А шо ж там з реформою СБУ та заявами Зеленського про позбавлення її не властивих функцій. Про це запитує народний депутат Ірина Фріз на своїй сторінці Фейсбук.
Диявол він, як ми добре пам’ятаємо, в дрібницях.
Отже, вчора на комітеті з нацпезпеки презентували довгоочікуваний законопроект про реформу СБУ.
Почнемо зі зради: Управління «К»ліквідовують, але «кормушку» залишають. Так зберігаються функції захисту об‘єктів критичної інфраструктури. Під неї підпадає все: митниця, медицина, будівництво.
Далі ще цікавіше- функції розвідки в інтересах контррозвідки. Де-факто, абсолютно непотрібна норма, адже діяльність розвідки та контррозвідки спирається на закон про оперативно-розшукову діяльність. Згідно закону «Про розвідувальні органи», розвідувальна діяльність визначається, як така, що здійснюється спеціальними засобами і методами з метою забезпечення визначених законом органів державної влади розвідувальною інформацією, сприяння реалізації та захисту національних інтересів, протидії за межами України, у тому числі у кіберпросторі, зовнішнім загрозам національній безпеці України. І, на перший погляд, здавалося б пропозиція виглядає просто юридичною тавтологією.
Але тут є два нюанси.
По-перше, за рахунок такого нововведення СБУ може отримати статус розвідувального органу. І тут найцікавіше: це відкриває можливість для економічної діяльності, в тому числі за кордоном!
По-друге, це повноцінна політична поліція, оскільки більшість служб безпеки африканських країн, що захищають диктаторські режими, так само поєднують функції розвідки та контррозвідки, а простіше кажучи, як кажуть запорєбріком «політічєскій сиск».
Ще одна новина: до 2027 року чисельність СБУ має знизитися до 15 тисяч осіб. При цьому, що робити з тими, хто буде звільнений та має спеціальні знання та навички, тим більше в умовах надзвичайно складної безпекової обстановки – невідомо.
І на останок: Голова обирається раз на 7 років. Тобто у випадку з Януковичем у 2014 році, Якименко легально залишався б на посаді до 2016!))
Якась загалом відбулась ідіосинкразія з реформою: або Зекоманда вирішила збільшити невластиві повноваження СБУ, або в умовах війни її розвалити.