Пуштуни – нащадки загублених десяти племен Ізраїлю?

Пуштуни – народ, який живе в основному в Пакистані та Афганістані, але також в Індії Та Ірані. Розмовляють мовою пушту, яка належить до індоєвропейських мов. На сьогоднішній час кількість пуштунів у світі оцінюється близько 42 млн.. І хоча пуштуни офіційно рахують індо-європейцями, єврейські звичаї, яких вони дотримуються до сьогоднішнього дня для вчених – суцільна загадка. Офіційно пуштуни сповідують сунітський іслам, проте…

На відміну від мусульман, які провожять обряд обрізання хлопчиків після навершених 12 років, пуштуни обрізають на восьмий день так як і євреї.

Пуштуни використовують таліт катан, який вони називають кафан. Таліт катан – або малий таліт – це прямокутний кусок тканини з вирізом для голови і спеціальними кісточками-бамбосиками на чотирьох кінцях. Переважно вдягається під одежу. В юдаїзмі вважається формою виконання однієї із заповідей Тори (Втор. 22,12). Цей звичай згадує і Євангеліє від Матея (Мт. 23, 12).

Пуштуни також використовують і таліт ґадол (великий таліт) – прямокутне покривало на голову і плечі, яке накладається юдеями в часі молитви. Тільки називають його інакше – джой-намаз.

Пуштуни святкують суботу. У суботу заборонені ті ж види діяльності, що й заборонені єврейською традицією. Також на честь суботи пуштуни печуть 12 традиційних єврейських хлібів – халів, на згадку цього звичаю в Єрусалимському Храмі. Також у переддень суботи найстарша жінка в домі запалює суботню свічку.

У системі харчування пуштуни не дотримують мусульманського закону халялю, а єврейського кашруту. Зокрема не їдять м’ясо верблюдів та коней, що є в ісламі дозволено. Не їдять разом молочну і м’ясну їжу на відміну від інших мусульман. Також і птахів вони розділяють на чистих і нечистих.

Певні групи пуштунів ідентифікують себе з ізраїльськими племенами – Ашер, Шімон, Ґад, Нафталі, Реувен, Леві,  Манаше, Ефраїм. Так пуштунське плем’я Раббані ідинтифікує себе з ізраїльським племенем Реувен, Шінварі – з Шімоном, Левані – з Леві, Дефтані – з Нафталі, Джаджі – з Ґадом, Ашурі – Ашером, Юсефай – сином Йосифа Манаше, Афраді – з Ефраїмом.

Серед них часті імена Ісраел та Шмуел, які ніколи не зустрічаються серед мусульман. Самі пуштуни називаються себе також і «бану Ісрел» – сини Ізраїлю та стверджують що вони потомки десяти ізраїльських племен, виселених ассирійським царями з землі Ізраїльської.

У своєму соціальному житті пуштуни не стільки керують ісламським законом – шаріатом, як законом пуштунів – Пуштунвалі, який має надзвичайно багато паралелей із Старозавітнім Законом – Торою. Навіть книги в яких записано Пуштунвалі вони називають Товрад Ель Шафір.

Весілля в пуштунів відбувається з багатьма єврейськими звичаями, зокрема балдахіном – хупою і перстнями-обручками. Дотримуються пуштуни і закону левірату (Втор. 25,5-6) – якщо чоловік помирає, не залишивши після себе потомства, то найближчий родич зобов’язаний одружитися із його вдовою, причино діти, що народжуються з такого шлюбу рахуються дітьми покійного. Пуштуни теж дотримуються законів сексуальної чистоти, описаних в Торі.

Пуштуни святкують теж і Йом Кіпур – Судній день, або день примирення. Цього свята ісламська традиція не знає.

Також пуштуни дотримуються і звичаю цапа-відбувайла (Лев. 16).

Пуштуни як і решта мусульман моляться в мечетях. Але більшість із них в часі молитви повертається в сторону Єрусалиму, а не Мекки. Етнологи зафіксували свідчення старих пуштунів, що колись у їхніх мечетях зберігалися книги П’ятикнижжя Мойсеєвого – Тори.
Етнологами зафіксований звичай, що в часі епідемій пуштуни ріжуть річне ягня і його кров’ю скроплюють одвірки своїх домів, що маж пряму паралель у святкуванні першої Пасхи синами Ізраїля в Єгипті так як це нам описує біблійна книга Виходу.

Цікавий звичай, який не має паралелей у мусульманському світі – ставити Книгу Псалмів під подушку хворої людини, з метою отримати здоров’я для хворого, має свої паралелі у світі деяких юдейських спільнот.

Шестипромінна зірка Давида – меґен Давід (дослівно – щит Давида) є для пуштунів таким ж національним символом, як і для сучасних ізраїльтян.

Ці факти не підтверджують на 100% традицію пуштунів про те, що вони – потомки втрачених десяти племен Ізраїля, але потребують кращого і детальнішого вивчення.

За матеріалами “IsraLov” часопису “Collegium antropologicum”

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Avatar

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

12 − two =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh