Протягом 2012 та 2013 років на території України діяли злочинні схеми по ввезенню нафтопродуктів, що призвело до втрат до державного бюджету приблизно на 2 млрд. грн. Про це заявив голова Підкомітету з питань нафтової та газової промисловості Комітету Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Ігор Васюник.
За його словами, йдеться про контрабанду та заниження митної вартості бензину та дизпалива, що здійснювалось через структури, наближені до голови спостережної ради ГК “СЄПЕК” Сергія Курченка.
“Зокрема, протягом 2013 року на територію України в митному режимі “транзит” було ввезено більше ста тисяч тонн нафтопродуктів, при цьому, ці нафтопродукти не вивозились в подальшому за межі України”, – сказав народний депутат.
“Схема “перерваного транзиту” – це злочинна схема. Товар потрапляє на територію України як транзит, але за її межі не вивозиться, а потрапляє на внутрішній ринок. Така схема дозволяла не сплачувати податок на додану вартість та акцизний податок. За моєю інформацією, близько 80 тис. тонн нафтопродуктів, завезених по такій схемі, знаходиться на Одеському НПЗ”, – розповів Ігор Васюник.
Окрім того, за його словами, діяла інша злочинна схема щодо митного оформлення імпорту нафтопродуктів в Україну. За отриманою інформацією, митниці Міністерства доходів і зборів України дозволяли проводити митне оформлення нафтопродуктів за заниженою митною вартістю після отримання хабарів.
“При ринковій вартості дизпалива на рівні 1,26$/кг митне оформлення здійснювалось за вартістю 0,56-0,9$/кг, а при ринковій вартості бензину на рівні 1,4$/кг митне оформлення було за вартістю 0,84-0,99$/кг. За попередніми підрахунками, втрати Державного бюджету можуть складати до 1,3 млрд. грн. Махінації в таких обсягах не могли не відбуватись за згоди та участі Міністерства доходів та зборів. Зі сторони Мінздоху кураторами даної схеми були перший заступник Міністра Дериволков та заступник директора Департаменту митної справи – начальник Управління митної вартостi Прокопенко. Є чіткий перелік фірм, які приналежні до Курченка і які завозили контрабанду та не сплачували податки. Якщо новий Уряд та Генпрокуратура прийме негайні міри, це дозволить попередити махінації та наповнити державний бюджет”, – зазначив народний депутат.
Ігор Васюник також додав, що вже направив відповідні звернення на ім’я Генпрокурора та Прем’єр-міністра України із переліком структур, які можуть бути причетні до контрабанди нафтопродуктів.