Напередодні Різдва Христового кореспондент «Високого Замку» поспілкувалася на Святоюрському пагорбі з Архиєпископом і Митрополитом Львівським владикою Ігорем
— Чим є Різдво для вас особисто?
— Різдво — це нагадування нам про народження Ісуса Христа, Божого Сина, другої Божої особи, від Пресвятої Богородиці Діви Марії. Це народження нашого Спасителя, який прийняв людське тіло, щоб відчувати усі болі й переживання людські.
Для мене особисто Різдво — велике духовне переживання. Усвідомлення того, що Ісус Христос
прийшов на світ заради мене, щоб відкупити мене від диявольської злоби. Це викликає у мене велику вдячність, любов, стремління бути вірним Богу. Навіть у життєвих промахах і падіннях не треба боятися Бога, а навпаки, слід до Нього йти, каятися, перепрошувати Ісуса.
Приходимо до Бога з проханнями миру, духовного прощення, благословення. Просимо Його не лише за себе, а й за інших людей. У неділю перед Різдвом зачитуємо перелік родоводу Ісуса і бачимо, що у роду були грішники. Цим Бог хоче показати нам, що Господь не відвертається від людини. Пророк Ісая написав, що Діва зачне в утробі і породить сина, і дадуть йому ім’я Емануїл, тобто «З нами Бог». Цим Бог показує: «Бог є з нами, Бог посеред нас».
Якщо раніше люди вважали Бога далеким, строгим, вимогливим і справедливим, то Христос показав, що Бог є насамперед Любов. Мама любить, коли діти приходять з проханнями щось допомогти, пробачити, заступитися… Це мамі приємно, а Богу ще приємніше.
На Різдво родина збирається за одним столом. Святвечір з першою зорею, коли з’їжджаються вечеряти до батьків діти, внуки, коли на столі — дванадцять страв, коли у кутку — дідух, на столі — кутя. Маємо особливі родинні українські традиції, які віками передаються у спадок поколінням.
— Українська традиція відрізняється від традицій інших країн. У світі по-різному святкують Різдво…
— В Італії майже всюди вечеря щодня о 20.00, у свято і будень. Навіть деякі ресторани працюють з 20.00. Італійська родина збирається щодня на вечерю, всі члени родини стараються на восьму годину вечора прийти додому, щоб вечеряти разом. В Україні на Святвечір з’їжджаються діти здалеку, які не завжди можуть сісти за один стіл зі своїми батьками, родиною. Навіть якщо батьків вже нема у тій хаті, люди їдуть, щоб побути у родинному гнізді. Це поєднується зі святом Різдва Христового, бо християни нагадують собі про своє дитинство, своїх близьких і рідних. Разом колядують, йдуть до церкви. Моляться за померлих у роду. Це гарна традиція, яка шанується у нашому народі.
Щодо кількості страв на столі у Святвечір Церква не каже нічого. Це не церковний звичай, а народний, може, навіть походить із поганського… Церква не надає значення тому, скільки страв має стояти на Святвечір на столі. Ніде не пише, що має бути саме дванадцять, а не більше чи менше. Моя мама ще клала на стіл ложки для померлих вже діда, баби…
— Вважається, ложки зі Святвечора треба залишити на столі на ніч, бо душі померлих приходять їсти…
— Люди так роблять з поваги і любові до своїх померлих рідних. Доказів того, що душі померлих є з нами на Святвечір, нема. Вшановуємо померлих рідних молитовно. Але точно душі померлих їсти не приходять на Святвечір (сміється. — Авт). Духам і душам померлих їсти земні страви не треба. Як вони їстимуть? Вони не мають тіла.
— У соборі Святого Юра віднедавна Різдво зустрічають нічними богослужіннями. Чи буде Архієрейська Літургія цього року уночі?
— Так. Владика Володимир, єпископ-помічник Львівської архієпархії, відроджує у соборі Святого Юра нічні богослужіння. Особливо святкові. Колись ми перестали служити нічні богослужіння, бо люди виходили з церкви заздалегідь, щоб мати чим доїхати додому, — громадський транспорт працює до десятої-одинадцятої вечора. Біля собору Святого Юра немає великих житлових будинків, щоб люди наповнили храм, помолилися і повернулися додому на ніч. Парафіяни храму Св. Юра добираються з різних кутків Львова і околиць… Хто мав свій транспорт, міг залишалася на святкову Літургію, але багато людей не мали змоги бути. Багато з тих, які залишилися, на лавках дрімали, не молилися. Коли ми під ранок завершили богослужіння, люди вийшли на вулицю і не мали чим добратися додому… Мені стало жаль парафіян, і ми перестали практикувати нічні Літургії. Але зараз багато хто має свої автомобілі… Тому храм Святого Юра запрошує зустрічати Різдво молитовно уночі, а наступного дня у Різдво я служитиму Архі-єрейську Літургію.
— Напередодні цьогорічного Різдва в Україні сталася велика подія — створення Православної церкви України. Вона, мабуть, із часом святкуватиме Різдво разом із Константинопольським патріархатом — 25 грудня?
— Не цього року, але наступного — цілком можливо.
— А чому греко-католики не святкують разом з Римом 25 грудня? Коли нарешті дочекаємося Різдва разом з усім цивілізованим світом?
— Українські греко-католицькі громади у Канаді, США, Бразилії, Аргентині майже всі святкують Різдво 25 грудня. І це правильніше. Загалом, ніхто не знає точної дати, коли саме народився Божий Син. Папа Григорій змінив календар, і датою святкування стало 25 грудня, щоб не відставати від цивільного календаря. Це логічно, бо Юліанський календар застарілий. Про це говорили владики ще за Блаженнішого Любомира, зокрема ті, які приїжджають до Львова на Синод з різних кутків світу. Більшість із них святкують 25 грудня. Митрополит Епіфаній сказав, що православні вірні перейдуть на святкування за Ново-Юліанським календарем, коли люди будуть до цього готові. Ми теж перейдемо, щоб святкувати Різдво разом із нашими братами православними, і також римо-католиками, які вже святкують у цю дату. Думаю, наші люди готові святкувати 25 грудня. Мене часто запитують про це українці в Італії, бо 25 грудня в Італії вихідний, а 7 січня — робочий день, тому українцям там незручно.
— В Україні тепер також 25 грудня вихідний…
— Так, держава Церкву випередила.
— Чи можливе об’єднання українських церков?
— Іще Митрополит Андрей Шептицький звертався до архієреїв православних про те, щоб об’єднатися і вибрати намісника єдиної Церкви української, але з тим, щоб за видимого голову Церкви визнавати Папу Римського. Тоді до цього не дійшло. Але Церква шукає такої єдності. Дай Боже, щоб таке об’єднання відбулося.
— До новоствореної Православної церкви України вірні переходять цілими громадами. На Львівщині, зокрема, перейшла громада у Жовкві, яка була найбільшою тут парафією Московського патріархату… Це таке всезагальне українське очищення духовне зараз відбувається?
— В Україні війна. Росія захопила Крим, а багато хто у Московському патріархаті підтримує російську агресію. Тому громади Московського патріархату приймають рішення перейти до Православної церкви України. Томос мають надати 6 січня 2019 року. Після надання Томосу, прогнозують, ще більше парафіян перейде з Московського патріархату до Православної церкви України. Таким чином через Церкву відбувається утвердження України як держави.
— Дехто каже, президент України не мав би втручатися у справи церковні…
— У Старому Завіті, у Книзі хронік, згадується, що цар Давид, який був царем, а не левітом, не священиком, наказав перенести кивот із хати до Єрусалима. А потім Соломон збудував храм. Теж цар. Ініціатива від царя. Не потрібно критикувати за це голову держави, бо подібні ініціативи описані ще у Старому Завіті. Задля укріплення держави ініціатива може виходити від керманичів держави, як це стається в Україні.
Розмовляла Ірина Кушинська