Право

Профільний Комітет ВРУ завершив роботу над законопроектом про мобілізацію: що відомо

Сьогодні, після довгих місяців розгляду одного з основних Законів України профільний Комітет ВРУ нарешті завершив свою роботу і подасть в зал ВРУ законопроєкт.

Голос українською зібрав для читавчів думи народних депутатів, адже зведеної порівняльної таблиці немає навіть у самих обранців.

Ірина Геращенко – народний депутат від ЄС :

Тільки що комітет з нацбезпеки прийняв в другому читанні законопроєкт про мобілізацію, де немає чітких термінів демобілізації, також вилучені норми про додаткові виплати на нулі, попередньо підтримані тим самим комітетом. За проєкт в такому вигляді проголосували 13 слуг і представників груп , утрималися представники Європейська Солідарність , Голосу і Батьківщини. Вже завтра монобільшість планує виносити законопроєкт про мобілізацію в залу. Зведеної таблиці досі ніхто не бачив.

Ірина Фріз / Iryna Friz – депутатка від ЄС повідомила про основні положення :

Згідно звернення Головкома та Міністра оборони на уряд, який оперативно звернувся на голову ВР Стефанчука, що дало йому підстави звернутись до комітету сьогодіні було більшістю голосів знято з розгляду норму про звільнення з військової служби через 36 місяців.

До прикінцевих положень додано Кабміну: розробити і внести на розгляд Верховної Ради України законопроект щодо удосконалення механізмів ротації військовослужбовців в умовах дії воєнного стану, їх звільнення та медико-соціальної реабілітації.

Окрім цього були скасовані попередньо схвалені мотиваційні норми, а саме:
– одноразова доплата у розмірі 70 т.грн. військовослужбовцям, які перебувають на «нулі» – цю норму виключили;
– щомісячно виплачується винагорода за особливості проходження служби у розмірі 10 000 грн.;
– фіксовану плату за знищену техніку.

Тобто лишається без змін. Проте встановили на рівні закону виплату від 4 до 300 розмірів прожиткового мінімуму за знищене(захоплене) озброєння.

Щодо надання консульських послуг за кордоном. Протягом 60 днів з моменту вступу в дію Закону здійснються за умови одночасного оновлення персональних даних в консульських установах. Згідно норми поо обов’язок всіх громадян України оновити свої персональні данні в умовах воєнного стану.

З мотиваційного пакету:
✅можливість самостійно обрати підрозділ для військовозобов’язаних, які підпишуть контракт з МОУ;
✅додаткова відпустка та винагорода за знищення або захоплення озброєння чи техніки противника розмір буде встановлено на рівні закону та урядових підзаконних актів;
✅час перебування у відпустках для догляду за дитиною зараховується до строку вислуги у військовому званні;
✅щорічна основна відпустка надається частинами протягом календарного року і основна безперервна частина становитиме не менше 15 календарних днів;
✅право на одноразову компенсацію 50-відсотків від першого внеску за іпотечним кредитом та додатково 100 тис грн після першого року військової служби та ще 100 тис грн після другого;
✅військовослужбовцям їхнім дружинам / чоловікам НЕ нараховуватимуться проценти за користування кредитом, штрафні санкції, пеня за невиконання зобов’язань перед банками та іншими організаціями, виключення становитимуть кредити на автомобілі та нерухомість;
✅право, протягом трьох місяців з дати укладення першого контракту, отримати сертифікат на купівлю транспортного засобу в розмірі 150 тисяч гривень;
✅врахування у вислугу років одного місяцю служби за три місяці за перебування безпосередньо в районах бойових дій під час дії воєнного стану;
✅у разі необхідності довготривалого лікування за кордоном буде можливість пройти військово-лікарську комісію дистанційно, а відповідна довідка ВЛК буде підставою для збереження грошового та матеріального забезпечення;
✅додаткова відпустка 90 календарних днів без поділу на частини, за бажанням, після звільнення з полону із збереженням грошового забезпечення;
✅розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі військовослужбовця встановлюється на рівні 15 мільйонів.

З певними запобіжниками, але не порушуючи права громадян, в чіткій співпраці з громадськими об’єднаннями, встановлено норми до догляду за особами з інвалідність І,II, III.

Олексій Гончарнеко – депутат від ЄС, повідомив додатково про те, що :

🔹Залишається норма про право на демобілізацію людей з інвалідністю. Давно добивався цього і буду відстоювати у залі голосування.

🔹Демобілізація у зв’язку із звільненням з полону (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу). Теж давно треба було приймати.

🔹Визнані обмежено придатними зобовʼязані будуть повторно прийти переогляд протягом 12 місяців.

🔹Військовослужбовці у разі укладення першого контракту мають право на компенсацію 50 відсотків від першого внеску за кредитом, забезпеченим предметом іпотеки. Це дуже правильна норма.

🔹Ті, хто отримав 2-3 групу інвалідності після 24 лютого 2022 року (окрім військовослужбовців) підлягають повторному медичному огляду для визначення придатності до служби.

🔻Обмеження консульських послуг для чоловіків від 18 до 60 років без військово-облікових документів.

🔻Обмеження на керування транспортними засобами чоловікам відповідного віку за вимогою ТЦК. Порушення Конституції? Ні, не чули.

Нагадаю, що цей законопроєкт розглядався в Комітеті два місяці!! Для того, щоб взагалі прибрати ключові норми, зокрема, і демобілізацію – наголосив Гончаренко.

Що буде далі з законом про мобілізацію?

Пояснив народний депутат Ярослав Железняк.

Важливий дисклеймер: Комітет рекомендує- а ось приймати чи ні як весь закон так і окрему правку вирішує виключно і тільки зала Парламенту.

Має зʼявитися таблиця до другого читання, в якій буде 4300+ правок. Ці правки розділені на дві групи:
✔️ враховані Комітетом (те що увійшло у рекомендації до другого читання). Таких відносно небагато
✖️ відхилені. Таких дуже багато.

Далі завтра (10 квітня) Рада почне розгляд закону у другому читанні. Почнуть з відхилених правок. Коли кожен автор такої правки зможе запропонувати залі проголосувати і в разі 226+ голосів вона стане врахованою.

Я мало вірю, що буде позитивний тут результат, але такі правки ставити будуть. І враховуючи скільки колег вже публічно не задоволені рішенням Комітету, то ставити будуть багато.

Тому, я думаю завтра день почнеться і завершиться тільки розглядом відхилених правок…завершиться пізно вечорі чи взагалі вночі І потім Головуючий оголосить паузу у засіданні до ранку четверга.

Далі зранку четверга (якщо пройдуть всі відхилені правки) почнеться найголовніше: розгляд врахованих правок Комітетом.

Тут вже більше інтриги. Кожен депутат може поставити кожну таку правку «на підтвердження». Тобто, щоб її зберегти треба в залі набрати 226+ голосів на кожну правку. Інакше вона стає відхиленою і текст повертається до редакції першого читання.

Тому….все буде вирішуватися саме 11-го квітня. По кожній зміні яка врахована.

Ну і потім фінальне голосування за закон в цілому.

Зауважимо, що Закон вступає в силу через місяць після прийняття, за цей час уряд має підготувати всі нормативні документи.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України