Як на практиці виглядає обіцянка створити національну систему протиракетної оборони, та який простий і базовий висновок тут проситься
Джерело: Defence Express
Під час президентських виборів Дональд Трамп обіцяв створити для США свій “Залізний купол” як загальнонаціональну систему протиракетної оборони, і тепер його соратники перейшли до практичної реалізації такої обіцянки. Але нюанс в тому, що заявлений формат проекту аж ніяк не передбачає буквальної реалізації поняття “купол”, натомість там буквально передбачається використання аеростатів.
І це все приводить до простого висновку, що розгортання повноцінної протиракетної оборони в будь-якому випадку вимагає дуже значних витрат ресурсів, які не дадуть швидкої віддачі в плані можливості перехоплювати повітряні цілі.
Пуск ракети-перехоплювача SM-3 Block IIA під час випробувань протиракетної оборони Гуаму 10 грудня 2024 року, фото – U.S. Missile Defense Agency 70 Shares
Якщо конкретизувати, то портал Defense News пише про те, що два сенатори-республіканці, Ден Салліван від Аляски та Кевін Крамер від Дакоти, подали план по створенню протиракетного “Залізного купола” для США, вартість якого передбачається на рівні майже 20 мільярдів доларів.
Показник вартості насправді вражаючий, бо на 2025 рік Агентство з протиракетної оборони (Missile Defense Agency, MDA) має поточний бюджет на рівні всього 10 мільярдів доларів. Однак в даному випадку треба дивитись не тільки на фінансові показники, але й на те, під що саме пропонується виділити гроші.
Бо в даному випадку проект “Залізного купола” для США передбачає зведення неназваної кількості баз протиракетної оборони Aegis Ashore (котрі наразі функціонують на острові Гуам, в Польщі та Румунії), розширення бази ПРО “Форт-Гриль” на Алясці під ракети-перехоплювачі GMD та створення нової бази ПРО під ті ж GMD на східному узбережжі. Ну й окрім того – розгортання ланцюжків аеростатів та дирижаблів для виявлення крилатих ракет та інших повітряних цілей.
Схема перспективного посилення протиракетної оборони острову Гуам, зображення від Missile Defense Agenсy
В цьому контексті авторів Defense News бентежить зокрема той факт, що попередні спроби поставити на бойове чергування аеростати та дирижаблі з відповідним бортовим обладнанням для завдань протиракетної оборони завершились хіба що надзвичайними ситуаціями, при чому не по вині “ексцесу виконавця”.
В свою чергу, від Defense Express тут хочемо провести й таке порівняння – за підрахунками станом на серпень 2023 року, щоб організувати 100% протиракетну оборону острова Гуам площею всього 544 квадратні кілометри, Агентство протиракетної оборони запланувало витрати на рівні 10 мільярдів доларів.
Тобто грубо кажучи, 20 мільярдів доларів на свій “Залізний купол” в США за кілька років після побудови відповідної інфраструктури дадуть можливість прикрити (це якщо грубо рахувати) територію десь в понад 1000 кілометрів квадратних. Що вкотре підкреслює, що протиракетна оборона – це завжди дорого та нешвидко.