Авторські статтіЗдоров'я

Ранні провісники цукрового діабету

На сьогоднішній день близько 400 мільйонів людей на земній кулі хворіють на цукровий діабет. Цукровий діабет – це хронічне захворювання, для якого характерне стійке порушення обмінних процесів і високий рівень цукру у крові.

Розрізняють 3 основних типи діабету

Цукровий діабет 1-го типу, він ще відомий як ювенільний діабет, виникає внаслідок дефіциту синтезу інсуліну. Незважаючи на свою назву «юнацький», їм хворіють люди будь-якому віці. У багатьох цей тип діабету є аутоімунним захворювання, коли утворюються в організмі антитіла руйнують клітини, що виробляють інсулін. Фактори розвитку діабету 1-го типу: спадковість, недолік вітаміну D, вірусні інфекції.

Найбільш часто зустрічається тип діабету — цукровий діабет 2-го типу. Він виникає, коли підшлункова залоза не здатна виробити інсулін в кількості, достатній для регуляції цукру у крові або клітини перестають сприймати його.

Малорухливий спосіб життя, зайва вага, літній вік, спадковість, високий артеріальний тиск, синдром полікістозу яєчників, що не відповідає нормі вміст тригліцеридів у крові – вісь найбільші ризики виникнення цього типу діабету.

Цукровий діабет 2-го типу зустрічається у 90% хворих на цукровий діабет. Це більше 8% дорослого населення планети. 2-й тип діабету розвивається як у чоловіків, так і у жінок.

Гестаційний цукровий діабет – патологічний стан, що виникає у деяких жінок в період вагітності. Для жінок старше 25 років, а також латиноамериканок, афроамериканок, уродженок Азії і американок характерні часті випадки розвитку гестаційного цукрового діабету.

Діабет зазвичай називають мовчазним вбивцею в силу того, що його симптоми часто залишаються непоміченими протягом тривалого часу. Виявленням діабету на ранніх його стадіях, своєчасно початим лікуванням можна попередити виникнення численних важких ускладнень, пов’язаних з ураженням очей, нирок, нервової системи, порушеннями периферичного кровопостачання, ускладненнями під час вагітності.

Також не варто забувати про профілактику цукрового діабету, яка передбачає, в першу чергу, зміна способу життя. Це відмова від куріння, фізична активність, здорове збалансоване харчування (не зловживання червоним м ясом, переробленими продуктами, виключення шкідливих жирів). Нижче ми розповімо вам про 10 головних ранніх ознак цукрового діабету, на які слід звернути увагу.

10 головних ранніх ознак цукрового діабету

1. Прискорене рясне сечовипускання

Поліурія — це один з найбільш ранніх симптомів діабету, незалежно від його типу. Внаслідок уповільнення засвоєння цукру, її кількість у крові зростає. Починається посилена робота нирок, які виводять надлишкову глюкозу в сечі. Вода не поглинається організмом, а посилено виділяється з нього.

Якщо у вас частішає сечовипускання, значно збільшується кількість сечі, особливо вночі, це сигнал того, що потрібно терміново звернути до лікаря.

2. Невситима жага

В результаті прискореного сечовипускання відбувається значна втрата організмом рідини.

Якщо для втамування спраги ви вживаєте солодкі напої (солодку газовану воду, соки), це може призвести до ще більш високому вмісту цукру в крові, а значить і до посилення спраги.

У разі постійної спраги, яку неможливо втамувати водою, негайно зверніться до лікаря.

3. Невситимий голод

Людина постійно відчуває почуття голоду через порушення в організмі обмінних процесів клітини перестають засвоювати глюкозу, яка є «паливом» для клітин.

Організм шукає інші джерела енергії. Альо навіть споживання значної кількості їжі не насичує людини, він не може вгамувати відчуття голоду, так як переїдання ще більше підвищує рівень цукру в крові. Проблема тільки погіршується. У цьому випадку ви теж повинні, не відкладаючи, звернути до лікаря.

4. Рани,  що довго загоюються

Високий рівень цукру призводить до потовщення стінок артерій, звуженням кровоносних судин, що погіршує кровопостачання тканин, доставку до них поживних речовин, насичення їх киснем. У підсумку потрібно більше часу для загоєння ран, порізів, навіть простих подряпин.

5. Рецидивуюча інфекція

Виявляється, що при високому рівні цукрі людина стає дуже сприйнятливий до різних інфекцій. Особливо часто виникають захворювання сечостатевої сфери та шкірні захворювання. При постійно повторюваних запальних захворюваннях ви повинні обов’язково звернути до лікаря, перевірити рівень цукру в крові.

6. Незрозуміла втрата ваги

Як зайва вага, так і втрата ваги без видимих на ті причин, можуть вказувати на розвиток діабету.

Схуднення обумовлено або надмірної втрати води внаслідок прискореного сечовипускання, або нездатністю засвоювати глюкозу.

Недостатня кількість інсуліну компенсується за рахунок білків, що містяться в м язах. Білки організм використовує як альтернативне джерело енергії. Люди при цьому, як правило, різко худнуть.

7. Хронічна втома і м язова слабкість

Хронічна втома – досить часто зустрічається симптом при цукровому діабеті, особливо при діабеті 1-го типу. Вона негативно впливає на повсякденне життя людини. Нездатність інсуліну доставити глюкозу клітинам виключає її з енергетичного обміну. Організм недоодержує необхідні йому калорії.

Крім того, із-за недостатнього кровообігу, клітини не забезпечуються в повному обсязі необхідними поживними речовинами і киснем. В результаті людина постійно відчуває втому і слабкість навіть при достатній кількості сну.

8. Оніміння, відчуття печіння та поколювання

Такі розлади чутливості, відчуття оніміння, відчуття поколювання дуже характерні для цукрового діабету. Погіршення кровопостачання, що призводить до зміни проведення нервових імпульсів, може вызівать в наслідок серйозне ураження нервової системи, наприклад, діабетичну периферичну нейропатію. Тому також необхідна консультація лікаря.

9. Свербіж і сухість шкіри

Високий рівень цукру в крові викликає дисфункцію сальних і потових залоз. Шкіра стає суху і чутливою. Знижується захисний бар’єр єр шкіри, що полегшує проникнення в шкіру інфекції, алергенів і токсинів. Свербіж у більшості випадків виникає як результат сухості шкіри і грибкової інфекції. Часто при діабеті на шкірі (в ділянці паху, шиї і пахвах) виникають темні плями.

Якщо вас постійно турбують свербіж, печіння на різних ділянках тіла, сухість шкіри навіть при її постійному зволоженні, обов’язково проконсультуйтеся з лікарем.

10. Порушення зору

У вас перед очима все розпливається, ви бачите як би в тумані, втрачається гострота зору, вам важко розглянути деталі. Все це може свідчити про високий рівень цукру в крові. Якщо дані симптоми залишити без уваги, то з часом на сітківці ока можуть утворитися нові кровоносні судини і з’єднання явитися дуже серйозні проблеми, зокрема, такі захворювання, як глаукома, катаракта, ретинопатія.

При привальном лікуванні і дотриманні необхідного режиму харчування цукровий діабет всіх типів має позитивний прогноз, людина не втрачає працездатність, не порушується звичний для нього спосіб життя. При наявності у вас хоча б одного з перерахованих симптомів, не відкладайте візит до лікаря!

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України