Росіяни досі мають достатньо потужний арсенал ракет, але ефективність його застосування буквально збиває з пантелику
Джерело: Defence Express
За деякими підрахунками, на новому витку “ракетного терору” РФ у травні 2023 року запустила по Україні майже 200 ракет різних типів. З поправкою на те, що ворог намагається “дробити” інтервали між обстрілами і число ракет в одному залпі, все рівно це виходить інтенсивність обстрілів, співставна з інтенсивністю масованих ударів по енергетиці осінню-взимку 2022/2023 року.
Тому тут доречно поставити питання, а чому ж ще в 2022 році здавалось, що ракети в рашистів от-от закінчаться, і чому ж вийшло навпаки. І щоб знайти бодай часткову відповідь на це питання, можемо опиратись наприклад ось на цю доповідь Центру стратегічних і міжнародних досліджень (CSIS), випущену в травні 2023 року.
Як можемо зрозуміти з цієї доповіді CSIS, наших та західних аналітиків могла буквально збивати з пантелику та неефективність, з якою рашисти витрачали свій ракетний арсенал в перші дні і тижні повномасштабного вторгнення. Тим більші, що автори CSIS наводять наступний порядок цифр.
Наприклад, для досягнення обмежених військових цілей під час операції “Лис пустелі” в 1997 проти режиму Саддама Хусейна США та союзники застосували за 3 дні операції аж 400 крилатих ракет різних типів, про що Defense Express розповідав у окремій публікації. А щоб у 2018 році добитись “точкової” мети по виводу з ладу інфраструктури для хімічної зброї режиму Башара Асада, США та союзники випустили 118 ракет різних типів, зокрема тих же Storm Shadow.
А от для порівняння: за перші 2 дні повномасштабного вторгнення росіяни запустили по Україні “всього лише” 160 ракет різних типів, загалом за 3 дні – “лише” 250 ракет, і це при тому, що ворог при таких ударах ставив на меті “не більше й не менше” вивести з ладу всю військову інфраструктуру нашої країни.
При оцінках дій і ракетних запасів росіян збивали з пантелику й наступні речі. Наприклад, у перші тижні війни для ураження потужного та важливого об’єкта ворог міг використати відносно малу кількість КР, лише на одне повне завантаження Ту-95МС (тобто до шести Х-555 чи до восьми Х-101).
Доволі часто саме в цей період були випадки, коли рашистські крилаті “високоточні” ракети просто промахувались по своїм цілям. І на це все “накладались зверху” заяви від західних високопосадовців про те, що ракети росіян мають ненадійність на рівні 40-60%, котрі однак потім ніяк не підтвердились.
Втім, навіть у жовтні 2022 року були випадки, коли для чергових ударів по Україні окупанти використовували крилаті ракети, виготовлені буквально у вересні минулого року. І тепер, як можемо зрозуміти ретроспективно, ці всі вищеописані фактори й створювали тривалий час уявлення про те, що ракети у РФ для обстрілів нашої країни “от-от закінчаться”.
Окремо цікаво, що експерти CSIS з посиланням на офіційні дані від воєнно-політичного керівництва України вирахували можливе співвідношення по видам ракет, які запускали росіяни по нашій території.
У проміжку з 24 лютого по 21 липня 2022 року це співвідношення виглядало так – 77% ракет повітряного базування, 16% ракет наземного базування і всього 7% морського базування. У проміжку з 24 лютого 2022 року по 3 січня 2023 року співвідношення виглядало так – 49% ракет повітряного базування, 32% ракет наземного базування і 19% ракет морського базування.
Пуск крилатої ракети комплексу “Искандер”, ілюстративне фото довоєнних часів