Російські Ту-95 за один обстріл випустили по Україні місячне виробництво ракет Х-101, і протиповітряна оборона України знищила значну кількість цих ракет
Джерело: Defence Express
Російське окупаційне військо вночі 21 вересня вперше за цей місяць випустили по Україні одразу понад чотири десятки крилатих ракет повітряного базування типуХ-101/Х-555/Х-55, і на цей удар варто звернути увагу з опорою на дані від Повітряних Сил ЗСУ та інших офіційних структур.
Отже, як повідомили у ПС ЗСУ, всього вночі ворог випустив по Україні 43 крилаті ракети — використавши для цього 10 бомбардувальників Ту-95МС, тобто кожен з бомбардувальників мав нести як мінімум 4, а деякі й по 5 крилатих ракет.
Ракета Х-101, фото ілюстративне
Це доволі цікава деталь, бо зазвичай росіяни “бережуть” ресурс Ту-95МС і намагаються зайвий раз не перевантажувати дорогоцінні літаки, випускаючи з них зазвичай одну-дві ракети.
Так, наприклад, під час атаки 18 вересня окупанти з восьми Ту-95МС випустили 17 ракет, тобто літаки в основному мали по дві ракети. Під час атаки 17 вересня — 10 ракет з дев’яти бомбардувальників (по 1-2), а от 6 вересня до атаки залучили 9 літаків, а випустили всього сім ракет.
Тобто — наврядчи окупанти вирішили просто так перевантажити свої літаки і, ймовірно, очікували більших результатів від сьогоднішнього нічного удару — бо підрозділи ППО Сил оборони з усіх 43 ракет змогли знищити 36, тобто майже 84 %, і це дійсно гарний результат з урахуванням, що це була непроста атака у декілька хвиль з активним маневруванням ракет, які постійно змінювали свій курс по маршруту.
Інфографіка ПС ЗСУ
Тут би, звісно, можна було б вступити у небезпечну дискусію, що РФ за один обстріл “утилізувала” ледь не місячне виробництво своїх ракет Х-101, бо за даними з відкритих джерел, цей показник коливається у межах від 40 одиниць на місяць, але водночас тут треба бути обережно стриманими, бо зрештою РФ з початку повномасштабного вторгнення змогла наростити виробництво свого далекобійного озброєння, і, на жаль, “вміє” накопичувати ракети для реалізації своїх терористичних планів.
Разом з тим, на жаль, частина ракет — а саме сім одиниць — все ж досягли цілей, і тут варто зафіксувати, що, як відзначають в “Укренерго”, це перший удар по енергетичній інфраструктурі країни за останні шість місяців, і що у результаті атаки пошкодження отримали енергооб’єкти на заході та у центрі країни.
Так, наприклад, як відзначив голова Рівненської ОВА Віталій Коваль, в обласному центрі є влучання в енергетичну інфраструктуру, зараз бригади “Рівнеобленерго” працюють над відновленням об’єктів.
Відзначається, що через обстріли окупантів були часткові знеструмлення на Рівненщині, Житомирщині, Київщині, Дніпропетровщині та Харківщині — загалом як через бойові дії, так і через інші причини без світла залишається 398 населених пунктів (повідомлення “Укренерго” оприлюднене о 10:40).
Інфографіка від “Укренерго”
Водночас чи варто сьогоднішній день відзначити як початок нової терористичної кампанії противника з ударів по енергетичній інфраструктурі України, то тут теж можна спиратися все ж таки на офіційні джерела, а саме на те ж повідомлення від “Укренерго”, де відзначають, що поки що зарано робити такі висновки.
Тут як приклад можна згадати, що минулого року ворог бив по енергетичній структурі ще 11 вересня, коли окупанти обстріляли Зміївську ТЕС та підстанції високої напруги.
Водночас масовані ракетні удари енергетичної інфраструктури розпочалися вже через місяць, 10 жовтня, коли РФ випустила по Україні понад вісім десятків ракет різних типів, а також дронів-камікадзе типу Shahed в одному з наймасовіших ударів з початку повномасштабного вторгнення РФ у лютому 2022 року.
Зрештою, тут також варто акцентувати й на тому, що за рік протиповітряна оборона України стала потужнішою, посилилася низкою сучасних зразків зенітних ракетних систем, було сформовано систему мобільних груп ППО, які також ефективно полюють на “Шахеди” та крилаті ракети і, що найважливіше, неоціненний досвід отримали військові, які неодноразово демонстрували, наскільки ефективно вони можуть протистояти російській загрозі з неба.