Нещодавно Росія вдарила по Києву новою гіперзвуковою ракетою “Циркон”. Як пояснили капітан 1 рангу запасу ВМС ЗСУ і колишній заступник начальника штабу ВМС Андрій Риженко, це ракета-привид.
“Циркон” – це така ракета-привид, дуже багато розмов, рекламні ролики крутять своїм. Відомо, що цю ракету відстріляв новітній фрегат “Адмірал Горшков” торік, коли проходив державне випробування в Російській Федерації, і цей фрегат базуватиметься на Північному флоті”, – зазначив він в ефірі телеканалу “Еспресо”.
Риженко зазначив, що ця ракета розташована в транспортному контейнері. Своєю чергою, він може підходити під пускову установку фрегата типу “Адмірал Григорович”, який окупанти використовують для ударів по Україні.
Також ракети “Циркон” можуть завантажуватися на вже наявні в росіян кораблі та корвет типу “Буян”. Водночас невразливість цих ракет перед засобами ППО – сумнівна.
“Ця ракета нібито має дуже велику швидкість і ця швидкість не дозволяє, або значно зменшує можливості систем ППО перехоплювати їх. Тут також дуже багато запитань, було виявлено два таких ймовірних пуски по Україні – це Запоріжжя і Київ, де знайшли ці залишки ракети. Вони були випущені наприкінці минулого, початку цього року по лейблу. Знову ж таки, це поодинокі позиції. Ніхто не знає, скільки таких ракет взагалі і наскільки вони ефективні”, – резюмував він.
Довідка.
3M22 “Циркон” – російська гіперзвукова протикорабельна протикорабельна ракета.
Прийнята на озброєння 4 січня 2023 року.
Цією ракетою планується замінити важку протикорабельну ракету П-700 “Граніт”. Передбачається, що носіями ракети стануть ТАРКР проєкту 1144 і АПЛ проєкту 949А Антей.
Приблизні тактико-технічні характеристики:
дальність: дані у різних джерел різняться – близько 450 км, 600 км, понад 1000 км;
довжина: 8-9,5 м (на підставі габаритів пускової установки 3С14 і ракет, що запускаються також із неї (не відповідає вимогам доопрацювання ПУ 3С14 для пуску ракети));
швидкість: до 8M;
вага бойової частини: 300-400 кг.
Нагадаємо, 7 лютого уламки ракети впали в Дніпровському районі Києва, біля лінії електропередачі. Малоймовірно, що таку зброю використовували проти звичайної ЛЕП, тому залишаються два варіанти: або ракета збилася з курсу, або її збили.