Авторські статтіЗдоров'я

Продукти, які дуже корисні для серця

Мало-мальськи грамотна людина на питання, що з їсти корисно для серця, відповість: риба, яблука і горіхи. І, безумовно, буде правий. Між тим, є й інші продукти, які вкрай необхідні для надійної роботи людського «мотора». Про них і поговоримо.

Лляна олія

Пристрасті навколо омеги-3 поліненасичених жирних кислот в середовищі кардіологів киплять неабиякі. Почалися вони після того, як датський лікар Йорн Дуерберг припустив, що гренландські ескімоси практично не хворіють серцево-судинними захворюваннями, тому що харчуються рибою, багатою саме цим видом жирних кислот.

Сталося це в 70-х роках минулого століття, але ейфорія почала поступово змінилася обережним розчаруванням. Так, американці прийшли до висновку, що щоденне вживання 1-го грама Бадів (біологічно активних добавках) з омегою-3 ПНЖК не справило бажаного профілактичної дії. Однак більш точне статистичне дослідження показало, що ризик інфарктів все ж зменшується на 30%, вісь тільки тоді, коли мова йде не про БАДах, а про натуральних продуктах. Незабаром з’ясувалося, що дві їдальні ложки лляної олії (без теплової обробки), яким, приміром, заправили салат, за своїм оздоровчого впливу на серце не поступаються стейку червоної риби.

Гіркій шоколад

Справжнім ворогом серця є холестерин. «Він закупорює судини і несе ризик тромбоутворення, — говорити французький кардіолог Жан Купидьє. – Найкраща профілактика – це гіркій шоколад, в ідеалі з вмістом какао-бобів, аж до 99%. Взагалі, шоколад, де какао-бобів менше 70%, ефекту вже не дасть. Гірше того, буде сприяти зайвій вазі».

Чорниця

Ягоди цього чагарника вважаються корисними для нормалізації роботи серця. Справа в тому, що в них є антоціан — глікозид з родини флавоноїдів, — тієї самий, який робить корисним червоне вино. За медикаментозної ефективності свіжа чорниця не поступається ряду препаратів в частині стимулювання холестеринового обміну. Численні дослідження показали, що вживання чорниці різко скорочує окислювальний стрес, що викликає атеросклероз. Зокрема, п’ятимісячний курс прийому порошку з сушеної чорниці знижує ризик утворення бляшок на артеріях вдвічі.

Оливкова олія

Кардіолог Жан Купидье закликає людей, що піклуються про своє серце, звернути увагу крім горького шоколад також на оливкова олія, причому, тільки першого холодного віджиму. Виявляється, в ньому містяться поліфеноли, які зміцнюють серцеві кровоносні судини. «Забудьте вершкове масло, — каже лікар. – Відмова від нього на користь оливкової в середньому подовжує життя на 5-7 років».

М’ясо курки та індички

Учені з нью-йоркського університету досліджували 1400 жінок середнього віку. У всіх У них було хворе серце. Аналізи проводилися, як кажуть, «з пристрастю». З’єднання ясувалося, що в крові пацієнток спостерігалося вкрай мало сульфокислоти — таурину. Це речовина, що отримало назву від латинського слова taurus — бик, було виділено з бичачої жовчі німецьким фізіологом Фрідріхом Тидеманом ще в 1827 році.

Вважалося, що воно має противокатарактною дією і не білі виражену кардіотонічну та гіпотензивну властивостями. Зацікавилися цим фактом американці також встановили, що їхні підопічні практично не їдять курку, не індичку. Зате в інших дам, які регулярно харчувалися темним м ясом домашньої птиці (ніжками), рівень таурину був значно вище, та хворих ішемічною хворобою серця серед них було незрівнянно менше, ніж в середньому по країні. Впливає чи темне м’ясо птиці також благотворно на чоловіче серце, поки не виявлено.

Лімська квасоля

Калій і натрій – вічні суперники. Якщо в клітці переважають іони калію, то вони витісняють іони натрію, і навпаки. Ці два хімічних елемента на клітинній мембрані знаходяться «по різні боки барикади», а їх концентрація впливає на кислотно-лужний баланс.

Якщо не вистачає калію, то на його місце проникає натрій, викликаючи справжній набряк клітини зокрема, і міокарда в цілому.

Аналогічна картина спостерігається і з іншими хімічними суперниками. Точно так, як натрій – це «противник» калію, кальцій – антагоніст магнію, брак якого призводить до аритмії. Справа в тому, що надлишок кальцію «перенапружує» м’які серцеві м’язи, не даючи їм можливості розслабитися і трохи відпочити». Втім, його нестача також небезпечна. Саме тому в раціоні повинні бути продукти з високим вмістом калію, магнію і кальцію. У цьому плані цікава лімська квасоля. 200 грамів цих бобових забезпечать людини 955 мг калію при добовій нормі 4700 мг.

Помідори

Антиоксидант лікопін, який ефективно захищає сердечний кровоносну систему від атеросклерозу, є в багатьох продуктах, але унікальність томатів полягає в тому, що завдяки їм лікопін легко потрапляє в організм. Особливо корисні помідори людям, страждаючим тахікардією, екстрасистолією і миготливою аритмією. Наприклад, в італійських сільських регіонах, де жителі щодня харчуються томатами, спостерігається значно більше людей, які відзначили своїй віковий ювілей, ніж в цілому по Європі

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України