Авторські статті

Різдво Пресвятої Богородиці 21 вересня – історія свята

Богородиця, Богоматір, мати діва Марія, матір Ісуса, прийди Христа. Вона вважається «молитовницею», заступницею за жінок перед Богом.

Історія свята

Свято встановлене Церквою у IV столітті і є першим двунадесятим святом церковного року, бо за старим стилем церковний рік починається 1 вересня. Про обставини, пов’язаних з цією подією, пояснило нам Переказ.

У невеличкому галілейському місті Назареті жила стара подружня пара — Іоаким і Анна. Обоє були праведні і благочестиві. Святе подружжя Іоаким і Анна довгий час були бездітні і плакали про те, що у них немає дітей. Одного разу Іоаким у велике свято приніс в Єрусалимський храм даруй Господу Богу. Але священик не захотів прийняти дарів Іоакіма, тому що він був бездітний, а діти вважалися благословенням Божим.

Рождество Пресвятой Богородицы 21 сентября. Что противопоказано делать женщинам в этот праздник!

В той час його дружина, колишня вдома, теж почула, що первосвященик в храмі відмовився прийняти їх даруй через бездітність. Вона дізналася також, що чоловік її, засмучений і плачачи, пішов у пустелю, і сама заплакала. Анна пішла у свій сад, сіла під лавровим деревом, зітхнула і, глянувши на небо повними сліз очима, помітила вгорі, на дереві, гніздо, в якому пищали маленькі пташенята. «Навіть птахи мають дітей, а у нас немає такої розради в старості», — подумала Анна.

Раптово їй з’явився ангел Господній. Він сказав: «Ти зачнеш і народиш Дочку, благословенну, вище всіх. Через Неї отримають благословення Боже і всі земні народи. Через Неї буде дано всім людям Порятунок. Ім’я Їй буде Марія».

У той же самий час ангел з’явився в пустелі й Іоакиму. Він сказав: «Іоаким! Бог почув твою молитву, і Він любити дарувати тобі Свою благодать. Твоя дружина Анна зачне і приведе на світ тобі Дочку, яка буде радістю для всього світу. Ось тобі знак, що я говорю тобі правду: йди до храму до Єрусалиму, і там, біля Золотих воріт, знайдеш свою дружину Анну, якій я сказав те ж саме».

Здивований Іоаким,  з радістю поспішно відправився в Єрусалим, до храму. Там, як сказав йому ангел, він побачив Анну, яка молилася Богу біля Золотих воріт, і розповів їй про ангела. Вона також розповіла чоловікові про все, що бачила і чула про народження Дочки. Помолившись і поклонившись Господу Йому в храмі, подружжя повернулося додому.

Через дев’ять місяців в Анни народилася Дочка. Вище всього, що було коли-небудь створено, початок нашого спасіння, наша заступниця перед Богом. Про Різдво Її раділи небо і земля. З нагоди Її народження Іоаким приніс Богові великі дарунки і жертви, отримав благословення первосвященника, священиків і всіх людей за те, що удостоївся благословення Божого. Потім він влаштував у своєму будинку великий бенкет, і всі веселилися і славили Бога.

Свята Церква справедливо називає Іоакіма і Анну Богоотцями, тому що від Пресвятої їх Дочки діви Марії народився Ісус Христос.

Традиції: що потрібно робити в цей день

Богородиця, Богоматір, мати діва Марія, матір Іуса, прийди Христа. Вона вважається «молитовницею», заступницею за жінок перед Богом.

Це свято так і називався, Свято Врожаю. Чим більше урожай збрали люди, тим довше тривало свято. Він міг тривати від трьох днів до двох тижнів. У ці дні було прийнято ходити один до одного в гості, пригощати стравами, приготованими з того, що зібрано. І чим багатший буде стіл, тим краще урожай буде в наступному році. Таким чином намагалися задобрити природу, щоб наступний рік був не гіршим, ніж цей.

У гості до молодих – уму розуму вчити. Коли всі збиральні роботи закінчені, в народі починали грати весілля. Так, якщо на селі нещодавно було зігране весілля, то в цей день всі люди похилого віку, які живуть на селі, йшли до молодят. Звичайно ж, до молодих обов’язково приходили і їх батьки, бабусі і дідусі. Молода господиня повинна була старатися в цей день, накрити багатий стіл, привітати рідних і старших. Ті, які прожили довге життя, пригощалися і молодих вчили, як жити, що і як правильно робити. До речі, саме на таких посиденьках молодим і передавалися знання у вигляді народних прикмет. І якщо молоді не цуралися, а слухали і мотали на вус, то і життя в них після цього складалося просто чудово, як в сімейному плані, так і в матеріальному.

В давні часи жінки рано вранці намагалися піти на річку і зустріти цей день біля води. Вважалося, що якщо вмиється жінка в цей день водою до сходу сонця, то вона буде красива до самої старості. А якщо дівчина вмивалася до сходу сонця — бути їй в цьому році засватаною.

Онови вогонь, щоб життя була благополучним. Була така прикмета, що з цього дня життя людське починає нове коло, який триватиме один рік. Такі кола починалися щоосені у цей день. Такий своєрідний Новий рік. Зазвичай в будинках на селі обов’язково горіла, так звана, чергова скіпка, яку ніколи не гасили, а підпалювали від неї нову. Сірників тоді не було. Але в цей день було прийнято цю скіпу гасити і запалювати заново. Вважалося, що якщо так вчинити в цей день, то всі хвороби і неприємності залишаться в минулому. А в новий рік ви візьмете з собою тільки все найкраще, а те, чого хочете позбутися, залишиться в стару життя.

Віруючі молилися – Богородиця посміхалася їм. В такий день в народі було прийнято молитися до Пресвятої Богородиці про все, що тривожило душу. Вважалося, що жодна молитва, промовлена в цей день, не залишиться без уваги. Хоча, слід зазначити, що в який би день не звернути до Богородиці – вона завжди допоможе, якщо людині потрібна її допомога. Але в цій прикметі йдеться не про те, щоб звертатися до Пресвятої Діви з проханнями. Мається на увазі, що Богородиця радітиме, якщо віруючі просто будуть підносити їй подячні молитви.

Що не можна робити:

Одним з важливих моментів є те, що на Різдво Пресвятої Богородиці не слід вживати м’ясо і непісні страви, а також алкоголь. В цей день потрібно дотримуватися посту, відмовитися від фізичного навантаження, домашньої роботи, сварки з близькими людьми, осуду. Близькі, родичі, друзі збираються разом на Різдво Пресвятої Богородиці.

Що роблять в цей день ми вже говорили. Але хотілося б доповнити, що православні люди повинні не тільки молитися і постити, але і дотримуватися душевну чистоту, робити добрі справи, допомагати словом і теплотою душі.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України