Президент Володимир Зеленський подав до парламенту два законопроєкти. Перший – про ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду та поправок до нього. Другий – про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України під ратифікований Римський статут.
Про це свідчать картки законопроектів №0285 і №11484.
Згідно з текстом проєкту закону, Верховна Рада голосуванням затверджує Римський статут, але протягом семи років після ратифікації Україна не визнаватиме юрисдикцію Міжнародного кримінального суду щодо українців стосовно вчинення злочинів, передбачених статтею 8 Римського статуту.
Ратифікація дасть можливість Україні набути повноправного членства в МКС. Згодом Україна отримає повноправне членство в Суді та братиме участь у роботі Асамблеї держав-учасниць Римського статуту, ідеться в пояснювальній записці.
У пояснювальній записці до другого законопроєкту зазначено, що документ спрямований на приведення положень Кримінального кодексу України у відповідність із нормами Римського статуту МКС і забезпечення кримінально-правового переслідування за найтяжчі міжнародні злочини.
Як пояснила заступниця глави Офісу президента Ірина Мудра, ратифікація Римського статуту – одна з вимог вступу до ЄС. Також таке положення є в безпекових угодах із деякими країнами, зокрема Нідерландами та Німеччиною.
“Участь України в МКС дасть змогу збільшити ефективність роботи суду щодо притягнення до відповідальності за злочини, які вчиняють військові РФ”, – зазначила вона.
За її словами, повноцінна участь України в МКС спростить доступ українцям до спеціального Цільового фонду для постраждалих і підвищить шанси отримання компенсацій для постраждалих від російських злочинів.
Мудра нагадала, що згідно з Угодою про асоціацію з ЄС, Україна зобов’язана ратифікувати Римський статут. Також це одна з умов вступу країни до блоку.
Вона підкреслила, що ратифікація Римського статуту не означає, що з’явиться ризик притягнення до відповідальності українських військових.