Для Харкова це перша атака авіабомбами з 2022 року, а УМПБ Д-30СН рашисти вже били і саме по містах України
Джерело: Defence Express
Сьогодні, 27 березня, рашисти здійснили першу з 2022 року атаку по Харкову авіаційними бомбами. Але якщо раніше для цього їм необхідно було входити у повітряний простір України та нести втрати від роботи зенітних ракетних комплексів та навіть ракет ПЗРК, то тепер для цього використані нові авіаційні боєприпаси – УМПБ Д-30СН.
Як повідомив начальник Слідчого управління ГУНП у Харківській області Сергій Болвінов, саме така бомба була використана ворогом для терористичного удару по місту. Одна з бомб влучила у школу, друга – посеред житлових будинків. Відомо про одного загиблого, ще 12 постраждало, серед них – 4 дітей.
Зазначимо, що це не перший випадок застосування ворогом УМПБ Д-30СН по містах. 10 березня такий авіаційний боєприпас був використаний для удару по житловій забудові Мирнограда у Донецькій області.
Наразі все що відомо про цей виріб – він створений на основі ФАБ-250, яку не лише дооснастили модулем з крилами та рульовими поверхнями, що дозволяє бомбі планувати до цілі та коригувати свою траєкторію на основі даних з блоку навігації, а також додали двигун, який дозволяє збільшити дальність її використання навіть у порівнянні з УМПК.
У створенні свого УМПБ Д-30СН (Универсальный Межвидовой Планирующий Боеприпас) у РФ вочевидь надихались GBU-39 SDB (Small Diameter Bomb). Але якщо останній має відповідну точність, то російський наразі демонструє лише удари по житлових масивах. Окрім того, він є значно дешевшим аналогом ракето-бомби “Гром-1Э”.
Наразі точні характеристики дальності УМПБ Д-30СН невідомі. Але вочевидь вони вищі за можливості УМПК, які мають дальність 50-70 км.
Боротьба з таким видом боєприпасів вже є складною задачею. З найбільш дієвих для цих задач ЗРК можливо вважати Iron Dome, але отримання Україною цього ізраїльського комплексу залишилось в ілюзіях 2022 року. Тим більше боротися необхідно не з боєприпасами, а її носіями. Але для цього необхідні і у достатній кількості далекобійні системи ППО, в першу чергу Patriot.
Водночас розміщення такого комплексу для захисту Харкова, що знаходиться у 23 км від кордону з РФ – більш ніж тяжка задача. Тому прискорення отримання Україною винищувачів F-16 стає максимально важливою задачею. Як і отримання засобів, які дозволять вивести з ладу аеродроми РФ. Зокрема до авіабази “Балтимор” у Воронежі, де штатно базуються фронтові бомбардувальники Су-34, які скоріш за все є носіями УМПБ Д-30СН – 235 км.