З 11 березня Росія повністю вийде з Договору про звичайні збройні сили в Європі (ДЗЗСЄ).
З такою заявою на засіданні Спільної консультативної групи у Відні виступив представник міністерства закордонних справ Росії Антон Мазур, повідомляється на сайті відомства у вівторок, 10 березня.
Представник російського зовнішньополітичного відомства заявив, що Росія довгі роки робила все можливе для підтримки життєздатності режиму контролю над звичайними озброєннями (КЗОЄ), була ініціатором переговорів з адаптації ДЗЗСЄ і ратифікувала Угоду про адаптацію.
Однак, за словами Мазура, країни НАТО фактично обходили положення ДЗЗСЄ за рахунок розширення Альянсу та перешкоджали вступу в силу Угоди про адаптацію “під надуманими приводами”.
Він пояснив, що це стало причиною припинення дії ДЗЗСЄ Росією в 2007 році. Тоді Росія вирішила продовжити участь у СКГ, розраховуючи на розробку нового режиму КЗОЄ.
“Проте цим надіям не судилося збутися. За наполяганням країн НАТО діалог про майбутнє KЗОЄ, що проводився, до речі, не в форматі СКГ, був зупинений в 2011 році і з тих пір не поновлювався. Практична робота СКГ майже повністю згорнута, кілька пожвавлюючись лише напередодні чергового засідання РМЗС ОБСЄ. Західні партнери регулярно використовують цю площадку для звернень до Російської Сторони з ритуальними і такими, що не мають відношення до дійсності, закликами повернутися до дотримання збиткового для нас старого ДЗЗСЄ”, – заявив представник російського МЗС.
За його словами, в цих умовах участь у засіданнях Спільної консультативної групи стає для Росії безглуздим і невиправдано витратним.
Тим часом, Мазур пояснив, що повний вихід з ДЗЗСЄ не означає відмови від подальшого діалогу про контроль над звичайними озброєннями в Європі, “якщо і коли для нього дозріють наші партнери”.
Також Росія попросила Білорусію представляти її інтереси в Спільній консультативній групі.
Договір про звичайні збройні сили в Європі був підписаний в Парижі 19 листопада 1990 повноважними представниками 16 країн-членів НАТО та шести країн-членів Організації Варшавського договору. ДЗЗСЄ набув чинності 9 листопада 1992 року.