Маршрут на південь починається з Ліона і виглядає наступним чином: Ліон – Ле-Пое-Лаваль – Труина – Авіньйон – Кассі – Марсель – острів Поркероль – Порт Грімо – Сен-Тропе – Валансоль – Ніцца
1. Ле-Пое-Лаваль
2 години на автомобілі з Ліона — і ви вже паркуєтеся біля фортеці в Ле-Пое-Лаваль (Le Po?t-Laval), тому що на авто в’їзд заборонений. Фортецю побудував тут військовий орден госпітальєрів Святого Іоанна Єрусалимського (пізніше — Мальтійський орден) у XII столітті, вона збереглася до наших днів.
Ле-Пое-Лаваль — невеликий населений пункт, там немає доріг і сучасних будинків, а тільки стібки, сходи і… літні туристи. Проживає близько тисячі жителів. Є три ресторани і один готель. На півдні Франції у більшості ресторанів з 15:00 до 19:00 — сієста. Того уточнюйте час роботи, щоб встигнути замовити їжу.
Нам пощастило відшукати заклад, де сієсти не було. La Rose des Vents загубився в провулках між кам’яними будинками — сімейний ресторан з терасою і видом на гори, де ми були єдиними відвідувачами.
Заночували ми в комуні Труина (Truinas), в годині їзди від Ле-Пое-Лаваль. Там в горах, in the middle of
nowhere, був наш гостьовий будинок. Chambre d’h?tes Le Saint Maurice — кам’яний будинок з лавандовими віконницями, басейном і неймовірно привітним персоналом. Раджу зупинитися всім мандрівникам по Провансу, бажаючим відпочити день-два в тиші. Дощовий вечір ми провели за душевними розмовами в компанії доглядачів будинку і молода пара з Британії, насолоджуючись стравами місцевої кухні (дуже сподобалася холодна закуска тапенада) і вином Провансу.
По дорозі до моря заїхали в Авіньйон. Старе місто сподобалося більше, ніж знаменитий Папський палац і міст.
За вхід у ці дві пам’ятки просять €17. Але в палаці, крім стін, мало що збереглося, а міст краще дивитися з безкоштовного оглядового майданчику. Цілого дня для Авіньйона багато, але чотири години — саме те!
2. Кассі
Дві години від Авіньйона і ось воно — море. Кассі (Cassis) — це рибальське село в півгодини їзди від Марселя.
Думаєте в Марселі дорогі готелі? В Кассі ще дорожче! Але через Airbnb можна знайти і недорогі варіанти.
Тут не дуже багато людей, два міських пляжі, невеликі ресторани різних цінових категорій. А ще
між Кассі і Марселем є Національний природний парк Каланкі (Les calanques), де знаходяться дві найбільші красиві бухти — Pin Port і d’en-Vau. Port Pin — 40 хвилин пішки від Кассі. D’en-Vau — 1.5 години. Неймовірне видовище: бухта ніби
врізається в скелі, блакитна вода, незаймана природа і тиша. У парк не пускають автомобілі і немає магазинів. Любителям трекінгу сподобаються грамотно прокладені траси для новачків і бувалих. Нелюбителі — запасайтеся їжею, водою
і мотивацією «побачити каланкі і померти». Другий раз ви туди навряд чи підете.
У подорожі по Провансу ми відразу викреслили зі списку популярні Канни, Монте-Карло і Марсель (в останній
потрапили тільки на футбол). Шукали незвичайні місця і знайшли острів Поркероль (Ile
de Porquerolles).
3. Острів Поркероль
Одна година від Кассі машиною до порту Йера (Ports de Hy?res), а звідти поромом 15 хвилин до острова. В
Поркероле кілька сотень жителів, три великі пляжі із золотим піском і блакитною водою, величезні штрафи за сміття і заборонено ввезення автомобілів. Того на пляжі чисто, чути спів птахів, а машини зустрічаються вкрай рідко.
У 1912 році мільйонер Франсуа Джозеф Фурньє купивши цей острів в подарунок другій дружині. Висадив 180 гектарів виноградників і сотні дерев. У 1970-х Франція викупила Поркероль, зробила національним парком, і природа острова з тих пір незаймана людиною.
У порту можна взяти напрокат велосипед, купити на пляж фруктів, на зворотному шляху перекусити морозивом і придбати місцеве вино.
4. Порт Грімо
Пізніше з Кассі вирушили в порт Грімо. Ще одна перлина в списку нетуристичних місць Лазурного берега. Порт знаходиться в 7 кілометрах від Сен-Тропе, тому в один день можна встигнути подивитися обидва містечка.
Порт Грімо — зовсім не порт. Місто штучно створили всього 50 років тому, прорили канали і побудували різнокольорові рибальські будиночки. Це улюблене місце власників яхт, які орендують будинки та швартуються біля самого порога.
Переміщатися по Порту Грімо набагато зручніше на човні, який можна взяти напрокат, ніж пішки. В один човен поміщається 5 осіб. Нас було шестеро, довелося брати два човни по €25 за годину. Дорого, але задоволення того варті! Сам кермуєш, гордо пропливаючи біля шикарних яхт, і оглядаєш місто.
Пообідати можна в ресторані La Maree. Він знаходиться в глухому провулку, в стороні від туристичних зон. Ресторан нам порадили, коли орендували човни. Дуже свіжі морепродукти і помірні ціни.
5. Валансоль
Знаходиться в 100 км від Марселя. Сама комуна нічим не здивує. Але це головний виробник лаванди в Провансі, і на кожному повороті ми бачили ті самі поля — з шпалер Windows. Поруч знаходяться ферми і магазини, де продається все — від лавандового мила і духів до лавандового паштету. Хочете фото на тлі безкрайнього моря лаванди — вам в Валансоль.
По дорозі можна заїхати на озеро Сент-Круа-дю-Вердон (20 км від Валансоля). Озеро викликає когнітивний
дисонанс — виглядає як море, з хвилями і шумом прибою, але вода прісна.