РФ щонайменше шукає нових можливостей для розширення виробництва далекобійних ударних дронів, і “Гарпии” – яскравий тому приклад
Джерело: Defence Express
Російське АО “Ижевский электромеханический завод “Купол”, дочірнє підприємство компанії “Алмаз-АНтей” виготовило та протестувало у Китаї за участі місцевих фахівців новий далекобійний ударних безпілотний літальний апарат під назвою “Гарпия-3” (Garpiya-3, далі -G3), який буде використовувати для терористичних обстрілів України.
Як пише видання Reuters, про це вони дізналися від двох джерел з розвідки, а також проаналізувавши документи, які опинилися в розпорядженні редакції – відзначається, що “Купол” на початку цього року відзвітувався так званому “міноборони РФ” про проведення робіт і згодом проінформував оборонне відомство про можливість виробляти на виробничих потужностях у КНР БПЛА включно з G3 “у великих масштабах”.
Звичайно, що як на підприємстві “Купол”, так і “Алмаз-Антей” чи міноборони РФ відмовилися коментувати плани з виробництва дронів у КНР, тоді як МЗС Китаю “бідкається і розводить руками” – мовляв, про такий проєкт нічого не знають і взагалі суворо контролюють експорт будь-яких БПЛА.
Це загалом типова публічна позиція Китаю, який щоразу відкидає звинувачення у співпраці з РФ, хоча останні новини лише доводять, що сторони поглиблюють оборонну співпрацю, а в руках рашистів вже на полі бою засвітилися китайські бронемашини ZFB-05 із захистом від дронів.
Щодо того, які характеристики має дрон “Гарпия-3”, то відомо лише про бойову частину масою 50 кг і дальністю польоту близько 2000 км. Але що найважливіше – до згідно зі звітами АО “Купол”, спрямованих міноборони РФ, цей дрон – удосконалена силами китайських фахівців версія безпілотника “Гарпия-А1”, про які також нещодавно писав той же Reuters.
Нагадаємо – раніше цього місяця стало відомо, що той же російський “Купол” у 2023 році нібито розгорнув виробництво нових дронів-камікадзе “Гарпия-А1” і за рік виготовив понад 2500 таких дронів, які оснащуються китайськими двигунами та іншими компонентами з КНР. Дальність цього дрона була заявлена на рівні 1500 км.
Але виглядає дивним, що РФ, маючи “Шахед” по суті з такими ж ТТХ і його виробництво безпосередньо в країні на території особливої економічної зони “Алабуги” вирішила вкладатися в новий дрон і лише за рік вийшла у середній темп виробництва у близько 200 дронів на місяць.
Тому тут цілком можна припустити, що дрони “Гарпия-А1” та “Гарпия-3” – це, по суті, і є ті ж самі іранські Shahed, які маскують під новим позначенням у документах, як це було з тими з “Шахедами”, які у документації взагалі фігурували як “проект “Лодка”.
У будь-якому випадку, виробництво “Шахедів” чи дронів аналогічного класу для Китаю не має стати проблемою, тим паче, що ще минулого року ця країна демонструвала свою копію цього дрона під назвою Sunflower 200 з бойовою частиною у 40 кг і дальністю польоту 2000 км.
З іншого боку, це не змінює того факту, що у РФ працюють над диверсифікацією і, що найважливіше, збільшенням темпів виробництва далекобійних ударних дронів всіма можливими засобами (по “нових” дронах “Гарпия-3” заявлена можливість виробництва у 800 дронів на рік – ймовірно, це лише початкові показники). І якщо навіть знищити виробництво у тій же “Алабугє” – це дуже надскладне завдання, то знищення їхнього виробництва в Китаї зі зрозумілих причин недосяжна місія.