Новини з Австрії

Ринок житла австрійської столиці Відень: ціни та кількість угод різко впали

Після багатьох років рекордного продажу та зростання цін на ринку житла австрійської столиці Відня зафіксовано спад. Ціни та продажі різко впали.

У першому півріччі 2023 року кількість угод дуже значно впала, приблизно на третину, а прибуток від продажів впав на 37%. Про це йдеться в новому номері #Wien, журналу ринку житла від OTTO Immobilien. Згідно з дослідженням компанії, продаж квартир від забудовника впав на 49%, а вже існуючих квартир – на 11%. “Я ніколи не стикався з подібною ринковою ситуацією за свої 40 років професійної діяльності”, – сказав доктор Ойген Отто у передмові до #Wien.

Для власників теж немає добрих новин: уперше після фінансової кризи 2008 року існуючі квартири втрачають у вартості, а саме в середньому на один відсоток, і тепер уперше продаються за середньою ціною за квадратний метр 4594 євро.

Інша ситуація з новими квартирами для першого розміщення: тут ціни у першому півріччі 2023 змінилися незначно

Середня ціна проданих девелоперських квартир на даний час становить близько 7369 євро/м², що на 3,9% вище, ніж у попередньому році. Проте в одинадцяти округах вперше заселені нові квартири в середньому стали дешевшими, повідомляє керівник дослідницького відділу Мартін Деннер. “В округах 3, 4, 5, 8, 9, 11, 13, 14, 15, 16, 18 ціни впали приблизно на 3,6%”.

На думку експертів OTTO Immobilien, віденський ринок житла характеризується вичікувальною позицією як з боку покупців, так і продавців. «З боку покупця нинішні жорсткі правила кредитування та зростання процентних ставок означають, що мрія про володіння будинком більше не є фінансово здійсненною для багатьох приватних покупців. Тому багато хто чекає, як ринок нерухомості розвиватиметься в майбутньому або звертаємось до варіанту оренди як до тимчасового рішення в короткостроковій перспективі», — повідомляє Соня Каспар, керівник відділу маркетингу житлової нерухомості.

Згідно з дослідженням OTTO Immobilien, ціни на оренду також зростають: для квартир, що вільно здаються в оренду, на які не поширюються встановлені законом обмеження орендної плати, один квадратний метр коштує в середньому 14,41 євро на місяць (без урахування експлуатаційних витрат і податку з продажу) . Це відповідає збільшенню на 0,7%, порівняно з аналогічним періодом минулого року. Проте значне зростання спостерігалося в округах 2, 5, 6, 10, 14 та 22, де вільно узгоджена орендна плата за нові приміщення навіть зросла більш ніж на 5%.

Для #Wien компанія OTTO Immobilien ще раз проаналізувала ситуацію серед забудовників, включаючи обґрунтовану ринкову оцінку важливих учасників. Відповідно, основний фокус забудовників зрозумілий: майже 66% квартир, збудованих цього року, є кондомініумами та квартирами, що здаються в оренду на приватне фінансування. Загалом у Відні цього року було збудовано майже 20 000 квартир, але активність нового будівництва у федеральній столиці значно знизиться у 2024 році. Очікується, що наступного року буде завершено будівництво лише 16 482 квартир, що на 17% менше.

Ситуація з будинками та віллами, яка вперше розглядається у новій #Wien, аналогічна ситуації на всьому ринку житла: кількість продажів будинків та вілл у Відні впала, як і ціни, і пропозиція доступної нерухомості. “Середня ціна покупки в 2023 році явно знизилася: поточна вартість в 650 000 євро відповідає значному зниженню на 7,5% порівняно з попереднім роком”, – повідомляє Деннер. Згідно з його опитуваннями, у п’яти округах Відня – 13, 14, 18, 22 та 23 – ціни навіть впали приблизно на 12%. Проте екстрений продаж будинків та вілл, який іноді прогнозували після коронакризи, ще не відбувся, каже Каспар. «Багато приватних осіб, які не мають термінової необхідності продавати, чекають, щоб подивитися, як розвиватимуться події».

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України