Авторські статті

Росіяни скинули 1,5 тонний ФАБ на Єнакієве

Росіяни скинули 1,5-тонний ФАБ на магазин в так званій «ДНР».

Як повідомляють в соцмережах, бомба була скинута на місто Єнакієве. Бомба не розірвалась :

 

Су-34 та Су-35 — основні російські літаки, з яких запускають подібні боєприпаси

Зазвичай розрізняють два типи боєприпасів.

Перший і масовий — звичайні авіабомби, які росіяни оснащують додатковими універсальними модулями планування та корекції (УПМК), що дозволяє продовжити їх політ після скидання. Це обладнання встановлюють, зокрема, на старі бомби вільного падіння, серед яких ФАБ-250, ФАБ-500 і навіть ФАБ-1500 (про УПМК-адаптацію півторатонної ФАБ росіяни вперше заявили у вересні 2023 року).

За словами авіаексперта та провідного наукового співробітник НАУ, окупанти мають щонайменше три типи таких модулів:

  • найпростіший — модуль із крилами та оперенням для бомби («Кинув, розвернувся і полетів назад на свій аеродром», — описав Романенко їхнє застосування);
  • модуль із примітивною навігаційною системою («Тобто бомба вже не летить так, як скинута, […] а більш прямолінійно. Але там не чітко: вона просто летить у напрямку, може вразити ціль, може не долетіти, може перелетіти», — зазначив експерт)
  • модуль із системою Комета-М (антенна решітка, яка дозволяє бомбі уникати впливу РЕБ-перешкод і точніше потрапляти в ціль) та можливостями управління по тангажу, тобто здатністю керувати польотом бомби «вліво-вправо, вгору-вниз», пояснював Романенко.
Авіабомба ФАБ-500М-62, оснащена універсальним модулем планування та корекції (УМПК), на підвісці російського Су-34, фото опубліковано в січні 2023 року / Фото: Telegram-канал Fighterbomber

Фахівці Defense Express зазначали, що для подібних комплектів УМПК верифікована дальність скидання бомб становить від 60-65 км, а граничні показники можуть досягати 70-80 км (зокрема для ФАБ-250 та ФАБ-500). Вони також нагадували, що особливу загрозу становлять найпотужніші з таких боєприпасів, які планують бомби на основі ФАБ-1500. «Це 675 кг вибухової речовини, які залишають після вибуху 20-25-метрові вирви глибиною 6 метрів. І вплив такої кількості вибухівки — це не лише „воронка“, а контузії бійців на значні відстані. Для ФАБ-1500 радіус зони сильних ушкоджень може досягати, орієнтовно 70 метрів, середніх ушкоджень – 140-150 метрів, легких – 300-350 метрів», – наголошували на небезпеці масового застосування таких снарядів експерти Defense Express. Російський Телеграм-канал Fighterbomber стверджував, що РФ нібито вдалося розробити комплект УМПК із збільшеним радіусом дії ФАБ-1500 та досягти точності влучення в 5 м, хоча ці дані залишаються непідтвердженими. А у вересні 2023 року міністр оборони РФ Сергій Шойгу показово проінспектував виробництво УМПК для таких бомб.

Втім, українські експерти порталу Мілітарний восени 2023 року зазначали, що точність влучення бомби ФАБ-500 зазвичай не перевищує 8 метрів, а в середньому становить близько 15 метрів. Вони також зазначали, що ФАБи з УМПК зазвичай орієнтовані на атаку українських цілей на відстані не більше ніж 10-20 км від лінії фронту, оскільки скидання здійснюється не ближче ніж за 45 км від неї.

 

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України