Новини

Раді пропонують схвалювати думку народу про Конституцію

Результати конституційного референдуму не повинні вступати в силу без затвердження Верховною Радою.

Така пропозиція міститься в проекті нового закону “Про всеукраїнський референдум”, підготовленому українськими експертами у галузі права, пише в середу “Комерсант-Україна”.

Необхідно передбачити можливість проведення всеукраїнського референдуму з питань зміни Конституції.

Експерти Інституту виборчого права, Центру політико-правових реформ, Українського незалежного центру політичних досліджень, консорціуму “Центр UA” та Лабораторії законодавчих ініціатив наполягають на тому, що результати конституційного референдуму не повинні вступати в силу без затвердження Верховною Радою.

“Необхідно передбачити можливість проведення всеукраїнського референдуму з питань зміни Конституції виключно в порядку, встановленому в розділі XIII нинішнього основного закону”, – йдеться в документі.

Серед іншого експерти запропонували визначити кілька видів референдумів (ввести поняття обов’язкових, факультативних, остаточних, зобов’язуючих і консультативних), скоротити з 2 тисячі до 500 чоловік мінімальну кількість учасників ініціативної групи, а також збільшити термін збору підписів за проведення референдуму з 60 до 90 днів .

У новому законі пропонується передбачити “ефективну систему оскарження результатів референдуму”.

Крім того, представники громадських організацій вважають за доцільне встановити заборону на проведення референдуму одночасно з черговими виборами.

Кілька пропозицій пов’язані з рівним доступом всіх учасників політичного процесу до обговорення питань, які виносяться на референдум.

“Необхідно надати рівні права для здійснення агітації як прихильникам, так і супротивникам пропозицій, винесених на референдум”, – зазначають експерти.

Як відомо, чинний закон “Про всеукраїнський референдум”, що дозволяє змінювати Конституцію в обхід парламенту і Конституційного суду, підготував народний депутат Дмитро Шпенов (Партія регіонів).

Примітно, що Європейська комісія за демократію через право (Венеціанська комісія) кілька разів критикувала чинний закон про референдум. У зауваженнях комісії вказувалося на те, що референдум не може бути використаний з метою зміни норм Конституції.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України