Політика

Росія та Іран не поділили острови на чужій території

Союзників – Росію та Іран – розсварили острови, що належать третій державі.

Державні ЗМІ Ірану з образою на Москву повідомляють, цього тижня РФ і арабські країни опублікували спільну заяву, в якій заперечують претензії Ірану на острови в Перській затоці.

Тегеран із цього приводу навіть викликав тимчасового повіреного у справах Росії та отримав ноту для доставки до Москви. Це вже другий випадок цього року, коли Іран викликає посла Росії на знак протесту проти коментарів спірними островами. Вперше подібне сталося у липні у зв’язку з аналогічною заявою.

Тегеран висловив протест на заяву 6-го Форуму арабо-російської співпраці у Марокко, повідомляє ABC News. У документі міститься заклик до мирного вирішення конфлікту між Іраном та Об’єднаними Арабськими Еміратами через острови. Іран узяв під свій контроль три острови Абу-Муса, Великий Томб та Малий Томб після виведення британських військ у 1971 році. Він вважає їх “невід’ємною” частиною своєї території. ОАЕ також претендують на три острови та вже давно наполягають на врегулюванні конфлікту шляхом переговорів.

Три острови домінують на підході до стратегічно важливої Ормузької протоки, ключової водної дороги, через яку проходить близько однієї п’ятої світових запасів нафти. Іран стверджує, що острови були частиною перських держав з давніх-давен до тих пір, поки вони не були окуповані британцями на початку 20-го століття. У ньому також говориться, що угода, досягнута з Шарджею, одним із семи еміратів ОАЕ, дає йому право керувати Абу Мусою та розміщувати там війська.

На двох інших островах такої угоди немає. ОАЕ стверджують, що вони належали емірату Рас-ель-Хайма доти, доки Іран не захопив їх за кілька днів до утворення еміратської федерації.

Існує кілька можливих сценаріїв розвитку конфлікту між Іраном та ОАЕ щодо островів.

Перший сценарій – це продовження конфлікту у нинішньому руслі. Обидві сторони продовжуватимуть наполягати на своїх вимогах, і конфлікт залишатиметься одним із найгостріших у регіоні.

Другий сценарій – це досягнення мирної угоди між Іраном та ОАЕ. Цього можна досягти шляхом переговорів чи посередництва інших країн.

Третій сценарій – це ескалація конфлікту. Це може статися внаслідок нових провокацій з боку однієї зі сторін або внаслідок зовнішніх чинників, таких як війна в Україні.

Який сценарій буде реалізовано, поки що неясно. Проте зрозуміло, що конфлікт щодо островів залишається однією з найсерйозніших загроз регіональній безпеці.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України