Українці в Чехії

В Чехії програмісти безкоштовно за вихідні зробили сайт, на який міністр хотів витратити 16 мільйонів євро

Міністерство транспорту Чеської республіки виділило на розробку державного сайту приблизно $ 17,5 млн. Підрядника вибрали без тендера. Це викликало обурення у місцевих програмістів – об’єднавшись, вони написали робочу версію такого сайту безкоштовно, за вихідні. Випадок став резонансним, а міністра транспорту після цього звільнили.

Що трапилося

Міністерство транспорту Чехії задумало створити сайт для продажу дозволів на проїзд по швидкісних автомагістралях. На його розробку без тендеру найняли одну з чеських IT-компаній. На проект з держбюджету виділили 401 млн крон – близько $ 17,5 млн.

Це обурило власника чеської IT-компанії Actum Digital Томаша Вондрачка. На його думку, вартість проекту завищена мінімум в 4 рази, а таємність, через яку держава не оголошувало тендер, сильно перебільшена.

Вондрачек опублікував в LinkedIn звернення до співгромадян-програмістам. Він запропонував зібратися в офісі його компанії в Празі на хакатон, написати сайт і подарувати його державі.

«Ми вважаємо абсурдним державне замовлення на сайт за 401 млн крон, коли кілька талановитих хлопців можуть зробити його за вихідні.

Я хочу, щоб надалі ніхто не ставився до наших загальних засобів так, як це зараз робить держава».

Звернення швидко стало вірусом. На заклик відгукнулися більше 300 чоловік. З них відібрали 60 програмістів, які виконали проект за вихідні. У понеділок він заробив в тестовому режимі.

Фото тут і далі – Facebook-сторінка ініціативи

Громадський резонанс

За Хакатоном #ZNAMKAMARADA пильно стежили місцеві ЗМІ. Ініціатива набула великого суспільного резонансу і неминуче привернула увагу вищих чиновників. Хакатон відвідав прем’єр-міністр Чехії Андрій Бабіш. Він заявив, що якщо сайт виявиться функціональним, уряд його прийме.

Томаш Вондрачек презентує бета-версію сайту прем’єр-міністру Андрію Бабіш.

Також 20 січня відправили у відставку міністра транспорту Володимира Кремліка, під керівництвом якого ініціювали проект із завищеною вартістю. Бабіш аргументував відставку міністра зривом тендера на розробку сайту і допущеними раніше численними управлінськими помилками.

Новий міністр транспорту Чехії Карел Гавлічек заявив, що всі контракти на розробку програмного забезпечення та поточні тендери анульовані. Їх бюджети, на його думку, були «нелогічні».

Що за проект

Сайт, на який уряд хотів виділити 400 млн крон, повинен замінити застарілу систему продажу купонів на проїзд платними автобанами. Зараз держава доплачує з бюджету власникам автозаправок, щоб ті пропонували купони своїм клієнтам.

Розроблений програмістами сайт поки не підключений до державних баз даних, тому не продає купони для автомобілістів. Це стане можливим лише після того, як держава прийме проект.

А поки на ньому можна купити віртуальний купон за символічну суму 1, 2 і 3 крони – кошти від продажу будуть перераховані в фонд допомоги дітям, які отримали важкі тілесні ушкодження. За добу з моменту запуску сайт відвідали понад 150 000 користувачів, які купили 15 000 благодійних купонів.

Джерело: ain.ua

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України