарок.

Українці за хабар провозили тютюн рейсовими міжнародними автобусами «Самбір-Перемишль», коробки ховали в спеціальних порожнинах. Як з’ясували слідчі, за один раз через кордон везли від декількох сотень до тисячі коробок з цигарками. Польським митникам загрожує до 10 років в язниці, українцям — «п’ятірка».

Після Майдану схеми запрацювали з подвійною силою

Співробітники львівських спецслужб називають кілька причин сплеску активності контрабандистів.

По-перше, це зубожіння українців і рекордна девальвація нацвалюти. Возити цигарки стало вигідніше: із-за падіння гривні цигарки подешевшали в перерахунку на валюту, і різниця в ціні на сигарети у нас і в Європі зросла. В Україні пачка коштує за європейськими мірками копійки — 0,5-1 євро.

Для порівняння: у Польщі — 3-4 євро, а в країнах Західної Європи — 5-6 євро (у Великобританії і Норвегії — всі 10 євро).

«Коли гривня впала з 8 до 27 грн за долар, а після Майдану на кордоні змінили начальство, старі схеми запрацювали з подвійною силою. Перший місяць-два після революції було затишшя, боялися «люстраторів» і розголосу, а потім осміліли. На митницю прийшли нові «голодні» люди, їм і самим хочеться швидко «наїстися», і на гору потрібно занести. А «плани» по здачі готівки в Київ підняли, розцінки за пропуск сигарет зросли, відповідно, контрабанда розквітла буйним цвітом, — розповідає нам джерело з спецслужб. — Це зараз самий легкий і дуже вигідний заробіток, гроші роблять «з повітря». На Західній Україні мало не кожен селянин з прикордонної зони возить сигарети в Польщу, Словаччину та Румунію. Працювати чесно їхати воювати в АТО там не горять бажанням. Місцеві користуються правом безвізового перетину кордону, так званого малого прикордонного руху, який жартома називають малої прикордонної контрабандою (можуть їздити в Польщу по спецкарточці— катайся і ходи за кордон хоч кожен день, без обмежень за часом)».

До речі, з цієї причини іноземні інвестори, які відкривають заплави на Західній Україні, скаржаться на нестачу робочих рук. «Безробітні мешканці начебто бідних сіл не згодні працювати на конвеєрі за 5-7 тис. грн, якщо на перепродажі сигарет легко заробляють у кілька разів більше», — поскаржився нам менеджер одного з західних заводів з виробництва автозапчастин на Львівщині.

«Схованки» в бензобаках

Контрабандистами стають більшість з тих, хто досяг повноліття і може сідати за кермо, продовжує наш співрозмовник.

Купують в Польщі «вживані» дешеві іномарки за пару сотень баксів, ще за 500 доларів переобладнують їх під перевезення цигарок на техстанціях (на Західній Україні налагодили цілий бізнес в автомайстерень, в яких машини начиняють тайниками — «схованки» є навіть у бензобаках). Таке вкладення не тільки швидко окупається, але і приносити надприбутки.

«У прикордонних селах роботи немає, а народ будує хатинки шаленими темпами, — сміється оперативник. — Митники з прикордонниками зводять цілі палаци з басейнами і тенісними кортами, так і прості «вуйки» не відстають. Там молокососи 20-річні змінюють дорогі автомобілі і будують будинки».

Місцеві визнаються: на місяць на «цигарках» легко заробляють $500-$2 тис. і більше. Сигарети проносять прямо на собі по єдиному пішого переходу в селищі Шегині на Львівщині — примудряються ховати під одягом пару десятків пачок, прикріплюючи їх до тіла скотчем. За раз мешканці «шегинскої зоні» на різниці в ціні заробляють приблизно 500 грн. Це саме нижча ланка «човників», або, як їх ще називають на польський манер, «мурахами» — за те, що снують туди-сюди через кордон.

Контрабандні «Сім’ї» у Західній Україні

«Цих одягнених в засмальцьовані лахміття людей — брудних і неголених, галасливих і лайливих — найчастіше зустрічають поляки у своїх прикордонних містах і селах. Неважко здогадатися, що вони думали про Україну, — каже львівський журналіст Василь Терещук.- Більшість «мурах» були вчителями, інженерами, агрономами, а тепер паразитують на кордоні. Їх діяльність легалізували і Україна, і Польща, надавши право стати учасниками «малого прикордонного руху». І якщо у них це право відібрати — вони ляжуть на автотраси, перекриють залізничні колії. Вже звикли до свого «мурашиного» хлібу. На тій же митниці працюють інспекторами родичі, сусіди і знайомі «мурах» та «рішал» (посередники з місцевих, які допомагають домовлятися з прикордонниками-митниками по обидві сторони кордону, — Авт.). Тому з ними завжди можна домовитися. Час від часу митниця «випльовує» чергову партію митників, які погоріли на хабарах. І ті ж стають «рішалами» або «мурахами», а «рішали» — митниками».

Вище за рангом «човники» на тих самих дешевих машинах з польськими номерами, у яких заробітки кращі. З-за них, до речі, на кордоні — вічні черги, які після введення безвиза, за прогнозами, зростуть ще більше. (До речі, човники після скасування віз побоюються конкуренції — тепер возити цигарки до Польщі, зможуть жителі інших міст, наприклад, зі Львова, який не входив до малого прикордонного руху).

На одній поїздці з сигаретами вони заробляють мінімум сто доларів. А таких «ходок» — мінімум 5-6 в тиждень.

«Сигарети купуємо в підпільних цехах, там дешевше. В середньому пачка — 13-16 гривень, у Польщі її можна продати дорожче приблизно по 5-6 злотих (35-40 грн.), — ділиться секретами цигаркової контрабанди 32-річний Петро з Яворова Львівської області. – З блоку, в якому 10 пачок, чистого навару виходить 200-250 грн. За раз у легковику можна провезти мінімум десять «картонів» (так місцеві польським суржиком називають блоки сигарет, — Авт.), максимум — 25 (у схованки в автобусі поміщається до півсотні блоків). На кордоні все схоплено — з нашими «погранцами» і митниками, і з польськими. Їдемо з хлопцями «караванами», до десяти машин, зазвичай вночі, коли на кордоні чергує «своя» зміна. У відкриту, не в схованках, везти сигарети, звичайно, не можна, — на кордоні стоять відеокамери, так і накладки, перевірки трапляються. Але максимум, що може загрожувати — заженуть на «яму» для перевірки, випишуть штраф, а поляки поставляти штамп про депортацію, але на пару місяців. А так на кордоні все схоплено — рука руку миє».

Через ЄС підвищать акцизи і возити цигарки буде невигідно

Халява, втім, може закінчитися вже в недалекому майбутньому на вимогу Європи. «Щодо угоди про Асоціацію з Євросоюзом, яка заробила в минулому році, Україна зобов’язалася підняти акцизи на сигарети до європейського рівня, і вже скоро пачка повинна буде коштувати 2 євро (60 грн), а ще через сім років — 3 євро (90грн)», — пояснює Костянтин Красовський, завідувач сектором контролю над тютюном Інституту стратегічних досліджень Моз України. Тоді носити цигарки буде невигідно, і «жирний» бізнес накриється.

«Тому треба користуватися моментом, поки є можливість,- посміхається яворівський контрабандист Петро. — А взагалі це несправедливо — нехай і зарплати піднімають до європейського рівня».

А поки сигарети не подорожчали, серед місцевих «рішал» йде дитяча боротьба за контроль над тютюновою зоною. Апогеєм стала перестрілка в Мукачеві влітку 2015 року, коли націоналісти з «Правого сектора» зійшлися з впливовим місцевім народним депутатом і бізнесменом.

«Цигаркові нори» під кордоном з ЄС.

Тютюновий «контрабас» везуть фурами, вагонами, машинами, автобусами і навіть переправляють під землею. Як розповіли джерела в правоохоронних органах Західної України, сигаретчики риють під кордоном з Євросоюзом тунелі для переправлення контрабанди.

Одну з таких «кротячих нір» в Європу зі скандалом розсекретили словацькі прикордонники п’ять років тому. 700-метровий тунель, по якому в вагонетках роками переправляли контрабанду і нелегалів, починався на глибині п’яти метрів під землею під будинком на околиці Ужгорода, яким володіє відомий на Закарпатті бізнесмен. Скандал у результаті зам’яли та через «сигаретну нору» засудили лише трьох «стрілочників», та й то умовно.

Розслідування у Словаччині теж заглохло — там до роботи тунелей нібито був причетний син міністра внутрішніх справ. До речі, багато європейських держслужбовців не гребують контрабандних заробітків, причому не тільки прикордонники, але і, наприклад, співробітники консульств. Взимку минулого року на румунському кордоні попався на контрабанді 47-річний Овідіу Ене — колишній консул Генерального консульства Румунії в Чернівцях, який віз у машині 2 тисячі пачок сигарет на $750.

У тій же Закарпатській області знайшли ще один, недобудований тунель, який починався в селі Малі Селменці під Ужгородом, в підвалі магазинчика з промовистою назвою «Європа». Ще кілька «нір» виявили на кордоні України з Румунією.

«Під нашою західною межею — не один такий тунель, це підтверджують і експерти Інтерполу», — говорить джерело в силових структурах.

У прикордонній службі відхрещуються від звинувачень у «кришуванні» контрабанди і переконують, що внутрішня служба безпеки бореться c нечистими на руку колегами.

Свіжий приклад, про який розповіли в прес-службі СБУ, — на Закарпатті затримали одного з керівників відділу прикордонної служби Мукачівського загону і одного з начальників оперативно-розшукового відділу Західного управління Держприкордонслужби, які брали $50-70 за безперешкодну переправу в Європу ящики з цигарками.

«Чорні сотні» Гройсмана: ділять касу або шукають контрабанду?

Експерти ж впевнені: всі гучні затримання за контрабанду — лише наслідок переділу «бізнесу» як з української, так і з європейської сторони.

«Карають для показухи, а ще дрібних «сошок», які або не захотіли ділитися з начальством, або ж просто вирішили їх поміняти на друзів-рідню. Босів ніхто не чіпає, — говорить наше джерело. — Раніше «контрабас» возили фурами, а тепер вагонами. Там річні обороти — на мільярди євро. Прикордонні шефи за кілька місяців роботи при низьких зарплатах в пару тисяч гривень змінюють шикарні машини і купують квартири. На зміну старим «родинам» прийшли нові клани. У схемах задіяні батьки, сини, зяті і кумі. Побороти контрабанду на кордоні можна в два рахунки — за допомогою камер відеоспостереження і реальних тюремних термінів, альо занадто багато людей в системі з неї годуються».

В уряді обіцяли подолати контрабанду і корупцію на кордоні з допомогою «чорних сотень» — мобільних спецгруп міжвідомчого підрозділу, яким пообіцяли зарплати у 40 тис. грн.

Геннадій Москаль, голова Закарпатської облдержадміністрації, вважає «чорні сотні» Гройсмана профанацією: «Кажуть, вони разом з митниками вже працюють на загальну касу».

Втім, ефекту від секретних груп дійсно поки не видно. Прикордонники запевняють, що ще рано робити висновки.

«Це нова структура, вона ще не встигла показати себе. «Ревізорів» будуть боятися», — сказали нам в західній прикордонній службі.

Волинський активіст, депутат Луцької міськради від «Самодопомоги» Микола Собуцький, вважає «черносотенников» штучно створеною структурою, з якою митникам доводиться ділитися: «Я часто їжджу до Польщі і не помітив, щоб корупція зникла».

Інші люди кажуть, що за чіткою ієрархією на кордоні стежать саме люди Гройсмана і Насирова. Готівка завозилася Насирову, від Насирова до Гройсмана, від Гройсмана до Порошенка.

Чорні сотні возять готівку від прикордонників, місцевих фиксалов в Київ до людей Гройсмана. В частці всі. Від дрібних до Президента і цю вертикаль навіть не думали зупиняти.

Джерело Страна

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України