Авторські статтіФотогалерея

Сцени з кіно, які зіграні каскадерами і зняті без використання комп’ютерної графіки. Відео

Одна з найважливіших запорук успіху кінокартини – це вміння режисера повністю заволодіти увагою глядача і залучити його настільки, щоб той зміг повністю зануритися в перегляд фільму. Незалежно від того, що відбувається на екрані, публіка винна побачити реалістичну картинку, щоб відчувати себе причетною до подій, будь то казковий світ з драконами або бойовик, в якому головний герой миттєво уникає смерті в небезпечних гонках і перестрілках. Головна мета всієї знімальної команди – заволодіти уявою і сприйняттям глядача настільки, щоб у нього просто не було часу на роздуми про технічну сторону оповідання, поки вся історія не буде розказана до кінця.

Завдяки науково-технічному прогресу у створенні сучасних кінокартин нерідко використовується комп’ютерна графіка. Сьогодні ми стали занадто розпещені тим, як багато цифрових спецефектів з’явилося в кіно, а адже часом ми і не підозрюємо, що деякі трюки в наших улюблених фільмах виконувалися наживо. Неймовірні постановки ми стали сприймати чимось повсякденним, тому що за замовчуванням впевнені в їх штучності, і даремно… В це складно повірити, але найбільш яскраві і захоплюючі сцени у багатьох блокбастерах – це все ще найнебезпечніші трюки, виконані справжніми каскадерами, а часом і навіть самими акторами.

10. Темний лицар (The Dark Knight, 2008)

Крістофер Нолан (Christopher Nolan) – справжній майстер своєї справи, і він вже точно вміє знімати вкрай реалістичні фільми. Його недарма визнали одним з кращих режисерів свого покоління. Нолан заставши епоху переходу на цифрове кіновиробництво і чудово влився в новий струмінь, але у своїх роботах він все одно завжди намагався домогтися максимальної реалістичності в першу чергу природних шляхом. До віртуальним і комп’ютерним хитрощам він вдається тільки в крайньому випадку. Цей амбітний професіонал однозначно має упізнаваним стилем, і він ще жодного разу не помилився з вибором історій для екранізації.

Саме Нолану мі зобов’язані воскресінням образу легендарного Бетмена. В одній з найбільш культових сцен цієї франшизи, знятої під керівництвом Нолана Темний лицар (Бетмен) намагається врятувати прокурора Харві Дента (Harvey Dent) від знаменитого лиходія Джокера, який має намір розгромити поліцейський ескорт і занапастити цілий натовп невинних людей. У захоплюючій сцені погоні за тунелей Бетмобіль врізається в величезний вантажівка. Однак мало хто знає, що цей грандіозний епізод насправді був знятий в реальності, а не з допомогою комп’ютерній комп’ютерної графіки. Захоплююча погоня і емоційна дуель водіїв не були намальовані в програмі.

Для зйомок Нолан і його команда зібрали модель Бетмобіля, вантажівки злочинців і побудували копію ділянки тієї самої чиказької підземної траси. Всі ці об’єкти були виконані в зменшеному розмірі – приблизно 33% від оригіналу. Команда постановників інсценувала реальні аварії цих моделей, і епізод вийшов настільки живим, що вражені глядачі навіть і не здогадалися, що їм показали справжню аварію зменшених копій машин.

9. Темний лицар: Відродження легенди (The Dark Knight Rises, 2012)

І знову ми поговоримо про роботу Крістофера Нолана і його талановитої команди. Як ви вже знаєте, у своїй трилогії про Бетмена режисер приділив особливу увагу реалістичності найяскравіших сцен, професійно поставленим трюкам, живий масовці і справжнім візуальним ефектам. У заключній серії «Відродження легенди» знімальній групі довелося чимало потрудитися над сценою, в якій Бейн (Bane) тікає з літака ЦРУ прямо в повітрі.

Неймовірна погоня була знята практично без залучення фахівців з комп’ютерної графіки. Епізод захоплення літака зняли в Шотландії в районі нагір’я Хайленд (Highland). Тут розташована найвища гірська ланцюг у всій Великобританії, і вона визнана одним з найсуворіших місць у країні за промозглих холодів, сильного вітру і взагалі безжальних погодніх умов. Літак, який з’єднання явився у фільмі, був справжнім військово-транспортним авіасудном моделі Lockheed C-130 Hercules, списаним американською армією. Він просто ідеально підійшов для каскадерських трюків, виконання яких відбулося в реальному польоті на швидкості 178 кілометрів на годину. Сам режисер і оператори слідували за командою акторів на вертольоті, з якого велася зйомка всього, що відбувається в небі. Деталі виконання зйомок цієї сцени були настільки складними, що журналістам сказавши Нолан лише приблизно наступне: «Це було щось типу неймовірного результату копіткого планування з боку великої кількості членів команди, які працювали місяцями, репетируючи всі ці стрибки з парашутами».

Сцени всередині літака були набагато простіше у виконанні. Всі вони булі зроблені з допомогою наземного симулятора польоту. Нолан побудував фюзеляж, який він у прямому сенсі тряс і розкручував у всіх напрямках так сильно, що актори всередині корпусу цієї імітації літака іноді відчували себе працюючими мало не в умовах мікрогравітації. Саме таким чином геніальному режисерові вдалося зняти свій черговий шедевр, який залишив стількох глядачів під глибоким враженням від побаченого. Немає нічого реалістичніше самої дійсності, і Нолан доводить це раз за разом протягом всієї своєї фільмографії.

8. Зоряні війни: Пробудження сили (Star Wars: The Force Awakens, 2015)

Культова франшиза «Зоряні війни» розповідає про самих неймовірних пригодах героїчного екіпажу зорельоту, тому без комп’ютерної графіки в сучасних фільмах вже точно не обійшлося. Однією з найбільш очікуваних частин останніх років ставши випуск кінострічки «Зоряні війни: Пробудження сили». Оскільки публіка розраховувала тільки на грандіозне шоу, виробничій команді довелося чимало попотіти, щоб у фільмі з’явилися самі реалістичні механізми, істоти і місця. Одним з найвидатніших механізмів ставши, звичайно ж, дроїд BB-8. Джей Джей Абрамс (JJ Abrams, режисер) і його колеги подбали про те, щоб цей робот став одним з постійних учасників практично всіх сцен. Для цього інженери зібрали самого справжнього і повністю функціонального робота з унікальною системою балансування. Системою BB-8 можна було управляти дистанційно, або ж дозволити йому діяти за запрограмованої схемою в автономному режимі.

Абрамс і його команда могли б просто використовувати прийоми комп’ютерної графіки для включення в сюжет цього персонажа, але замість цього вони захотіли створити щось справжнє. Звичайно, у фільмі про міжпланетні війни і космічні кораблі не обійшлося і без віртуальних ефектів. Однак у «Відродженні сили» було також і багато реальних постановок і деталей, завдяки яким він і вийшов таким вражаючим і захоплюючим.

Наприклад, сцена приготування їжі, в якій Рей (Rey) засинає в посудину якийсь сірий порошок, а він в лічені секунди перетворюється в химерну масу, що нагадує випічку кольору бруду, теж була знята по-справжньому. Всього кілька секунд дійства на екрані для команди зажадали більше 3 місяців роботи, щоб розробити і виконати цей хімічний фокус. Напевно, такі старання на перший погляд можуть видатися дивними й необґрунтованими, але ж у результаті фільм вийшов просто чудовий, і в те, що відбувається на екрані було так легко повірити!

7. Аполлон-13 (Apollo 13, 1995)

Одним з кращих художніх фільмів, що розповідають про американських космонавтів, засужено вважається «Аполлон-13», знятий під керівництвом режисера Рона Ховарда (Ron Howard). У головних ролях знялися відомі актори Том Хенкс, Кевін Бейкон і Білл Пакстон (Tom Hanks, Kevin Bacon, Bill Paxton), і ця історична стрічка присвячена реальної місії NASA 1970 року, яка замість історії про успішне прилунення стала операцією з порятунку астронавтів. Увага буквально всього людства в ті дні була прикута до подій на відстані сотень тисяч кілометрів від Землі.

Неймовірно, але кіно про космос і про перебування в умовах мікрогравітації теж можна зняти з мінімальним залученням комп’ютерної графіки. Ховард хотів створити максимально реалістичну картинку і атмосферу страху і подолання труднощів, в яку глядачі зможуть повірити без всяких сумнівів. Для цього режисер навіть використовував технології NASA. Більшість сцен було знято в цьому реактивного військово-транспортному літаку KC-135, спроектовані спеціально для тренувань астронавтів і для створення умов нульової гравітації в межах земної атмосфери.

У тренувальному процесі пілотові подібного літака необхідно здійснити в небі цілу серію маневрів (параболічних дуг) на дуже високій швидкості, під час якої пасажири судна і відчувають відчуття невагомості. Як зізналися колеги Ховарда, режисер був настільки вимогливий, що акторам довелося випробувати на собі понад 600 таких параболічних дуг, поки всі сцени були зняті найкращим чином. У результаті фільм вийшов просто шедевральним – стрічка була номінована в 9 різних категоріях престижної премії Оскара, а її касові збори склали близько 355 мільйонів доларів при бюджеті в 62 мільйони.

6. 007: Координати «Скайфолл» (Skyfall, 2012)

Знайома франшиза про Джеймса Бонда потрапила в список з тієї ж причини – це кіно обожнюють мільйони, тому що знімальна команда від разу до разу робить щось неймовірне, і в створенні багатьох найбільш яскравих і захоплюючих сцен режисери завжди намагаються максимально опрацювати реалістичність того, що відбувається.

Наприклад, в «007: Координати «Скайфолл» магія починається практично на самому початку цього фільму. Виявляється, сутичка на даху поїзда була знята по-справжньому. Кожен удар Деніела Крейга (Daniel Craig) і його супротивника були виконані в дійсності, а не накладені поверх окремо знятого складу з допомогою комп’ютерної графіки. Єдине, що утримувало акторів від падіння і можливих травм – це страхувальні троси, які були настільки тонкими, що їх просто не видно неозброєним оком. Практично всі фільми про Бонда славляться злагодженою роботою каскадерів і вкрай небезпечними трюками, виконуваними на межі людських можливостей.

У серії «007: Спектр» (Spectre, 2015) і зовсім був поставлений світовий рекорд, і цей фільм потрапив до Книги Гіннесса. Кількість каскадерських трюків у цій стрічці просто зашкалює, а вибух, що пролунав у її кінці, був визнаний найбільшим за всю історію кіноіндустрії. Для його здійснення було використано 8418 літрів палива та 33 кілограми вибухівки. Так що наступного разу, коли ви будете дивитися черговий фільм про агента 007, приділіть хоча б кілька секунд думкам про те, на який божевільний ризик йдуть каскадери і актори, щоб просто вас побалувати.

5. Божевільний Макс: Дорога люті (Mad Max: Fury Road, 2015)

Цей фільм також прославився дивовижною роботою каскадерів, акторів, операторів, та й взагалі всіх, хто взяв участь у його створенні: від режисера до самих скромних фахівців, які внесли свою вагому лепту у спільну справу. Ні для кого не секрет, що для створення яскравої картинки і неймовірних пейзажів постапокаліптичного майбутнього в «Дорозі люті» було використано чимало віртуальних ефектів, але практично всі каскадерські трюки були виконані наживо.

У знаменитій сцені, в якій Том Харді був прив’язаний до переднього бампера машини, що мчала по пустелі на всіх парах, все відбувалося по-справжньому. Від страшної смерті або страшних травм актора рятував тільки тонкий страхувальний трос. До речі, під час зйомок цієї сцени за кадром був присутній син Тома. Коли режисера фільму Джорджа Міллера (George Miller), задали питання що могло б статися, якби страхувальний трос тріснув, він лише відповів: «Ймовірно, його (актора) затягло під колеса». Відмінна відповідь… Міллер взагалі давно відомий своєю любов’ю виходити за рамки буденності і дивувати своїх глядачів чимось новим. Для одного з епізодів «Божевільного Макса» він навіть найняв професійних акробатів із знаменитого циркового шоу «Cirque du Soleil», щоб ті виконували трюки на жердинах, розгойдуючись над дорогою на шаленій швидкості.

Якщо ви все ще не вразилися, то, як щодо справжніх винаходів для реалістичного кіно? Для того щоб зняти, як під час погоні підстрибують і перевертаються масивні машини, конструкторська команда розробила спеціальні металеві леза, що випускаються під тиском азоту. Плоскі важелі кріпилися до днища автомобілів, а для різкого підкидання машини в повітря вони випускалися простого натискання кнопки і буквально вгризалися в пісок, провокуючи тим самим дуже різке гальмування. Все інше робила інерція. Ось тобі і Джордж Міллер. Не віриться, що цей же чоловік був режисером таких стрічок, як «Бейб: Чотириногий малюк», «Роби ноги» або «Іствікські відьми» (Babe, 1995; Happy Feet, 2006; The Witches of Eastwick, 1987).

4. Місія нездійсненна (Mission: Impossible, майже всі серії франшизи)

Тома Круза всі люблять не тільки за його акторська майстерність і цікаві ролі, але і за те, що більшу частину трюків в кіно він завжди намагається виконувати самостійно. Під час зйомок культового фільму «Місія нездійсненна» Круз навіть зламав ногу, намагаючись перестрибнути з одного даху на інший. До речі, це був не перший його неймовірний досвід, пов’язаність язаний з каскадерськими трюками на знімальному майданчику. У першому фільмі про пригоди Ітана Ханта (Ethan Hunt) ще в 1996 році Круз особисто знявся в сцені, де йому довелося висіти під стелею сховища, у другій частині він вже чіплявся за скелі, звисаючи над прірвою. У фільмі «Місія нездійсненна: Протокол Фантом» (Mission: Impossible – Ghost Protocol, 2011) актор дерся по стіні найвищого в світі хмарочоса Бурдж-Халіфа (Burj Khalifa, Дубай, 828 метрів). У п’ятій частині «Місія нездійсненна: Плем’я ізгоїв» (Mission: Impossible – Rogue Nation, 2015) Круз під час погоні вхопився за фюзеляж злітаючого літака і виявився в повітрі за бортом цієї сталевої птиці. Всі ці події відбувалися насправді і знімалися в реальних місцях, по-справжньому в небі і на скелях.

Всі ці найнебезпечніші трюки були виконані актором особисто, без залучення двійників і професійних каскадерів. Звичайно, всякий раз Том Круз був застрахований спеціальними тросами, але це не скасовує того факту, що він неймовірно пристрасно і ревниво ставитися до своїх ролей, так що платять йому не тільки за гарне личко, але і за сміливість і повну віддачу своїй справі.

3. Нова Людина-павук (The Amazing Spider-Man, 2012)

Перезавантаження знаменитої франшизи про Людину-павука не настільки успішною і завдяки рішенням режисера Марка Веббера (Marc Webb) знімати всі епізоди з стрибками на павутині по-справжньому, а не малювати їх з допомогою комп’ютерної графіки. В минулих фільмах про нашого улюбленого супергероя віртуальні ефекти були настільки очевидними, що це навіть розчарувало чимало глядачів. Проте вже в стрічці 2012 року більшість сцен було виконано професійними каскадерами і навіть самим Ендрю Гарфилдом (Andrew Garfield), виконавцем головної ролі, охотливо взялися за вчинення більшості трюків свого персонажа. Процес постановки всіх найбільш захоплюючих і небезпечних епізодів координував Енді Армстронг (Andy Armstrong), який пізніше з гордістю поділився з журналістами тим, який серйозний працю був вкладений у весь виробничий процес.

Наприклад, найскладнішим завданням для команди Армстронга стало відтворення сцен, в яких Людина-павук повинен переміщатися з будівлі на будівлю то вгору, то вниз за своїм павуковою мереж. Енді і його колеги придумали і побудували цілий маршрут з тросів і оснастили його швидкісний лебідкою. Виконавця ролі супергероя перетворили в живу маріонетку, керуючи його пересуваннями над знімальним майданчиком з допомогою всієї цієї навісної системи. Додавши трохи цифрових ефектів, команді вдалося зняти прекрасне кіно і повернути нам Людини-павука, за яким багато хто так нудьгували.

2. Матриця: Перезавантаження (The Matrix Reloaded, 2003)

Так-так, ні для кого не секрет, що всі фільми про Матрицю були сповнені всілякими спецефектами і зняті з використанням великої кількості комп’ютерної графіки. Проте ви напевно будете здивовані, коли дізнаєтесь, що чимало сцен у цій франшизі було знято з залученням справжніх каскадерів. Один з найбільш знаменитих моментів у всій трилогії – це, звичайно ж, дорожня гонитва агента Сміта і його поплічників за Морфеусом і Трініті.

Стрибки одного з агентів по капотам мчати на шаленій швидкості машин, звичайно ж, були додані вже фахівцям з комп’ютерною комп’ютерної графіки, але багато машин на зйомках розбивали по-справжньому, і фінальний вибух в цьому епізоді теж був не намальованим. Братам Вачовські (Wachowski, режисери) вдалося поглянути по-новому на використання всіляких пандусів, трамплінів, гармат та іншого устаткування, за допомогою якого і була знята ця вражаюча сцена. Рішення знімати реальні каскадерські трюки і інсценувати справжні аварії багато в чому і забезпечило Матриці її настільки неймовірний успіх. Науково-фантастична трилогія братів Вачовських стала справжньою класикою жанру і зробила серйозний вплив на всю світову кіноіндустрію.

1. Початок (Inception, 2010)

Ну і як не завершити цей список ще одним фільмом, знятим Крістофером Ноланом. Будучи майже безкомпромісним кінорежисером, Нолан раз за разом знімає хвилюючі сцени наживо, по можливості відмовляючись від допомоги фахівців з комп’ютерною комп’ютерної графіки. Напевно, одна з найвідоміших сцен з фільму «Початок» – це бесіда героїв Леонардо Ді Капріо і Елєн Пейдж (Leonardo DiCaprio, Ellen Page) в затишному паризькому кафе. Раптово спілкування героїв переривають вибухи і мільйони уламків будівель, меблів, бруківки і осколків битого скла злітають у повітря навколо героїв. Весь цей час Ді Капріо і Пейдж залишаються нерухомими прямо посеред цього хаосу, спокійно продовжуючи свою розмову. Епізод був знятий під керівництвом Кріса Корбулда (Chris Corbould), художника-постановника і досвідченого експерта в області візуальних ефектів. Корбулд майстерно скоординував роботу кількох повітряних гармат, в той час як оператор-постановник Воллі Пфайстер (Wally Pfister) взяв на себе завдання високошвидкісної зйомки (1500 кадрів в секунду). У підсумку ця сцена стала наочною ілюстрацією концепції практично всього фільму.

Було б несправедливо не згадати ще одну вражаючу сцену сутички з цього ж фільму, в якій Джозеф Гордон-Левітт (Joseph Gordon-Levitt) відбиває атаки ворогів в коридорі готелю і потім в одному з його номерів. Під час бійки готель буквально перевертається з ніг на голову, а герої перекочуються по стелі і стінам. Неймовірно, але цей фантастичний епізод теж був знятий по-справжньому – всередині побудованої спеціально для фільму гігантської труби. Успіх картини в чому залежав від прекрасно скоординованої роботи всіх учасників зйомок, включаючи каскадерів і фахівців з візуальних ефектів.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України