ОТРК “Искандер” на озброєнні армії Білорусі
У отриманні ракет Р-500 для ОТРК “Искандер” з орієнтовною дальністю польоту понад 2 тисячі км оголосили у міноборони Білорусі цілком офіційно
Про це повідомляє Defence Express
Завдяки тому, що у Білорусі вирішили похизуватися новою зброєю, яку Мінськ отримав від РФ, стала відома точна версія переданих російських оперативно-тактичних комплексів “Искандер”.
Справа в тому, що до повідомлення про те, що білоруські військові вже опанували “Искандер” міноборони Білорусі додало декілька фото з ними. На деяких з них чітко видно транспортно-пусковий контейнер з крилатою ракетою Р-500.
Ця ракета має дальність яка значно перевищує 300 км, що є порушенням Режиму контролю за ракетними технологіями. За ним країни, в тому числі й РФ, взяли на себе зобов’язання не продавати, не передавати та не допомагати у створенні ракет з дальністю польоту понад 300 км.
Те що Білорусь отримала ракети саме більшої дальності прямо заявив начальник управління ракетних військ та артилерії генштбу збройних сил Білорусі Руслан Чехов.
“У Республіці Білорусь є достатній запас ракет до комплексу [ОТРК “Искандер], який дозволить виконати будь-яке завдання на відстані до 500 кілометрів. У лінійці засобів вогневого ураження ракетних військ збройних сил [Білорусі] не вистачало саме такого комплексу – здатного виконувати завдання на дальність понад 300 кілометрів”, – повідомив Руслан Чехов.
Але зазначимо, що у Білорусі замовчали реальну дальність ракети Р-500. Ця крилата ракета, також відома під індексами 9М729 або 9М728, вже стала причиною розвалу ще однієї безпекової домовленості – Договору про ліквідацію ракет середньої та малої дальності між США та СРСР у 2019 році.
Зазначимо, що Р-500 базується на радянський ракеті КС-122 (також відома за назвою комплекса – С-10 “Гранат”), яка використовувалась у наземному грунтовому комплексі РК-55 “Рельеф” перед розпадом СРСР. Всі ці ракети для наземних пусків були знищені у 1989 році за договором РСМД. Але з приходом до влади Путіна з цього проекту здули пил та розробили “Калибр” та Р-500.
Ліквідація ракет КС-122 до комплексу РК-55 “Рельеф”
Також зазначимо, що дальність Р-500 залишається дискусійною, зокрема у РФ раніше ствреджували, що вона складає 500 км, водночас аналогічні “Калібри” мають дальність понад 2 тисяч км, а для КС-122 цей показник становив 2,5 тисячі км.
Тепер у РФ фактично розписались у тому, що порушили й ще одне важливе міжнародне безпекове зобов’язання. І хоча таке відношення Кремля до міжнародних договорів не є новиною в принципі, але, можливо, саме цей випадок стане приводом переглянути деяким союзникам України плани щодо передачі до України ракетного далекобійного озброєння.