У ніч на 7 листопада Росія оголосила, що виходить із Договору про звичайні збройні сили в Європі (ДЗЗСЄ), документ було підписано та ратифіковано за правління Горбачова.
Такий недружній крок Кремля спровокував НАТО і Великобританію зробити ” крок у відповідь ” .
Участь РФ у договорі було припинено Кремлем в односторонньому порядку 2007 року. Опівночі МЗС РФ оголосило, що процедуру виходу офіційно завершено.
“О 00:00 годині 7 листопада 2023-го завершилася передбачена ДЗЗСЄ процедура виходу Росії з цього Договору. Таким чином, міжнародно-правовий документ, дія якого була припинена нашою країною ще в 2007 році, остаточно пішов для нас в історію”, – йдеться у повідомленні у заяві міністрства.
МЗС РФ звинуватило США в розширенні НАТО і підкреслило, що країни Альянсу “відкрито обходять” групові обмеження договору, тому Росія ухвалила рішення з нього вийти. Також там зазначили, що договір вже був “мертвий” у зв’язку із прийняттям заявки Швеції та Фінляндії до НАТО.
У відповідь на дії Росії Великобританія заявила, що разом із союзниками по НАТО також припиняє свою участь у ДЗЗСЄ. Про це повідомив міністр закордонних справ Джеймс Клеверлі.
“Ми беззастережно засуджуємо рішення Росії вийти з Договору, це стало останньою краплею у низці зусиль, які РФ докладає для підриву стратегічної стабільності та архітектури євроатлантичної безпеки”, – заявив він.
Чиновник наголосив, що одностороннє рішення РФ порушує принцип взаємності, який є фундаментом договору ДЗЗСЄ. “Ми вважали, що Договір продовжує діяти так, як було задумано. Але очевидно, що це не так”, – зазначив він.
У НАТО підтримали рішення вийти із Договору на “необхідний термін”.
“Це рішення повністю підтримується всіма союзниками щодо НАТО”, – йдеться в реакції-заяві Альянсу.
Також там наголосили, що своїми діями Росія продовжує демонструвати зневагу до контролю за озброєннями.
Довідка
ДЗЗСЄ – угода, підписана від 3 листопада 1990 року в Парижі в період “холодної війни”. Його уклали представники 16 країн НАТО (Бельгія, Великобританія, Німеччина, Греція, Данія, Ісландія, Іспанія, Італія, Канада, Люксембург, Нідерланди, Норвегія, Португалія, США, Туреччина та Франція) та 6 країн Організації Варшавського договору (Болгарія, Угорщина, Польща, Румунія, СРСР та Чехословаччина). Документом запроваджувалися для учасників Договору обмеження на кількість бойових танків, броньованих машин, артилерії, ударних гелікоптерів та літаків.
Разом із розривом ДЗЗСЄ, окрім Будапештської угоди, силу втратив також Фланговий документ від 31 травня 1996 року.
У 2007 році лідер РФ підписав указ про те, що Росія в односторонньому порядку зупиняє свою участь у ДЗЗСЄ.